Dolina Biebrzy i Narwi
Polska
O wyprawie
Dolina Biebrzy i Narwi to kraina bezkresnych bagien, ostoja łosi, raj dla miłośników ptaków, dziewiczej przyrody, spokoju i ciszy. To tutaj zobaczymy jeden z najpiękniejszych zakątków Polski ze wspaniałą przyrodą, przyjaznymi i otwartymi mieszkańcami i pustymi, malowniczymi drogami, jakby stworzonymi przez naturę do jazdy rowerem!
Nieskażona niczym przyroda i oddalenie od zdobyczy cywilizacji, a także dużych miast (największymi mijanymi przez nas miejscowościami na trasie będą mające zaledwie 2000 mieszkańców Tykocin i Goniądz) urzekają niemal każdego i sprawiają, że tutaj odpoczniesz naprawdę!
Trasa jest zupełnie płaska i dlatego wycieczkę polecamy dla tych, którzy lubią rekreacyjną jazdę rowerem, a także dla rodzin z dziećmi.
Program
Dzień 1: Biały Grąd - Grzędy ~ 65 km
Wyjazd z Warszawy o godz. 7:30, dojazd do nadbiebrzańskiego uroczyska Biały Grąd. Tam na start wejdziemy na wieżę widokową z widokami na biebrzańskie, bagienne przestrzenie, po czym przesiądziemy się na rowery i wyruszymy na trasę.
Trasa I dnia wycieczki to przejazd przez ciche, podlaskie wioski leżące przy Biebrzy do Woźnejwsi i leśniczówki Grzędy, gdzie wjedziemy w miejsce szczególne pod względem przyrodniczym i krajobrazowym – na sam skraj rozległego Czerwonego Bagna, najstarszego rezerwatu przyrody w Polsce. Nazwa brzmi groźnie, ale naprawdę nie ma się czego obawiać.Tam przed kolacją idealną na rower żwiróweczką i bezpiecznymi, drewnianymi kładkami zrobimy sobie pętlę po rezerwacie, która zaprowadzi nas do punktów widokowych na obszar ochrony ścisłej, niedostępnej dla turystów. Bardzo możliwe jest tutaj spotkanie z łosiem, bowiem jest to największa ostoja tych zwierząt w Polsce.
Okolice Czerwonego Bagna to wszechobecna cisza, spokój i dziewicza okolica, gdzie króluje tylko natura. W tych pięknych okolicznościach przyrody przed zakwaterowaniem udamy się na kolację w Zagrodzie Kuwasy, a po niej na zasłużony odpoczynek.
Dzień 2: Grzędy - Goniądz ~ 60 km
II dzień wycieczki to trasa przez samo serce Biebrzańskiego Parku Narodowego biegnąca tuż przy Biebrzy. Droga ta to przede wszystkim sama Biebrza, jej rozlewiska, starorzecza z charakterystycznymi sylwetkami drewnianych łódek i wciąż…wszechobecna cisza.
Na trasie m.in. Sosnowo i Dębowo ze słynnymi, zabytkowymi śluzami na Kanale Augustowskim, Jagłowo – najbardziej malownicza z biebrzańskich wiosek, która zachowała do dzisiaj charakter dawnych nadbiebrzańskich osad i gdzie wody Biebrzy wylewają się prawie pod wioskowe zabudowania, Dolistowo ze słynnym drewnianym mostem „donikąd” i Goniądz, klimatyczna, nadbiebrzańska osada ze starą zabudową i świetnymi widokami na biebrzańskie krajobrazy. W Goniądzu kolacja w Dworze Bartla z widokami na Biebrzę i kolejny nocleg.
Dzień 3: Goniądz - Tykocin ~ 65 km
Na pierwszych kilometrach tego dnia zaraz za Goniądzem przyjrzymy się z bliska biebrzańskiej przyrodzie za sprawą drewnianych kładek i platformy widokowej na starorzecze Biebrzy oraz wstąpimy do Ossowca ze słynną twierdzą i czterema fortami, będącymi częścią carskich fortyfikacji na zachodnich granicach imperium rosyjskiego. Za Ossowcem wjeżdżamy na Carską Drogę i miejsca, w którym zatrzymamy się na dłużej. To mała, kilkudomowa wieś Budy i zagroda "Sucha Barć", gdzie poznamy jej jedynego mieszkańca pana Krzysztofa Kawenczyńskiego, miłośnika biebrzańskich bagien zwanego przez wszystkich "Królem Biebrzy" i jego oryginalny styl życia. Dalej ruszymy Carską Drogą inaczej zwaną Aleją Łosi, drogą usypaną niegdyś wśród bagien na rozkaz carski. Dzisiaj to droga idealna na rower, wyjątkowo nie uczęszczana asfaltówka biegnąca pomiędzy bagnami i lasami, czasami wyglądająca jak tunel, pełna ciszy i spokoju, na której często szczególnie po zmroku wylegują się...łosie.
Dzień zakończymy w Tykocinie, podlaskim Kazimierzu, najpiękniejszym miasteczku wschodniej Polski. Ulice w Tykocinie to wciąż starodawny jeszcze bruk, a jego zabytki nie mają sobie równych w całej Polsce Wschodniej. Tam zobaczymy m.in. Wielką Synagogę uważaną za drugą (po Starej Synagodze w Krakowie) pod względem wielkości w Polsce, zespół kościelny Świętej Trójcy z XVIII wieku, domy mieszkalne pochodzące również z tego okresu, a także Dom Talmudyczny i Alumnat - XVII wieczny były dom weteranów wojennych, dzisiaj świetny pensjonat, gdzie zanocujemy. Będąc raz w Tykocinie zapamiętasz go na długo!
