Jeśli nie znalazłeś do tej pory odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie, które Cię nurtuje zachęcamy do lektury najczęściej zadawanych pytań kierowanych do nas. Jeśli miałbyś nadal jakieś zapytanie w związku z naszymi wyprawami prosimy o kontakt telefoniczny pod nr (+48) 607 328 093 lub na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jak wygląda dzień na wyprawie?
Każdy dzień na naszych wyprawach dostarcza nowych wrażeń, miejsc i przeżyć. Ciężko jest ująć go w jakieś ramy, jednak spróbujemy! Przedstawiony program dnia jest oczywiście bardzo elastyczny, jednak najczęściej wygląda mniej więcej tak:
- 08:30 - 09:30 - Pobudka i śniadanie
- 09:30 - 10:00 - Pakowanie bagaży do busa zabezpieczającego przejazd uczestników wyprawy
- 10:00 - Startujemy!
- 11:30 - 12:00 - Przerwa na poranną kawę, cappucino, herbatę, drugie śniadanie lub lody.
- 12:00 - 13:30 - Jesteśmy w drodze!
- 13:30 - 14:30 - Dłuższa przerwa na lunch w restauracji lub zajeździe na trasie wyprawy. Jeśli jedziemy przez tereny nieturystyczne, gdzie nie ma restauracji przerwę na lunch robimy sobie wtedy pod klimatycznym, wiejskim sklepikiem i spożywamy to wszystko co zakupimy sobie w sklepie.
- 14:30 - 17:00 - W drodze!
- 17:00 - 17:30 - Przyjazd na miejsce noclegu i zakwaterowanie
- 18:00 - 19:00 - Obiadokolacja
- 19:00 - 20:00 - Czas odpoczynku, spacer połączony ze zwiedzaniem lokalnych atrakcji lub degustacja miejscowych produktów i trunków. Niekoniecznie w tej kolejności i niekoniecznie to wszystko naraz. Po prostu czas wolny, w czasie którego uczestnicy robią to na co mają ochotę.
- 20:00 - 22:00 - Wieczorna integracja całej grupy przy ognisku, grillu lub w lokalnej restauracji (a może dyskoteka?). Rozmowy na tematy dowolne, o tym co będziemy robić jutro i co jeszcze przed nami.
- 22:00 - Warto pomyśleć już o tym, w jakiej pozycji spędzimy dzisiejszą noc :)
Oczywiście program dnia i to co będziemy robić na trasie wyprawy i w miejscach noclegów zależy tylko od naszej wyobraźni, pomysłowości, fantazji i zgrania. Na wyprawach rowerowych możliwości są tysiące!
A co z pogodą?
Niestety gwarancji samych słonecznych dni na wyprawie dać Ci nie możemy. W sytuacji chłodniejszych dni i deszczów ostateczną decyzję co do dalszego realizowania programu wyprawy podejmuje zawsze po konsultacji ze wszystkimi uczestnikami wyprawy jej pilot, mając przede wszystkim jako priorytet zdrowie i bezpieczeństwo uczestników. Jeździmy przez tereny cywilizowane więc w przypadku na przykład przelotnego deszczu zawsze jest możliwość przeczekania go w miłej restauracji lub kawiarni i tak najczęściej w takich sytuacjach robimy.
Co należy zabrać ze sobą na tygodniową wyprawę rowerową?
Przede wszystkim sprawny i sprawdzony rower! Pozostały bagaż wg gustu i uznania, ale z naszej wieloletniej praktyki podpowiadamy, aby z rzeczy najważniejszych na wyprawę rowerową zabrać ze sobą:
Ubrania i odzież rowerową:
- wygodne buty (najlepiej 2 pary)
- koszulki (najlepiej typowo rowerowe, "oddychające")
- spodenki (najlepiej typowo rowerowe, czyli ze specjalną wkładką)
- odzież na chłodniejsze dni i wieczory (bluza polarowa, ciepły sweter, długie spodnie, itp.)
