Kraj/Region: Polska/Polesie Lubelskie
Start/Meta: Parczew - Kodeń nad Bugiem
Trasa: łatwa
Czas trwania: 6 dni (5 noclegów)
Terminy: prosimy o kontakt
Cena: od 620 zł/os.
Polesie Lubelskie nazywane także Krainą Łagodności to idealne miejsce na wędrowną, zieloną szkołę rowerem i w kajaku bowiem kraina ta gwarantuje nam znakomite warunki do uprawiania aktywnej i bezpiecznej turystyki rowerowo-kajakowej. Połączenie niezwykłej, nieskażonej niczym przyrody i krajobrazów Poleskiego Parku Narodowego oraz Doliny Bugu, dziesiątki malowniczych jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, kresowa egzotyka i wielokulturowość pogranicza, które przez wieki zamieszkiwali przedstawiciele wielu narodów i religii stwarzają świetną okazję do wypoczynku, edukacji i wielu niezapomnianych przygód. Tę radosną, barwną krainę pogranicza będziemy poznawać w czasie sześciodniowej wędrówki rowerowo-kajakowej wraz z doświadczonym, licencjonowanym pilotem turystyki rowerowej, instruktorem kajakarstwa, lokalnymi przewodnikami i stałą asekuracją naszego serwisanta i auta technicznego.
No to startujemy!
Program Zielonej Szkoły po Polesiu Lubelskim:
Dzień 1
Parczew - Wytyczno
Na trasie Zielonej Szkoły
Na trasie Zielonej Szkoły
Dojazd uczestników Zielonej Szkoły do Parczewa, krótkie szkolenie na temat jazdy rowerem w grupie. Z Parczewa już tylko 10 km do kompleksu Lasów Parczewskich i wspaniałej drogi rowerowej przez las nad jezioro Białka, gdzie zrobimy sobie dłuższą przerwę na odpoczynek i posiłek. Dalsza część trasy tego dnia zaprowadzi nas północną częścią malowniczej ścieżki rowerowej "Mietiułka" do Poleskiego Parku Narodowego, który w 2002 roku został wpisany na listę światowych rezerwatów biosfery UNESCO z unikalną przyrodą i ścieżkami przyrodniczymi biegnącymi wśród śródleśnych torfowisk. Pierwszy nocleg spędzimy nad jeziorem Wytyckim w Wytycznie.
Dystans: 45 km
Dzień 2
Poleski Park Narodowy
Ścieżka w Poleskim Parku Narodowym
Ścieżka w Poleskim Parku Narodowym
W tym dniu będziemy odkrywać niepowtarzalne piękno krajobrazu i bogactwo przyrody Poleskiego Parku Narodowego. Zaczniemy od muzeum parku w Załuczu Starym, które zakończymy krótkim spacerem do rezerwatu żółwia błotnego. Następnie znowu wsiadamy na rowery i wjeżdżamy w samo serce parku na ścieżkę przyrodniczą „Spławy”, która przez zmienny, śródleśny krajobraz wśród bagiennych lasów i niezwykłej przyrody drewnianymi kładkami zaprowadzi nas nad jezioro Łukie. Kolejnym przystankiem na naszej trasie będzie Jezioro Moszne, gdzie będziemy mogli obserwować tzw. spleję, pływający kożuch roślinności, a stamtąd dojedziemy do ptasiego raju Stawów Perehod z wieżami obserwacyjnymi. Do Urszulina wrócimy południową częścią ścieżki rowerowej „Mietiułka”, a trasę dnia dzisiejszego w Poleskim Parku Narodowym zakończymy ogniskiem na polanie w Łowiszowie.
Dystans: 45 km
Dzień 3
Wytyczno - Okuninka k/Włodawy
Nad Bugiem
Nad Bugiem
Początek trasy III dnia Zielonej Szkoły to wciąż Poleski PN z pięknym odcinkiem biegnącym skrajem rozległego Bagna Bubnów z dwiema wieżami widokowymi. Po drodze nad Bug mijać będziemy zabytkowy, drewniany kościółek z XVIII wieku w Wereszczynie, a dłuższą przerwę zrobimy sobie w Dubecznie, gdzie zwiedzimy hutę szkła o wielowiekowej historii. W hucie będziemy mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć proces tradycyjnej, ręcznej produkcji i obróbki szkła oraz pracujących przy rozgrzanych piecach hutników. Dalsza część trasy prowadzić nas będzie przez Lasy Sobiborskie nad Bug i nasz nocleg – do wypoczynkowej miejscowości Okuninka położonej nad Jeziorem Białym, jednym z najczystszych jezior Polesia Lubelskiego.
