Noclegi i posiłki

Zawsze szukamy miejsc noclegowych, które mają klimat!Parę słów o tym gdzie śpimy i co jemy podczas naszych wypraw.

Wszystko co dotyczy noclegów i posiłków podczas naszych wypraw opisane jest w szczegółach każdej organizowanej przez nas wyprawy. Jeśli chodzi o ogólną informację o noclegach i posiłkach podczas wypraw organizowanych przez Velotur to możemy podzielić je na dwie kategorie.

Wersja Komfort i Standard - adresowana jest do osób, które lubią na trasie wyprawy nocować w dobrych (wersja Standard) lub luksusowych (wersja Komfort) warunkach i mieć zapewnione całodzienne wyżywienie w postaci śniadań i obiadokolacji na całej trasie wyprawy. Uczestnicy wypraw "Komfort" oraz "Standard" mają zapewniony nocleg w hotelach, pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych o dobrym (wersja Standard) lub wysokim (wersja Komfort) standardzie przeważnie w pokojach 2-osobowych z łazienką. Wszystkie szczegóły zamieszczamy w info o imprezie. Zawsze staramy się szukać takich miejsc, które mają regionalny klimat i położone są w okolicy atrakcyjnej przyrodniczo lub krajobrazowo, zazwyczaj omijając większe miasta.

Dodatkowo staramy się wybierać takie miejsca na noclegi, które wyposażone są w restaurację lub bar, a także w inne atrakcje, takie jak na przykład rosyjska bania, sauna, basen itp. Nie zawsze jednak (tylko w przypadku wypraw na Ukrainę i na Białoruś) biorąc pod uwagę infrastrukturę turystyczną i charakter naszych wypraw, w czasie których wybieramy takie trasy, aby być jak najbliżej przyrody i miejsc, o których można powiedzieć, że w nich "zatrzymał się czas" jest to możliwe. Wtedy dokładnie przed wyprawą informujemy o tym. Większość jednak noclegów na wyprawach w wersji "Komfort" oraz "Standard" spędzamy w miejscówkach, z których każdy będzie zadowolony!

Na posiłki wypraw "Komfort" i "Standard" składa się zazwyczaj śniadanie oraz obiadokolacja przygotowywana z regionalnych produktów i receptur przez właścicieli miejsc, w których nocujemy. Kiedy wybieramy się na przykład w okolice Sejn próbujemy litewskich karczanów i kołdunów, a kiedy innym razem zajeżdżamy do białostockich Tatarów to zajadamy się cepelinami, dołmą i baraniną w kapuście...
W czasie trwania naszych wypraw, jeśli tylko sprzyja ku temu miejsce naszego noclegu przygotowujemy wieczorami także ogniska, grilla lub węgierski kociołek, na których można jeszcze uzupełnić brakujące kalorie :)

W ciągu dnia, jeśli trasa wyprawy prowadzi przez miejsca, gdzie jest taka możliwość robimy sobie godzinną przerwę od jazdy i zatrzymujemy się na dłuższy odpoczynek, w czasie którego uczestnicy naszych wypraw we własnym zakresie mogą zamówić sobie obiad w rekomendowanej przez nas miejscowej restauracji lub przydrożnym zajeździe. Jeśli takiej możliwości nie ma godzinną przerwę na lunch w porze obiadowej robimy sobie wtedy pod wiejskim, przydrożnym sklepem i tam też się posilamy.

Szwedzki stół na kempinguWersja Kemping - adresowana jest do osób, które lubią samodzielność i pewne wyzwania. To opcja dla tych, którzy chcą spędzić wymarzony urlop trochę inaczej niż na codzień i cenią sobie turystyczny charakter wyprawy. Uczestnicy wypraw w wersji Kemping śpią zazwyczaj w namiotach (własnych lub oferujemy ich wypożyczenie), schroniskach młodzieżowych, domkach kampingowych lub  niedrogich gospodarstwach agroturystycznych w ciekawie usytuowanych miejscach (zazwyczaj w pobliżu ładnego i nie skomercjalizowanego jeszcze jeziora lub blisko miejsc atrakcyjnych przyrodniczo i krajobrazowo) w większości wyposażonych w pełen węzeł sanitarny.

Posiłki wypraw w wersji "Kemping" nie są wliczone w cenę wyprawy. Śniadania i kolacje uczestnicy wypraw kempingowych przygotowują sobie sami we własnym zakresie z lokalnych produktów, w które zaopatrują się na miejscu noclegów. Obiady lub obiadokolacje zamawiamy także we własnym zakresie w restauracjach i zajazdach rekomendowanych przez nas na miejscu noclegu lub na trasie wyprawy w porze obiadowej. Obowiązkowo wieczorem na kempingu przygotowujemy ognisko, w czasie którego również posilamy się do woli według gustu i uznania :)

Wszystkie dokładne informacje, jeśli chodzi o noclegi i posiłki na trasach naszych wypraw znajdą Państwo w szczegółach każdej organizowanej przez nas wyprawy.