Program wyprawy
Dzień 1
Suwałki
Wyprawę rozpoczniemy w Suwałkach, gdzie zakwaterujemy się w hotelu Apartementy Europejska. Tam będziemy mogli spokojnie odpocząć po dniu dojazdu na miejsce startu wyprawy.
Dzień 2
Suwałki - Płaska
Klasztor Kamedułów nad Wigrami
Klasztor Kamedułów nad Wigrami Na początek wyprawy trasą GreenVelo ruszymy z Suwałk na południe, aby zwiedzić słynny klasztor Kamedułów nad jeziorem Wigry z pięknym kościołem oraz eremami domkami-pustelniami z XVIII wieku. Nad Wigrami zrobimy sobie dłuższy odpoczynek, który możemy wykorzystać, aby dokładnie zwiedzić klasztorne posiadłości lub wykąpać się w tym rozległym, jednym z najpiękniejszych polskich jezior. Dalsza część trasy pierwszego dnia wyprawy poprowadzi nas przez malownicze wioski Suwalszczyzny wzdłuż rzeki Czarna Hańcza do Puszczy Augustowskiej, jednego z największych i najciekawszych pod względem przyrodniczym obszarów leśnych w Polsce. Po drodze zatrzymamy się na lunch w pięknej scenerii jednego ze śródleśnych, przejrzystych jezior położonych w samym sercu puszczańskich ostępów. Dalsza część trasy to piękna, leśna ścieżka wzdłuż kolejnych malowniczych jezior Puszczy Augustowskiej do Płaski, gdzie spędzimy kolejną noc.
Dystans: 60 km
Dzień 3
Płaska - Wroceń nad Biebrzą
Przez Puszczę Augustowską
Przez Puszczę Augustowską Z Płaski Puszczą Augustowską dojedziemy najpierw nad jezioro Studzieniczne, gdzie na wyspie połączonej z lądem usypaną groblą stoi kaplica-sanktuarium z 1872 r., którą odwiedził Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Polski w 1999 r. oraz nad jezioro Sajno, największe z jezior „augustowskich”. Dalsza część trasy III dnia wyprawy poprowadzi nas do maleńkiej wioski Gabowe Grądy, zamieszkałej w całości przez Staroobrzędowców, zamkniętą wspólnotę religijną wywodzącą się z prawosławia kultywującą do dzisiaj dawne zwyczaje i tradycje. Po południu wjedziemy w granice Biebrzańskiego Parku Narodowego i wioski Dębowo ze słynną, zabytkową śluzą na Kanale Augustowskim oraz Jagłowa, najbardziej malowniczej z biebrzańskich wiosek, która zachowała do dzisiaj charakter dawnych nadbiebrzańskich osad, gdzie wody Biebrzy wylewają się prawie pod wioskowe zabudowania. Dalej ruszymy malowniczą nadbiebrzańską trasą w Biebrzańskim Parku Narodowym. Droga ta to przede wszystkim sama Biebrza, jej rozlewiska, starorzecza z charakterystycznymi sylwetkami drewnianych łódek i… wszechobecna cisza. Mijamy kabłąkowy, drewniany most „donikąd” na Biebrzy i docieramy do Wrocenia na miejsce kolejnego noclegu.
