Program wyprawy
Dzień 1
Trzęsacz
Ruiny kościoła w Trzęsaczu
Ruiny kościoła w Trzęsaczu
Wyprawę „Rowerem wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku” rozpoczynamy w Trzęsaczu, małej, nadmorskiej wiosce z piękną, piaszczystą plażą i klifem, na którym stoją ruiny XV wiecznego kościoła, rozrywanego przez stulecia przez fale Bałtyku. Pierwszy nocleg przygotowaliśmy w pensjonacie położonym nad samym morzem, gdzie będziemy mogli odpocząć po podróży i skąd po śniadaniu następnego dnia wyruszymy na trasę nadmorskiej wyprawy.
Dzień 2
Trzęsacz - Ustronie Morskie
Latarnia morska w Niechorzu
Latarnia morska w Niechorzu
Na trasie dzisiejszego dnia spotkamy wiele miejsc, gdzie będziemy mogli spędzić miłe chwile na plaży, zjeść świeżą, morską rybę oraz oddać się kontemplacji morskich krajobrazów z malowniczymi klifami. Z Trzęsacza trasą przy brzegu morza kierujemy się na wschód do Niechorza z uznawaną za najpiękniejszą na polskim wybrzeżu latarnią morską z 1866 roku. Za Niechorzem wjedziemy na 12 km ścieżkę rowerową Pogorzelica-Mrzeżyno biegnącą przez tereny poligonu wojskowego do niedawna zamkniętego dla ruchu turystycznego. To trasa przy samym morzu także pięknych widoków nam nie zabraknie! Następnie dojeżdżamy do Kołobrzegu, gdzie zatrzymamy się na dłużej na kołobrzeskiej promenadzie. W Kołobrzegu koniecznie musimy zobaczyć port, imponujące molo, przystań rybacką i odkryć zakamarki zabytkowego okrętu polskiej marynarki wojennej ORP „Fala”. Z Kołobrzegu ścieżką rowerową przez dawne lotnisko wojskowe przejedziemy kolejne 12 km do Ustronia Morskiego, położonego nad urokliwym, stromym klifie, gdzie zanocujemy.
Dystans: 60 km
Dzień 3
Ustronie Morskie - Darłówko
Na trasie...
Na trasie...
Początek trasy III dnia nadmorskiej wyprawy zaprowadzi nas do Gąsek z ładną, cichą plażą oraz drugą co do wielkości na polskim wybrzeżu 50 metrową latarnią morską. Kilka kilometrów za Gąskami kolejny przystanek – mała osada Chłopy, która jako jedyna wioska w Polsce została wpisana do rejestru zabytków ze względu na zachowany układ tradycyjnej wioski rybackiej. W Chłopach będziemy mogli zobaczyć autentyczne domy z XIX wieku ozdobione ludowymi malowidłami, a także rybaków przy pracy. Z Chłopów przez Mielno przyjemną żwirówką biegnącą w wąskim przesmyku pomiędzy Bałtykiem, a jeziorem Jamno dojedziemy do Iwięcina z kościołem Cystersów z XIV (!) wieku. Okrążając kolejne nadmorskie jezioro Bukowe dotrzemy do Darłowa - perły architektury Pomorza Środkowego z zamkiem książąt pomorskich z XIV wieku, XV wieczną kaplicą św. Gertrudy i zachowanym, średniowiecznym układzie miasta. Z Darłowa już blisko do Darłówka, nadmorskiej dzielnicy Darłowa, gdzie spędzimy kolejną noc.
Dystans: 65 km
Dzień 4
Darłówko - Poddąbie
Jedna ze spokojnych, cichych plaż Bałtyku
Jedna ze spokojnych, cichych plaż Bałtyku
Z Darłówka malowniczą trasą biegnącą przy samym morzu dojedziemy do Rusinowa z jedną z najpiękniejszych i najcichszych plaż w środkowej części wybrzeża. Tam zrobimy sobie dłuższy odpoczynek, który chętni będą mogli zamienić na morską kąpiel po czym oddalimy się od brzegu morza, aby trasą wzdłuż jeziora Wicko wjechać do „Krainy w kratę”, czyli kaszubskich wiosek z charakterystyczną zabudową o konstrukcji szachulcowej. Za Jarosławcem we wsi Łącko zobaczymy wciąż zamieszkany przykład takiego budownictwa - tradycyjny dom szachulcowy pokryty jeszcze trzciną jeziorną. Dalej trasa prowadzić nas będzie dawnym traktem, który w XVIII wieku łączył Darłowo z Ustką. Po drodze zobaczymy wiele wiosek z wielowiekową historią i tradycyjną, kaszubską zabudową. Kolejny przystanek zrobimy sobie w Ustce, gdzie przejedziemy się półtorakilometrową promenadą odwiedzając słynny port rybacki po czym skierujemy się na szlak „zwiniętych torów”, którymi dojedziemy do kolejnych pięknych plaż Bałtyku z wysokimi klifami w Orzechowie i Poddąbiu. Noc spędzimy w pensjonacie w Poddąbiu.