- bieliznę osobistą, w tym kąpielówki lub strój kąpielowy
- kurtkę przeciwdeszczową
- klapki pod prysznic
- czapkę lub inne nakrycie głowy chroniące przed słońcem
Akcesoria rowerowe
- torbę na kierownicę lub małe sakwy na tylny bagażnik do zabrania najpotrzebniejszych rzeczy w danym dniu jazdy
- zapasową dętkę do Twojego typu roweru (zawsze na wyposażeniu naszego auta technicznego są opony i dętki różnych typów i rozmiarów, jednak polecamy wziąść ze względu na występujące różne ich rodzaje przynajmniej jedną zapasową dętkę pasującą do Twojego typu roweru)
- linkę zabezpieczającą (zapięcie antykradzieżowe)
- kask rowerowy
Inne ważne
- dokumenty (dowód osobisty lub paszport w przypadku wyjazdu na Ukrainę lub Białoruś)
- telefon komórkowy (z włączonym roamingiem w przypadku wyjazdów zagranicznych) z ładowarką
- krem do opalania
- okulary przeciwsłoneczne
- aparat fotograficzny
- kubek i sztućce (na kawę lub posiłki w ciągu dnia)
- niestandardowe narzędzia rowerowe do Twojego typu roweru (np. pompka do amortyzatora, specjalne klucze, itp.)
- zażywane leki
Uczestnicy wypraw z noclegiem na kempingach dodatkowo powinni zabrać ze sobą na wyprawę sprzęt biwakowy:
- namiot
- karimatę lub materac
- śpiwór
- talerz, kubek, nóż i sztućce
Co zrobić jeśli mój rower zepsuje się na trasie?
Na każdej wyprawie w jej kadrze zawsze znajduje się osoba (jest to pilot lub kierowca auta zabezpieczającego), która posiada wiedzę i umiejętności naprawy rowerów oraz odpowiednie narzędzia do usunięcia podstawowych awarii.
Uwaga! Nie jesteśmy jednak w stanie zabrać ze sobą całego naszego warsztatu i sklepu rowerowego, a co za tym idzie usunąć na trasie bardzo poważnych awarii. W takiej sytuacji uczestnikowi, któremu rower uległ awarii, a której nie możemy usunąć w warunkach terenowych pomagamy znaleźć profesjonalny serwis rowerowy na trasie wyprawy, gdzie uczestnik usuwa awarię na swój koszt. Za stan techniczny rowerów które wypożyczamy jesteśmy odpowiedzialni osobiście.
Czy cena wyprawy obejmuje dojazd na miejsce startu i transport po jej zakończeniu?
Cena wyprawy standardowo obejmuje transport uczestników z Warszawy lub Lublina, a także miejscowości znajdujących się na trasie przejazdu na start wyprawy (z innych miejscowości po uprzednim kontakcie z nami za dodatkową opłatą), a także po jej zakończeniu do Warszawy i Lublina. Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Szczegóły transportu na miejsce startu naszych wypraw i po ich zakończeniu zamieszczamy w zakładce "Informacje", znajdującej się w opisie każdej wyprawy.
Czy mogę zabrać ze sobą na wyprawę małe dziecko w przyczepce rowerowej?
To zależy od charakteru wyprawy i trasy. Podróżowanie z małymi dziećmi ma trochę inną specyfikę i w związku z tym wyprawa musi być także odpowiednio przygotowana. Najlepiej przed podjęciem decyzji skontaktować się z nami, a z chęcią odpowiemy na pytanie czy dana wyprawa będzie przygotowana tak, aby mogły w niej uczestniczyć dzieci.
Czy muszę jechać w kasku?
Dla większego bezpieczeństwa uczestników naszych wypraw zalecamy jazdę w kasku rowerowym, nie jest to jednak koniecznością - każda osoba dorosła we własnym zakresie podejmuje co do tego decyzję. Obowiązkowo w kasku rowerowym na naszych wyprawach muszą jeździć dzieci i młodzież do 18 roku życia, chyba, że ich rodzice lub opiekuni prawni na własną odpowiedzialność zadecydują inaczej. Obowiązkowo nakładamy także kask na wyprawach trudnych, np. na drogach terenowych w górach.
Czy muszę mieć swój rower?
Niekonicznie, ponieważ oferujemy wypożyczenie roweru na czas trwania wyprawy. Jeśli masz jednak swój rower i na nim jeździsz zabierz go ze sobą na wyprawę. Łatwiej i wygodniej jest przejechać trasę wyprawy na rowerze który się zna i na siodełku, na którym już jeździliśmy.