Dystans: 65 km
Dzień 4
Wroceń nad Biebrzą - Tykocin
W zagrodzie Sucha Barć Króla Biebrzy
W zagrodzie Sucha Barć Króla Biebrzy Początek IV dnia wyprawy to Goniądz, klimatyczna, nadbiebrzańska osada, a zaraz za nią Ossowiec ze słynną twierdzą i czterema fortami, będącymi częścią carskich fortyfikacji na zachodnich granicach imperium rosyjskiego. Za Ossowcem dotrzemy do Carskiej Drogi i miejsca, w którym zatrzymamy się na dłużej. To mała, kilkudomowa wieś Budy i zagroda "Sucha Barć", gdzie poznamy jej jedynego mieszkańca pana Krzysztofa Kawenczyńskiego, miłośnika biebrzańskich bagien zwanego przez wszystkich "Królem Biebrzy" i jego oryginalny styl życia. Dalej ruszymy Carską Drogą inaczej zwaną Aleją Łosi, drogą usypaną niegdyś wśród bagien na rozkaz carski. Dzisiaj to droga idealna na rower, wyjątkowo nie uczęszczana asfaltówka biegnąca pomiędzy bagnami i lasami, czasami wyglądająca jak tunel, pełna ciszy i spokoju, na której często szczególnie po zmroku wylegują się...łosie. Kolejny przystanek tego dnia zrobimy sobie w dworku w Kiermusach, kwintesencji staropolskiej, szlacheckiej tradycji, gdzie nawet podawaną gorzałkę pędzi się wyłącznie na potrzeby klientów oraz wiosce Pentowo, Europejskiej Stolicy Bociana Białego, bowiem tylko w jednym z gospodarstw, historycznym dworze rodziny Toczydłowskich znajduje się prawie 20 bocianich gniazd! Dzień zakończymy w Tykocinie, podlaskim Kazimierzu, najpiękniejszym miasteczku wschodniej Polski. Ulice w Tykocinie to wciąż starodawny jeszcze bruk, a jego zabytki nie mają sobie równych w całej Polsce Wschodniej. Tam zobaczymy m.in. Wielką Synagogę uważaną za drugą (po Starej Synagodze w Krakowie) pod względem wielkości w Polsce, zespół kościelny Świętej Trójcy z XVIII wieku, domy mieszkalne pochodzące również z tego okresu, a także Dom Talmudyczny. Będąc raz w Tykocinie już go nigdy nie zapomnisz! Zanocujemy w klimatycznym Alumnacie, gdzie nakręcono wiele scen do znanych komedii z serii „U Pana Boga…”.
Dystans: 70 km
Dzień 5
Tykocin - Supraśl
Pałac Branickich w Białymstoku
Pałac Branickich w Białymstoku Dzisiejszego dnia przez kładkę Waniewo-Śliwino w Narwiańskim Parku Narodowym, pełną niespodzianek i pięknych widoków dotrzemy do Białegostoku, podlaskiej stolicy z wieloma niezwykłymi zabytkami: pałacem Branickich zwanym Wersalem Wschodu, operą, wspaniałym ratuszem i imponującą cerkwią pw. Świętego Ducha. Zabytki Białegostoku najlepiej świadczą o występującej na tych terenach mozaice wyznaniowej, która jest kwintesencją i nieodłącznym elementem klimatu wschodniej Polski. Białystok był i pozostał do dziś wielokulturowym i wielowyznaniowym miastem. Z Białegostoku dojedziemy do Puszczy Knyszyńskiej i Supraśla, stolicy podlaskiej ludności prawosławnej z pięknym, męskim monastyrem Zwiastowania NMP, w którym po dziś prawosławni mnisi uczą wyjątkowej sztuli pisania ikon oraz innymi wspaniałymi zabytkami, które kryje w sobie to niewielkie miasteczko wspaniale położone na obrzeżach Puszczy.
Dystans: 65 km
Dzień 6
Supraśl - Gramotne
Na szlaku GreenVelo
Na szlaku GreenVelo To będzie dzień, w którym będziemy przejeżdżać przez serce Białostocczyzny i jej malownicze wioski oraz miasteczka z drewnianymi chałupami i błyskającymi w słońcu kopułami licznych cerkwi. Po drodze mijać będziemy wiele długich wiosek tonących w zieleni starych drzew, które wciąż zamieszkuje prawosławna ludność białoruska. Pierwszą ciekawą osadą na naszej trasie będzie Gródek z zabytkową cerkwią Narodzenia NMP, a kilka km dalej Michałowo z piękną, drewnianą cerkwią św. Mikołaja. Większość domów w Waliłach, Michałowie i Odrynkach, wioskach przez które będziemy przejeżdżać to stare, drewniane chałupy ulubione przez bociany, często z pięknymi zdobieniami. To kolejne miejsca na naszej trasie w których "zatrzymał się czas", bowiem ludzie tam mieszkający zachowali do dzisiaj dawne zwyczaje i nieśpieszny styl życia. Zanocujemy we wsi Gramotne, prawdziwej, podlaskiej wiosce, gdzie wieczorem przed typowo podlaskim domem będziemy mieli okazję usiąść razem przy wspólnym ognisku.