Dzień 4: Tykocin - Brzostowo ~ 60 km
Pierwszy przystanek ostatniego dnia wycieczki zrobimy sobie tuż za Tykocinem we wsi Pentowo, Europejskiej Stolicy Bociana Białego, gdzie tylko w jednym z gospodarstw - historycznym dworze rodziny Toczydłowskich znajduje się prawie 20 bocianich gniazd oraz kilka km dalej w Kiermusach - kwintesencji staropolskiej, szlacheckiej tradycji z położonym nad samą Narwią kasztelem i słynną Karczmą Rzym, gdzie wstąpimy na kawę. Dalej trasa tego dnia prowadzić nas będzie przez ciche, nadnarwiańskie wioski do miejsca, w którym Biebrza wpływa do Narwi. Tam w restauracji Dana urządzimy sobie przerwę obiadową, po czym przez malownicze nadbiebrzańskie wioski dojedziemy najpierw do Burzyna ze świetnymi widokami na rozlewiska Biebrzy, a 6 km dalej do Brzostowa z kolejnymi krajobrazami biebrzańskich przestrzeni. W Brzostowie pod wieżą widokową zakończymy wycieczkę, spakujemy rowery i bagaże na przyczepę i wyruszymy w drogę powrotną do naszych domów. W Warszawie powinniśmy być w porze wieczornej, ok. godz. 19-20.
Informacje
Transport
Zapewniamy transport naszym busem z Lublina i Warszawy na miejsce startu wycieczki, a także po jej zakończeniu z Brzostowa do Lublina i Warszawy. Bagaże oraz rowery Uczestników jadą na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce.
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.
Trasa
❶②③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩
Trasa wycieczki jest płaska i dla każdego kto chciałby zobaczyć z rowerowego siodełka Dolinę Biebrzy i Narwi - jeden z najpiękniejszych zakątków Polski i Podlasia. Nawierzchnia na trasie to w większości drugorzędne, asfaltowe drogi o znikomym ruchu samochodowym, ale nie zabraknie także typowo podlaskich szutrów i ubitych dróg polnych.
Wysokość min. 98 m./max. 145 m.
Całkowita długość trasy 255 km
Noclegi i wyżywienie
Na wycieczkach weekendowych nocujemy w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych z łazienkami.
Wyżywienie, które wliczone jest w cenę wycieczki to śniadania, przeważnie w formie szweckiego stołu. Pozostałe posiłki poza śniadaniami zamawiamy sobie sami wg gustu i uznania.
W ciągu dnia, mniej więcej w połowie trasy urządzamy sobie dłuższą przerwę na obiad w lokalnej restauracji lub jeśli takiej na trasie nie ma lunch urządzamy sobie przy wiejskim sklepiku. Wieczorem po zakwaterowaniu udajemy się razem na obiadokolację w polecanych przez nas restauracjach lub kolację jemy na miejscu noclegu.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Świadczenia
Na wycieczce zapewniamy:
- 3 noclegi w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych z łazienkami
- 3 śniadania
- Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu wycieczki, a po jej zakończeniu do Warszawy i Lublina
- Transport rowerów i bagaży
- Serwis techniczny
- Ubezpieczenie
- Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wycieczki wyznaczoną trasą *
* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wycieczki jest pomniejszona o 100 zł/os., w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej GPS firmy Garmin z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wycieczki nie zawiera:
- Posiłków poza śniadaniami
- Biletów wstępu
Terminy i cena
Termin:
wycieczka na zamówienie
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wycieczkę w jednym z terminów podanych poniżej prosimy o kontakt z nami.
MAJ | CZERWIEC | LIPIEC | SIERPIEŃ | WRZESIEŃ |
02-05.05.2024 | 06-09.06.2024 | 04-07.07.2024 | 01-04.08.2024 | 04-08.09.2024 |
09-12.05.2024 | 13-16.06.2024 | 11-14.07.2024 | 08-11.08.2024 | 11-15.09.2024 |
16-19.05.2024 | 20-23.06.2024 | 18-21.07.2024 | 15-18.08.2024 | 18-22.09.2024 |
23-26.05.2024 | 27-30.06.2024 | 25-28.07.2024 | 22-25.08.2024 | 25-29.09.2024 |
30.05.-02.06.2024 | 29.08.-01.09.2024 |
Cena:
1090 zł/os.
Zniżki:
W przypadku większych, zorganizowanych grup (liczących od 8 do 20 osób) od ustalonej ceny wycieczki jej uczestnikom przysługuje zniżka ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 240 zł
Zapisy:
Aby zapisać się na wycieczkę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 390 zł na rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Bank Spółdzielczy w Parczewie
nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010
z dopiskiem "imię i nazwisko - Dolina Biebrzy i Narwi"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wycieczki bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem
- Termin: wybierz termin
- Kraj/Region: Polska Wschodnia
- Start/Meta: Biały Grąd - Brzostowo
- Trasa: ❶②③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩
- Długość: 4 dni - 250 km rowerem