Czy muszę zwiedzać wszystkie ciekawe miejsca po drodze?
Oczywiście, że nie. Jeśli któryś z punktów programu wyprawy Cię nie interesuje zawsze możesz w tym czasie robić coś innego. Zazwyczaj obok interesujących miejsc lub zabytków, przy których robimy dłuższe postoje znajdują się różnego rodzaju inne atrakcje, także zamiast zwiedzać dany obiekt z grupą możesz naturalnie sam wybrać co będziesz w tym czasie robił.
Czy oferujemy prywatne wyprawy na zamówienie i czy możemy dogadać się z terminem?
Oprócz wycieczek "terminowych", które znajdziesz w ofercie na naszej stronie oferujemy również wyprawy rowerowe na zamówienie w dogodnym dla Państwa terminie i wybraną przez Was jedną z wielu tras, które proponujemy. W celu zorganizowania dla Państwa wyprawy rowerowej na zamówienie prosimy o kontakt telefoniczny pod nr (+48) 607-328-093 lub mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w celu omówienia szczegółów takiej wyprawy. Więcej informacji o wyprawach na zamówienie przeczytasz tutaj
Czy trasy którymi podróżujemy są bezpieczne?
Naszym priorytetem jest, aby wyprawy, które organizujemy dla Państwa biegły drogami o zerowym lub znikomym ruchu samochodowym. Przez lata praktyki i tysiącu przejechanych na rowerze kilometrów doszliśmy do wniosku, że nie ma nic bardziej przyjemniejszego niż jazda rowerem wśród oszałamiającej przyrody i ciszy jej otaczającej i nic gorszego jak jazda rowerem wśród dymu spalin i hałasu mijających nas aut. Zawsze wybieramy więc malownicze, mało uczęszczane trasy o jak największym stopniu bezpieczeństwa.
Czy w cenie wyprawy zawarte są bilety wstępu do interesujących miejsc i dodatkowe atrakcje?
Wszystkie świadczenia zawarte w cenie wyprawy oraz czego cena wyprawy nie obejmuje znajdują się w zakładce "Świadczenia" przy szczegółach każej organizowanej przez nas wyprawy. Biletów wstępu do interesujących miejsc (nie każdy przecież lubi zwiedzać!) zazwyczaj nie gwarantujemy. Jeśli chodzi o dodatkowe atrakcje w miejscach noclegów, takie jak sauna, basen, grill, płatne ognisko, możliwość skorzystania z masażu, itp. są one dodatkowo płatne.
Czy w czasie jazdy zawsze jedziemy w jednej grupie?
Jest to uzależnione od ilości uczestników danej wyprawy. W przypadku kiedy grupa liczy do 15 osób dla większego bezpieczeństwa oraz wzajemnego zgrania wszystkich uczestników staramy się jechać razem, jednak nie jest to obowiązkowe. Przed startem do każdego dnia wyprawy zawsze przeprowadzamy krótką odprawę, na której przedstawiamy program i trasę danego dnia. Jeśli któryś z punktów Cię nie zainteresuje i zamiast postoju chciałbyś jechać dalej, a pewny jesteś, że poradzisz sobie i nie zboczysz z wytyczonej trasy oraz powiadomiłeś o tym fakcie pilota wyprawy to nie ma oczywiście żadnych przeciwskazań abyś na własną odpowiedzialność odłączył się od grupy i kontynuował jazdę samodzielnie, swoim tempem. W przypadku grup powyżej 15 osób, zgodnie z przepisami ruchu drogowego zawsze dzielimy się na dwie kolumny, które utrzymują między sobą bezpieczną, przepisową odległość minimum 200 metrów.
Dla kogo są wyprawy, które organizujecie?