Dystans: 55 km
Dzień 7
Gramotne - Białowieża
W Puszczy Białowieskiej
W Puszczy Białowieskiej Dziś wjedziemy do Puszczy Białowieskiej zwanej Krainą Żubra i puszczańskim lasem przez urokliwe leśne dukty przejedziemy tego dnia ponad połowę trasy ostatniego dnia wyprawy. Najpierw jednak okrążymy Jezioro Siemianowskie, jedne z największych jezior zaporowych w Polsce o powierzchni ponad 32 km2 i dojedziemy do Narewki, wioski o bogatej historii i " północnej bramy" Puszczy Białowieskiej. Mieszanina drzew o niespotykanych rozmiarach, posępność i dzikość wszechobecnej natury nadają tej puszczy niepowtarzalne piękno oraz specyficzny nastrój. Puszcza Białowieska jest kwintesencją polskich puszcz i jedną z najwspanialszych w Europie. Już w 1977 r. została wpisana na Światową Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Trasa przez puszczański las zaprowadzi nas do Białowieży, starej, puszczańskiej wioski z licznymi pamiątkami dawnych czasów. Po zakwaterowaniu i odpoczynku po podróży proponujemy krótką wycieczkę po Białowieży, w której obowiązkowo musimy zobaczyć piękny park pałacowy z carskim dworkiem myśliwskim z 1846 r. oraz cerkiew św. Mikołaja z niespotykanym chyba nigdzie indziej ikonostasem z chińskiej porcelany oraz jej najbliższych okolicach, gdzie odwiedzimy Miejsce Mocy oraz Szlak Dębów Królewskich.
Dystans: 50 km+10 km po okolicach Białowieży
Dzień 8
Białowieża
Po śniadaniu i tygodniowej rowerowej podróży trasą GreenVelo na odcinku z Suwałk do Puszczy Białowieskiej pożegnamy poznanych na wyprawie przyjaciół i ruszymy w drogę powrotną do naszych domów. A jeśli zafascynowała Cię przyroda i malownicze krajobrazy Wschodniego Szlaku Rowerowego zapraszamy na dwie kolejne wyprawy GreenVelo na północnym odcinku z Elbląga do Suwałk oraz południowym z Przemyśla przez Rotocze po Dolinę Bugu.
Świadczenia i noclegi
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
- 7 noclegów w hotelach, pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych o bardzo dobrym standardzie w pokojach 2-osobowych z łazienkami (prysznic/WC) w pokojach
- Wyżywienie w postaci 7 śniadań rano (przed wyruszeniem na trasę) oraz 7 obiadokolacji (po dotarciu na miejsce noclegu)
- Transport uczestników na miejsce startu wyprawy z Lublina oraz Warszawy oraz po jej zakończeniu do Warszawy i Lublina
- Transport rowerów i bagaży na miejsce startu wyprawy z Warszawy i Lublina, transport bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami, transport rowerów i bagaży po zakończeniu wyprawy do Warszawy i Lublina
- Stałą asekurację auta zabezpieczającego przejazd uczestników
- Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą
- Serwis techniczny
- Apteczkę
- Ubezpieczenie KL i NW
- Kolację przy ognisku VI dnia wyprawy
Noclegi
Terminy i cena
Terminy i ceny w sezonie 2018
Terminy
|
Cena |
9-16.06.2019 |
1560 zł
|
21-28.07.2019 |
1560 zł
|
Opcje dodatkowe
|
Dopłata do pokoju 1-osobowego
|
prosimy o konatkt
|
Wypożyczenie roweru
|
180 zł |
Zniżki dla dzieci
|
10% dla dzieci w wieku do lat 15
|
Zniżki dla grup zorganizowanych
|
3% dla grup od 6 osób
5% dla grup od 8 osób
7% dla grup od 10 osób
|
Zgłoszenie uczestnictwa i płatności
- Aby zapisać się na wyprawę prosimy o skorzystanie z formularza zgłoszeniowego w zakładce "Rezerwuj". Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
- Po dokonaniu i potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 20% ceny wyprawy, tj. kwoty 310 zł na rachunek bankowy:
PHU "Auto-Art" Anna Kwiatek
ul. Szeroka 4
21-200 Parczew
Bank Spółdzielczy
nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010
z dopiskiem "imię i nazwisko - GreenVelo Suwałki-Białowieża"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota.
Zasady i warunki