Dystans: 45 km
Dzień 4
Okuninka k/Włodawy - Jabłeczna
Na spływie kajakowym na Bugu
Na spływie kajakowym na Bugu
Czwarty dzień rozpoczniemy od wioski Orchówek i urokliwego starorzecza rzeki Bug, która towarzyszyć nam będzie już do końca wyprawy i trasą wzdłuż rzeki dotrzemy do Włodawy, miasta „Trzech Kultur”. To leżące na trójstyku granicy polsko-białorusko-ukraińskiej jest nieduże, ale kryje w sobie liczne zabytki, z których największymi są Wielka Synagoga i pobarokowy kościół św. Ludwika z XVIII wieku. Włodawę zwiedzimy razem z przewodnikiem, który opowie nam o nie tak odległych przecież czasach i pokaże miejsca, kiedy we Włodawie razem i w zgodzie żyli ze sobą jej mieszkańcy, wyznawcy trzech religii i kultur - katolicy, żydzi oraz prawosławni. We Włodawie z rowerów przesiądziemy się na kajaki i po instruktażu naszego przewodnika wyruszymy na 20 km spływ Bugiem do wioski Pawluki, gdzie znowu przesiądziemy się na rowery i malowniczą trasą Doliny Bugu przez ciche, nadbużańskie wioski dojedziemy do Hanny, gdzie kryje się kolejna perełka – była cerkiew unicka śś. Piotra i Pawła z polichromią z XVIII wieku, a dalej przez malowniczą, nadbużańską osadę Sławatycze do Jabłecznej na miejsce noclegu.

Dystans rowerem: 30 km
Dystans kajakiem: 17 km
Dzień 5
Jabłeczna - Kodeń
W unickiej cerkwi w Kostomłotach
W unickiej cerkwi w Kostomłotach
Ostatni dzień Zielonej Szkoły rozpoczniemy od zwiedzania razem z przewodnikiem Jabłecznej, gdzie wśród nadbużańskich starorzeczy i łąk, niejako na wyspie wznosi się męski klasztor prawosławny z dwoma urokliwymi, drewnianymi kapliczkami oraz murowaną cerkwią p.w. św. Onufrego z XIX wieku. W Jabłecznej z rowerów przesiądziemy się po raz kolejny na kajaki, aby móc zobaczyć przyrodę i krajobraz doliny Bugu „od wewnątrz“, będąc w samym jej centrum. Rzeka Bug jest ewenementem i jako jedna z nielicznych rzek w Europie pozostała dzika i nieregulowana ludzką ręką. Spływ rozpocznie się instruktażem przewodnika, po czym razem z nim wypłyniemy na Bug. W czasie 5 godzinnego spływu będziemy zatrzymywać się kilkukrotnie na odpoczynek na jej dzikich, piaszczystych plażach. Po dopłynięciu do Kodnia i zakwaterowaniu w ośrodku wypoczynkowym Dolina Bugu zwiedzimy najcenniejszy zabytek sakralny Podlasia - kościół św. Anny z XVII wieku z obrazem Madonny de Guadalupe, wykradzionym niegdyś przez Sapiehę, właściciela Kodnia z watykańskich komnat po czym wsiądziemy znowu na rowery, aby dojechać nimi do Kostomłot z jedyną w Polsce parafią unicką i drewnianą cerkwią obrządku bizantyjsko-słowiańskiego o której opowie nam jej proboszcz. Koniec ostatniego dnia Zielonej Szkoły to 7 km powrót rowerami do Kodnia na miejsce noclegu, gdzie wieczorem urządzimy sobie pożegnalne ognisko.
Dystans rowerem: 15 km
Dystans kajakiem: 18 km
Dzień 6
Kodeń - Terespol
Po śniadaniu z Kodnia busem dojedziemy do Terespola, gdzie przy dworcu kolejowym zakończymy Zieloną Szkołę po Polesiu Lubelskim.
Trasa:
Trasa rowerowa Zielonej Szkoły po Polesiu Lubelskim jest malownicza, płaska oraz bezpieczna, całkowicie pozbawiona samochodowego ruchu. Będzie biegła ścieżkami rowerowymi w Lasach Parczewskich oraz Sobiborskim Parku Krajobrazowym, ścieżkami przyrodniczymi w Poleskim Parku Narodowym, a także szlakiem rowerowym GreenVelo na odcinku Włodawa-Terespol.