Dystans: 60 km
Dzień 5
Poddąbie - Jezioro Łebsko
Na Wydmie Czołpińskiej
Na Wydmie Czołpińskiej
Po śniadaniu wyruszamy w stronę Rowów, a stamtąd wjedziemy już do Słowińskiego Parku Narodowego, uznawanego za najpiękniejsze miejsce nad polskim Bałtykiem. Po drodze odwiedzimy najwspanialsze miejsca w parku: piękne, ciche plaże w okolicach Czołpina, czołpińskie wydmy i latarnię morską, a w Klukach ciekawy skansen-muzeum Wsi Słowińskiej z domami pochodzącymi nawet z XVIII wieku, gdzie prezentowana jest tradycja i kultura Słowińców. Tam w Karczmie „U Dargoscha” czekają na nas przysmaki kaszubskiej kuchni po czym wyruszymy na drugą część trasy V dnia wyprawy. Okrążając od południa jezioro Łebsko, trzecie co do wielkości jezioro w Polsce o długości ponad 16 km dojedziemy na przedmieścia Łeby, gdzie po dniu pełnym wrażeń udamy się na zasłużony odpoczynek.
Dystans: 65 km
Dzień 6
Jezioro Łebsko - Karwia
Na trasie przez Mierzeję Sarbską
Na trasie przez Mierzeję Sarbską
Początek dnia to trasa wzdłuż jezior Łebsko i Sarbsko, aż dojedziemy do Osetnika, gdzie czekają na nas dwie atrakcje. Pierwsza to wrak niemieckiego statku „West Star”, który od lat 70-tych zacumował na stałe na mieliźnie w pobliżu Osetnika, druga to najpiękniejsza latarnia morska nad polskim Bałtykiem, nieprzerwanie działająca od stu lat - latarnia „Stilo”. Pokonamy 34 metry, aby z tej wysokości zobaczyć wspaniały widok na wody Bałtyku i rezerwat przyrody Mierzei Sarbskiej. Dalej na trasie VI dnia dłuższe postoje urządzimy sobie jeszcze w Białogórze i Dębkach znanych z przepięknych, piaszczystych plaż, do których nie ma dojazdu samochodami. Może dlatego jest tam zawsze tak cicho i spokojnie? Z Dębek przez Karwiańskie Błota dojedziemy do Karwi, małej osady rybackiej, gdzie „zacumujemy” na noc.
Dystans: 60 km
Dzień 7
Karwia - Hel
Klifowe pejzaże Bałtyku
Klifowe pejzaże Bałtyku
To ostatni rowerowo dzień naszej wyprawy. Do Swarzewa trasa prowadzić nas będzie dawną linię kolejową, na której śladzie zbudowano 17 km luksusową, asfaltową trasę rowerową. W Swarzewie malowniczą uliczką biegnącą w dół skarpy dojedziemy do mola, skąd rozciąga się piękny widok na Zatokę Pucką, a z Władysławowa wjedziemy już na Mierzeję Helską, zwaną przez Kaszubów „Krowim ogonem”, 34 km półwysep o szerokości od 200 do 400 metrów, oddzielający Zatokę Pucką od Morza Bałtyckiego, którym bezpieczną ścieżką rowerową z pięknymi widokami na zatokę dojedziemy na Hel. Po drodze mijać będziemy wioski rybackie ze słynnymi plażami w Chałupach, Kuźnicy, Jastarni i Juracie. W Jastarni zrobimy sobie dłuższy odpoczynek aby zobaczyć stare domy rybackie, a także cztery schrony bojowe z okresu II wojny światowej. Wyprawę „Rowerem wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku” zakończymy na Helu, o długiej i bogatej historii, wieloma atrakcjami i plażą, na którą po kolacji zapraszamy na spacer.
Dystans: 60 km
Dzień 8
Hel
Po śniadaniu i tygodniowej rowerowej podróży przez polskie wybrzeże Bałtyku ze wspomnieniami ruszymy w drogę powrotną do naszych domów. Cudze chwalimy swego nie znamy jak mawiają i słusznie ponieważ nasze morze jest piękne!
Świadczenia i noclegi
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
- 7 noclegów w pensjonatach o bardzo dobrym standardzie w pokojach dwuosobowych z łazienkami (prysznic/WC)
- Wyżywienie w postaci 7 śniadań (przed wyruszeniem na trasę) oraz 7 obiadokolacji (po dotarciu na miejsce noclegu)
- Transport uczestników na miejsce startu wyprawy z Lublina i Warszawy do Trzęsacza, a po jej zakończeniu z Helu do Warszawy i Lublina
- Transport rowerów i bagaży z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy, transport bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami, transport rowerów i bagaży po zakończeniu wyprawy z Helu do Warszawy i Lublina
- Stałą asekurację auta zabezpieczającego przejazd uczestników wyprawy
- Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą
- Serwis techniczny
- Apteczkę
- Ubezpieczenie KL i NW
Noclegi
Terminy i cena
Terminy i ceny w sezonie 2019
Terminy
|
Cena |
30.06.-7.07.2019 |
1590 zł
|
Opcje dodatkowe
|
Dopłata do pokoju 1-osobowego
|
prosimy o kontakt |
Wypożyczenie roweru
|
180 zł
|
Zniżki dla dzieci
|
10% dla dzieci w wieku do lat 15
|
|
Zniżki dla grup zorganizowanych
|
3% dla grup od 6 osób
5% dla grup od 8 osób
7% dla grup od 10 osób
|
|
Zgłoszenie uczestnictwa i płatności
- Aby zapisać się na wyprawę prosimy o skorzystanie z formularza zgłoszeniowego w zakładce "Rezerwuj". Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
- Po dokonaniu i potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 20% ceny wyprawy, tj. kwoty 300 zł na rachunek bankowy:
PHU "Auto-Art" Anna Kwiatek
ul. Szeroka 4
21-200 Parczew
Bank Spółdzielczy
nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010
z dopiskiem "imię i nazwisko - Bałtyk"
- Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota.
Zasady i warunki