Organizujemy wyprawy rowerowe dla wszystkich, niezależnie od kondycji fizycznej, płci czy wieku. Przy każdej wyprawie opisujemy dokładnie do kogo adresujemy konkretną wyprawę biorąc pod uwagę stopień trudności danej trasy. Poziom trudności tras stworzyliśmy abyś wiedział czego możesz się spodziewać na trasie danej wyprawy oraz aby pomogły Ci określić czy dana wyprawa dostosowana jest do Twoich możliwości kondycyjnych i podróżowania w taki sposób, abyś z jazdy czerpał samą przyjemność i frajdę. Oczywiście tylko do Ciebie należy, którą trasę wybierzesz! Jeśli będziesz miał jednak jakieś pytania czy wątpliwości jaką trasę wybrać dla siebie prosimy o wcześniejszy kontakt, a z wielką przyjemnością pomożemy Ci dobrać wyprawę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i możliwościom. Więcej o trasach i poziomach ich trudności przeczytasz tutaj
Jak mogę zabrać na rower mój bagaż podręczny?
Bardzo przydatna i praktyczna na mały bagaż podręczny jest specjalna torba na kierownicę z zatrzaskiem (tzw. clickiem), umożliwiająca szybkie zdjęcie i założenie torby na specjalny uchwyt przymocowany do kierownicy roweru. Praktyczne są także małe sakwy, które zakłada się na tylny bagażnik rowerowy. Odradzamy używanie różnego rodzaju plecaków i innych toreb, który mają bezpośrednio kontakt z ciałem.
Jak mogę zapisać się na wyprawę?
Aby zapisać się na wyprawę prosimy o telefon pod nr (+48) 607 328 093 lub e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Można także skorzystać z formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest po kliknięciu przycisku "Rezerwuj" znajdującego się przy szczegółach każdej wyprawy. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy.
Jak powinien być wyposażony mój rower?
To sprawa indywidualna. Rower powinien być przede wszystkim w pełni sprawny technicznie. Podpowiadamy, aby z rzeczy ważnych i przydatnych miał:
- oświetlenie, chociaż nie jest to koniecznością, gdyż na naszych wyprawach nie podróżujemy po zmierzchu
- stopkę, która jest praktyczna i przydaje się na postojach
- bagażnik rowerowy, torbę na kierownicę lub nieduże, tylne sakwy, w które możemy zabrać swój osobisty bagaż podręczny na drogę
- zapięcie (zabezpieczenie antykradzieżowe). Na postojach przy rowerach zawsze znajduje się ktoś z kadry wyprawy. Nie mniej jednak nie odpowiadamy za ich bezpieczeństwo na postojach!
Jak wygląda wyżywienie na wyprawach?
Na wyprawach zapewniamy śniadania przed wyruszeniem na trasę (przeważnie w formie szweckiego stołu) oraz jeśli nie ma możliwości indywidualnego zamówienia (na przykład w przypadku wyprawy Polska Egzotyczna) również wieczorne obiadokolacje w miejscach noclegów. W pozostałych przypadkach obiadokolacje zamawiamy indywidualnie wg gustu i uznania w restauracjach z regionalną kuchnią, które polecamy.
Posiłki w ciągu dnia każdy uczestnik organizuje sobie we własnym zakresie. W przypadku wypraw z pilotem w połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy godzinną przerwę na obiad w polecanej przez nas restauracji.
W czasie trwania naszych wypraw, jeśli tylko sprzyja ku temu miejsce naszego noclegu rozpalamy także wieczorne ognisko lub grilla, na których można jeszcze uzupełnić brakujące kalorie :)
Jak zapłacić za wyprawę?
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek, ul. 11 Listopada 62/2, 21-200 Parczew
Bank Spółdzielczy w Parczewie
nr 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010
z dopiskiem "imię i nazwisko - nazwa wyprawy"
Pozostałą kwotę należy dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub wpłacić na konto podane wyże jw terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem.
Jaki rower zabrać ze sobą?
Przede wszystkim rower sprawny! Do charakteru naszych wypraw i tras, którymi się poruszamy najlepszy będzie rower trekkingowy o kołach 28 cali lub rower górski o kołach 26, 27, 5 cala lub 29 cali. Te dwa typy rowerów gwarantują uniwersalność i nadają się zarówno na drogi asfaltowe jak i terenowe (drogi polne, szutrowe, dukty leśne, itp.) Z uwagi na zróżnicowaną nawierzchnię tras na naszych wyprawach nie polecamy rowerów typowo szosowych, które nadają się tylko na drogi asfaltowe.
