Smaki Podlasia
Polska
O wyprawie
Podlasie jest magiczne, urzeka i zniewala! Tylko w tej części Polski zobaczymy tak dziewiczą przyrodę i tak otwartych, gościnnych i uśmiechniętych mieszkańców. Tylko tutaj patrząc po horyzont nie widać żadnej cywilizacji, a drewniane domki i wioski w przedziwny sposób wtapiają się w tą cudowną krainę.
Nieodłącznym elementem podlaskiego klimatu jest świetna kuchnia bowiem tutaj od wieków jak w tyglu mieszały się kultury, wyznania, religie, ludzkie historie i smaki. To właśnie dzięki tej mozaice kultur Podlasie obfituje w rozmaitość smaków, produktów i potraw.
Wycieczka Smaki Podlasia to świetne połączenie rowerowania przez malownicze okolice, spokojne, ciche, wielokulturowe wioski i miasteczka Podlasia z pyszną i zróżnicowaną tutejszą kuchnią.
I tak pierwszy dzień to dzień „tatarski”, w którym odkrywać będziemy miejsca i smaki podlaskich Tatarów, drugi dzień to wioski przy granicy z Białorusią i typowo podlaska polsko-białoruska kuchnia, trzeci dzień to drewniane wioski Krainy Otwartych Okiennic i kolejna podlaska kolacja nad Narwią w Surażu, a wyprawę zakończymy obiadem kuchni żydowskiej w pięknym, niegdyś zamieszkałym w połowie przez wyznawców judaizmu Tykocinie.
Zapraszamy!
Program
Dzień 1: Bohoniki - Kruszyniany ~ 55 km
Wyjazd z Warszawy o godz. 7:00, dojazd do Bohonik. Pierwszego dnia wycieczki będziemy mogli poczuć niepowtarzalny klimat polskiego Orientu, bowiem w tym dniu przejedziemy się przez serce Białostocczyzny i tereny, które niegdyś zamieszkiwali Polscy Tatarzy osiedleni na Podlasiu w XVII wieku za sprawą króla Jana III Sobieskiego.
Na początek Bohoniki, gdzie do dziś zamieszkuje kilka rodzin tatarskich i gdzie znajduje się jeden z dwóch czynnych meczetów w Polsce. Po odwiedzinach bohonickiego meczetu przesiądziemy się na rowery i wyruszymy na trasę.
Za Bohonikami prawdziwy wschód - maleńka wioska Palestyna, z której ruszymy do Krynek, jednego z najładniejszych kresowo-wielokulturowych podlaskich miasteczek. W Krynkach dłuższa przerwa obiadowa i przez Grzybowszczyznę – wioskę samozwańczego proroka Ilij, niezwykle barwnej i ciekawej postaci dojedziemy do kolejnej tatarskiej wioski - Kruszynian, kolebki kultury tatarskiej i islamu w Polsce z drewnianym meczetem z XVIII wieku. Wieczorem w Kruszynianach obiadokolacja, na której będziemy mieli okazję spróbować przysmaków kuchni tatarskiej – kołdunów, belyszu, pierekaczewników i azu.
Dzień 2: Kruszyniany - Gramotne ~ 65 km
Ruszamy na stepy nad Świsłoczą! W tym dniu nasze oczy uraduje otwarty krajobraz z łagodnie sfalowanymi pagórkami i łąkami ciągnącymi się ku granicznej rzece.
Trasa tego dnia biegnie wzdłuż szerokiej doliny Świsłoczy, przez długie wioski tonące w zieleni starych drzew, które zamieszkuje prawosławna ludność białoruska. Większość domów w Chomontowcach, Świsłoczanach, Mostowlanach, Dublanach i Kondratkach przez które będziemy przejeżdżać to stare, drewniane chałupy często z pięknymi zdobieniami. To kolejne miejsca na naszej trasie w których "zatrzymał się czas", bowiem ludzie tam mieszkający zachowali do dzisiaj dawne zwyczaje i nieśpieszny styl życia.
