Trasy i poziomy trudności

Poleski trakt na Ukrainie - przykład trasy zielonej łatwej. Takimi właśnie trasami jeździmy najczęściej!O trasach, którymi jeździmy, ich nawierzchni, kilometrażu oraz o tym dlaczego zawsze jeździmy po drogach mało ruchliwych w tempie spokojnym.

Wyprawy, które organizujemy nie są sportowymi wyzwaniami lecz organizowane są dla wszystkich, którzy chcą spędzić świetnie, niebanalnie i na rowerze swój wolny czas lub wymarzony urlop z dala od wielkomiejskiego zgiełku, podróżując po najbardziej dziewiczych szlakach w Europie. Organizujemy wyprawy rowerowe dla wszystkich, niezależnie od kondycji fizycznej, płci czy wieku. Przy każdej wyprawie opisujemy dokładnie do kogo adresujemy konkretną wyprawę biorąc pod uwagę stopień trudności danej trasy, na który składają się:

 • długość trasy przejeżdżanej w ciągu jednego dnia i liczba km pokonywana w ciągu całej wyprawy
 • rodzaj nawierzchni na trasie (asfalt, szutr, drogi polne utwardzone i piaszczyste)
 • topografia terenu, trasa płaska czy z podjazdami (a jeśli są podjazdy to sprawdzamy różnice ich wysokości oraz ilość i częstotliwość podjazdów na trasie danej wyprawy)
 • szczególne utrudnienia i przeszkody (ubytki w nawierzchni, drogi polne piaszczyste, przedwojenny jeszcze bruk, itp.)

I tak dzielimy trasy naszych wypraw w skali od 1 do 10 w pięciu kategoriach w zależności od wieku, kondycji, indywidualnych zapatrywań i wyboru każdego uczestnika. Poziom trudności tras stworzyliśmy abyś wiedział czego możesz się spodziewać na trasie danej wyprawy oraz aby pomogły Ci określić czy dana wyprawa dostosowana jest do Twoich możliwości kondycyjnych i podróżowania w taki sposób, abyś z jazdy czerpał samą przyjemność i frajdę. Oczywiście tylko do Ciebie należy, którą trasę wybierzesz! Jeśli będziesz miał jednak jakieś pytania czy wątpliwości jaką trasę wybrać dla siebie prosimy o wcześniejszy kontakt, a z wielką przyjemnością pomożemy Ci dobrać wyprawę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i możliwościom.

Pamiętaj, że opis trudności tras przedstawiony poniżej jest tylko orientacyjny. O szczegółach danej trasy (kilometrażu, nawierzchni, ewentualnych podjazdach i utrudnieniach) zawsze informujemy w opisie każdej organizowanej przez nas wyprawy.

1 - trasy bardzo łatwe

❶②③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩

dla niepraktykujących na codzień i początkujących rowerzystów oraz dla rodziców i seniorów, którzy chcą spędzić aktywnie urlop lub swój wolny czas razem ze swoimi dziećmi lub wnukami. Trasa łatwa oznacza, że wyprawę robimy dla wszystkich, bez względu na ich wiek, staż w rowerowaniu i możliwości kondycyjne. Idealna dla osób lubiących tylko płaski teren.

 • długość trasy: etap dzienny to 20-40 km
 • rodzaj nawierzchni: asfalt, ścieżki rowerowe
 • topografia terenu: trasa płaska, bez podjazdów
 • utrudnienia na trasie: brak

2 - trasy łatwe  

❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩

❶❷❸④⑤⑥⑦⑧⑨⑩

oznacza, że wyprawa adresowana jest do tych, którzy nie lubią się specjalnie przemęczać, ale jak trzeba to gotowi są na pewne wyzwania w granicach rozsądku, a rower traktują jako znakomity środek transportu do odkrywania nowych miejsc i bliskiego kontaktu z naturą. Trasa lekka, przyjemna i relaksacyjna, idealna do kontaktów towarzyskich. Większość naszych wypraw poprowadzona jest właśnie trasami zielonymi.