Jakie są dzienne dystanse?
Średni dzienny dystans na naszych wyprawach waha się w granicach 50-60 km. W prawie wszystkich przypadkach osoby, które jadą pierwszy raz i obawiają się o swoją kondycję, doskonale dają sobie radę w przejechaniu tego dystansu. Jeśli jednak w danym dniu nie będziesz w stanie przejechać w całości zaplanowanego na ten dzień dystansu zawsze możesz skorzystać z pomocy busa zabezpieczającego przejazd uczestników wyprawy. Osobom bardziej doświadczonym, głodnym dłuższej jazdy staramy się stworzyć warunki do przejechania większej ilości kilometrów danego dnia.
Jakim tempem podróżujecie? Czy dam radę?
Wszystkie nasze trasy łączy jedno - spokojne tempo! Nasze wyprawy mają charakter tylko i wyłącznie turystyczny i rekreacyjny, a nie wyczynowy. Trasy naszych wypraw, bez względu na stopień ich trudności zawsze pokonujemy tempem umiarkowanym, turystycznie spokojnym, dokładnie takim, abyśmy mogli cieszyć się tym wszystkim co czeka na nas po drodze: nowymi przyjaźniami, spotkanymi po drodze ludźmi, piękną przyrodą, nowo odkrytymi miejscami i relaksem. Wszak o to w każdych wakacjach wszystkim nam najbardziej chodzi!
Jakimi drogami wytyczone są trasy naszych wypraw?
Wyprawy, które organizujemy nie są sportowymi wyzwaniami lecz organizowane są dla wszystkich, którzy chcą spędzić świetnie, niebanalnie i na rowerze swój wolny czas lub wymarzony urlop z dala od wielkomiejskiego zgiełku, będąc w bliskim kontakcie z naturą. Dlatego zawsze wybieramy drogi malownicze, mało uczęszczane, o zerowym lub znikomym ruchu samochodowym, abyśmy mogli rzeczywiście odpocząć i czuć się na naszych wyprawach komfortowo i bezpiecznie. Jeśli chodzi o nawierzchnię na trasach wypraw, które organizujemy to jest ona zróżnicowana. Informacje o trasie i jej nawierzchni zamieszczamy w zakładce "Informacje" przy szczegółach każej organizowanej przez nas wyprawy.
Nie lubię podróżować samotnie, ale na wyprawę jadę sam i nie będę miał towarzysza(szki)?
Wystarczy do nas napisać lub zadzwonić, a z przyjemnością powiemy Ci o składzie grupy zanim zarezerwujesz miejsce w wyprawie. Jesteśmy przekonani, że w tej grupie znajdziesz kogoś z kim nie będziesz czuł się samotny(a). Wyprawy rowerowe i wspólna jazda bardzo sprzyjają kontaktom towarzyskim! Uczestnicy naszych wypraw to osoby nastawione na wspólną zabawę więc na pewno nie będziesz się nudził i jeszcze nie raz wyjedziesz na wyprawę rowerową z przyjaciółmi poznanymi na naszych trasach.
Nie mam jeszcze 18 lat, czy mogę uczestniczyć w wyprawie?
Dzieci i młodzież do 16 roku życia mogą brać udział w naszych wyprawach tylko i wyłącznie z rodzicem (rodzicami) lub opiekunem wyznaczonym przez rodziców bądź opiekunem prawnym. W przypadku młodzieży w wieku 16-18 lat wystarczy pisemna zgoda rodziców na udział w wyprawie oraz krótka rozmowa telefoniczna z nami.
W jakich warunkach będę nocował?
Zapewniamy noclegi w hotelach, pensjonatach lub gospodarstwach agroturytycznych o bardzo dobrym standardzie. Uczestników zazwyczaj kwaterujemy w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie. Zawsze staramy się szukać takich miejsc, które mają regionalny klimat i położone są w okolicy atrakcyjnej przyrodniczo lub krajobrazowo, zazwyczaj omijając większe miasta.
Wszystkie informacje, jeśli chodzi o noclegi na naszych trasach znajdą Państwo w opisie każdej wyprawy w zakładce "Informacje".