Całkowita długość trasy rowerowej: 180 km
Długość trasy kajakowej: 35 km
Transport, czyli dojazd i powrót:
Transport własny. Jesteśmy przekonani, że najłatwiej, najbezpieczniej i ekonomiczniej dojechać na start Zielonej Szkoły po Polesiu Lubelskim do Parczewa pociągiem. Z Terespola, gdzie zakończymy naszą wyprawę kursuje także kilka bezpośrednich pociągów do Warszawy. Linki do rozkładu jazdy polskich pociągów znajdują się na stronie http://www.rozklad-pkp.pl/
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdą grupą indywidualnie. Na specjalne życzenie za dodatkową opłatą transport uczestników możemy zorganizować także autokarem lub przy grupach do 20 osób miniautokarem.
W cenę wliczony jest zawsze transport bagaży i rowerów z i do Warszawy i Lublina. Z innych miejscowości po indywidualnym uzgodnieniu.
Noclegi i wyżywienie:
Uczestników kwaterujemy w domu rekolekcyjnym w Wytycznie, schronisku młodzieżowym w Okunince, domu pielgrzyma przy prawosławnym monastyrze w Jabłecznej oraz w czteroosobowych domkach w ośrodku wypoczynkowym w Kodniu. W każdym z tych miejsc na uczestników czekać będzie świeża pościel oraz pełen węzeł sanitarny (prysznic/WC).
Wyżywienie na wyprawie zawarte w kosztach to śniadania oraz obiadokolacje. Organizujemy także prowiant dla każdego uczestnika na ognisko II i V dnia Zielonej Szkoły.
Co należy zabrać ze sobą:
- kask rowerowy
- płaszcz przeciwdeszczowy
- w miarę możliwości sakwę rowerową i worek wodoszczelny na bagaż podręczny
- nakrycie głowy (najlepiej czapkę z daszkiem)
- sztućce turystyczne (nóż, łyżka i widelec) oraz kubek (ze szkła hartowanego, plastikowy lub blaszany) na posiłki w ciągu dnia
- obuwie sportowe
Minimalna liczba uczestników:
14 uczestników+dwóch opiekunów grupy
Koszty i świadczenia:
Koszt 690 zł/os. (przy grupie od 14 do 19 uczestników+2 opiekunów grupy)
Koszt 620 zł/os. (przy grupach min. 20 uczestników+2 opiekunów grupy)
Na Zielonej Szkole zapewniamy:
- koszty uczestnictwa dwóch opiekunów grupy
- 5 noclegów wyposażonych w pełny węzeł sanitarny (prysznic/WC)
- Wyżywienie w postaci 5 śniadań rano przed wyruszeniem na trasę oraz 5 obiadokolacjipo dotarciu na miejsce noclegu
- Transport rowerów i bagaży uczestników na miejsce startu z Warszawy oraz Lublina, transport bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami, transport rowerów i bagaży po zakończeniu Zielonej Szkoły do Warszawy i Lublina
- Transport uczestników z Kodnia na dworzec kolejowy w Terespolu VI dnia
- Stałą asekurację auta, który zabezpieczał będzie przejazd uczestników
- Opiekę licencjonowanego pilota turystyki rowerowej, prowadzenie przez niego wycieczki wyznaczoną trasą
- Serwis techniczny i podstawowe części zapasowe (za dodatkową opłatą)
- Apteczkę
- Ubezpieczenie KL i NW
- Prowiant na ognisko II i V dnia Zielonej Szkoły
- Przewodnika po Włodawie
- Organizację spływu kajakowego IV i V dnia Zielonej Szkoły wraz z opieką licencjonowanego instruktora kajakarstwa
Zgłoszenia i płatności:
- Aby zapisać się na Zieloną Szkołę prosimy o skorzystanie z formularza zgłoszeniowego. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
- Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki tj. kwoty 200 zł/os. na rachunek bankowy:
PHU "Auto-Art" Anna Kwiatek
ul. Szeroka 4
21-200 Parczew
Bank Spółdzielczy
nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010
z dopiskiem "imię i nazwisko - Zielona Szkoła"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia Zielonej Szkoły bezpośrednio u pilota.