 • długość trasy: etap dzienny to 40-60 km
 • rodzaj nawierzchni: przeważnie asfalt, miejscami bywa przyjazny szutr i ubite drogi polne
 • topografia terenu: przeważnie trasa płaska, ale zdarzają się i umiarkowane podjazdy, ogólnie jednak dla tych, którzy szukają płaskiego terenu
 • utrudnienia na trasie: rzadkie ubytki w nawierzchni asfaltowej

3 - trasy z podjazdami 

❶❷❸❹⑤⑥⑦⑧⑨⑩

❶❷❸❹❺⑥⑦⑧⑨⑩

trasa pomiędzy trasą łatwą, a średnią. Dystans i relaksacyjny charakter trasy zalicza ją do łatwych, ale miejscami pagórkowata topografia terenu wymaga od uczestników trochę większego zaangażowania niż na trasach łatwych.

 • długość trasy: etap dzienny to 40-60 km
 • rodzaj nawierzchni: przeważnie asfalt, miejscami bywa przyjazny szutr i ubite drogi polne
 • topografia terenu: trasa w większości płaska, ale miejscami bywa pagórkowata z umiarkowanymi podjazdami wymagającymi od uczestników posiadania podstawowej kondycji fizycznej
 • utrudnienia na trasie: rzadkie ubytki w nawierzchni asfaltowej, krótkie odcinki piaszczystych dróg polnych

4 - trasy trudne 

❶❷❸❹❺❻⑦⑧⑨⑩

❶❷❸❹❺❻⑧⑨⑩

❶❷❸❹❺❻❼❽⑨⑩

dla tych, którzy lubią się na rowerze trochę zmęczyć i którzy z tego czerpią dużo frajdy, to trasa dla tych, którym niestraszne są podjazdy w granicach rozsądku, dłuższe dystanse i którzy gotowi są dotrzeć do nowych, ciekawych miejsc znosząc cierpliwie stan dróg. Dla tych, którzy rowerem jeżdżą często i którzy powoli zaczynają zarażać się "cyklozą", czyli na urlop i wakacje bez roweru już się nie ruszają!

 • długość trasy: etap dzienny to 50-80 km
 • rodzaj nawierzchni: asfalt, szutr, utwardzone drogi polne
 • topografia terenu: trasa zróżnicowana, płasko oraz z podjazdami
 • utrudnienia na trasie: ubytki w asfalcie, grubszy szutr, gdzieniegdzie krótkie odcinki piaszczystych dróg polnych i bruku

5 - trasy bardzo trudne

❶❷❸❹❺❻❼❽❾

❶❷❸❹❺❻❼❽❾❿

to trasy dla tych, którym nic nie jest straszne, to propozycja dla osób, które mają świetną kondycję, duże doświadczenie w rowerowaniu i dla których najważniejszy jest cel dotarcia do miejsc, do których docierają nieliczni, bez względu na dystans, podjazdy i stan dróg, trasa dla odkrywców, rowerowych maniaków i tych, którym góry nie są straszne

 • długość trasy: etap dzienny to 50-100 km
 • rodzaj nawierzchni: asfalt, szutr, utwardzone, piaszczyste i błotniste drogi polne, bruk i inne
 • topografia terenu: różna, od płaskich, po górzyste ze stromymi i ciężkimi podjazdami
 • utrudnienia: piach, błoto, kamienisty szutr, śliski bruk i to wszystko co napotkamy po drodze

Wszystkie te trasy łączy jedno - spokojne tempo oraz brak samochodowego ruchu. Nasze wyprawy mają charakter tylko i wyłącznie turystyczny, a nie wyczynowy. Jeśli więc szukasz sportowych wyzwań to źle trafiłeś, pod zły adres. Trasy naszych wypraw, bez względu na stopień ich trudności z uwagi na komfort i bezpieczeństwo uczestników zawsze poprowadzone są drogami prowincjonalnymi, mało ruchliwymi, o znikomym natężeniu ruchu samochodowego, które pokonujemy zawsze tempem umiarkowanym, turystycznie spokojnym, dokładnie takim, abyśmy mogli cieszyć się tym wszystkim co czeka na nas po drodze: nowymi przyjaźniami, spotkanymi po drodze ludźmi, piękną przyrodą, nowo odkrytymi miejscami i relaksem. Wszak o to w każdych wakacjach wszystkim nam najbardziej chodzi!