Popołudniowy lunch zjemy w Jałówce, a stamtąd wyruszymy na nasz nocleg okrążając Jezioro Siemianowskie, jedne z największych jezior zaporowych w Polsce o powierzchni ponad 32 km², nad którym zrobimy sobie kolejną dłuższą przerwę na relaks i kąpiel. Metą tego dnia będzie maleńka wioska Gramotne, gdzie wieczorem zasiądziemy do obiadokolacji w typowo podlaskim stylu. Po kolacji nocleg w uroczej agroturystyce.
Dzień 3: Gramotne - Suraż ~ 65 km
Zaraz po starcie do III dnia wycieczki dojedziemy do miejsca szczególnego. Tam wśród malowniczych rozlewisk Narwi w Odrynkach stoi prawosławny skit (pustelnia), którą odwiedzimy i o której opowie nam mnich - mieszkaniec skitu.
Dalsza część trasy tego dnia to dolina Narwi i wymarzone na rower spokojne i ciche podlaskie drogi, którymi dojedziemy do Krainy Otwartych Okiennic - podlaskich wiosek, które śmiało możemy nazwać żywymi skansenami. Nazwa tej wyjątkowej krainy nawiązuje do wyglądu tutejszych drewnianych domków z niezwykle bogato zdobionymi szczytami, narożnikami, okiennicami i innymi dekoracyjnymi detalami. W Trześciańce, Puchłach, Kaniukach i Ciełuszkach oprócz pięknie zachowanych domów mieszkalnych zobaczymy także pyszniące się snycerskimi zdobieniami kolorowe cerkwie. Domy te i cerkwie w przedziwny sposób wkomponowują się w otoczenie narwiańskich łąk i lasów zadziwiając swoją urodą każdego przybysza.
Na całej trasie dzisiejszego dnia towarzyszyć nam będzie Narew, bowiem aż do Suraża, gdzie zakończymy ten dzień będziemy jechać wzdłuż tej rzeki. Narew to ewenement w skali światowej - zmieniające się nieustannie koryta i cieki łączą się ze sobą w istny labirynt. Nie bez powodu nazywana jest Polską Amazonką!
W nadnarwiańskim Surażu po zakwaterowaniu i kolejnym sytym, podlaskim obiedzie chętni będą mogli skorzystać z oryginalnego Centrum Odnowy w naszym pensjonacie - gorącej kąpieli na świeżym powietrzu w tradycyjnych, drewnianych baliach kąpielowych z jacuzzi!
Dzień 4: Suraż - Tykocin ~ 55 km
Trasa ostatniego dnia wycieczki prowadzić nas będzie znowu dziewiczą, nieskażoną niczym przyrodą doliny Narwi do Tykocina, najpiękniejszego miasteczka wschodniej Polski.
W połowie trasy do Tykocina czekać nas będzie wyjątkowa przeprawa ze Śliwna do Waniewa platformą pływającą przez Narew z drewnianymi kładkami nad rozlewiskami rzeki i wieżami obserwacyjnymi z pięknymi krajobrazami ciągnącymi się aż po horyzont. Po tej przeprawie wstąpimy jeszcze do Kurowa, gdzie w ładnym, zabytkowym dworku znajduje się siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego i gdzie poprowadzono wśród bagiennej roślinności kilometrową kładkę na Narwi.
Metą wycieczki jest Tykocin, małe, podlaskie miasteczko, gdzie mieszka niespełna 2000 osób. W Tykocinie, który ze względu na urodę, klimat i piękne zabytki nazywany jest podlaskim Kazimierzem poczujesz się tak jakbyś przeniósł się w czasie, bowiem Tykocin jest jakby z dawnych czasów i rzucony gdzieś przypadkowo, z dala od głównych dróg i utartych szlaków na sam skraj podlaskiej krainy. Ulice w Tykocinie to wciąż starodawny jeszcze bruk, a jego zabytki nie mają sobie równych w całej Polsce Wschodniej. W Tykocinie zobaczymy m.in. Wielką Synagogę uważaną za drugą (po Starej Synagodze w Krakowie) pod względem wielkości w Polsce, XVIII wieczny zespół kościelny Świętej Trójcy, a także liczne domy mieszkalne pochodzące również z tego okresu.
Spacer po miasteczku zakończymy na ulicy Koziej. Tam przy tykocińskiej synagodze w restauracji Tejsza zasiądziemy do obiadu, na którym skosztujemy prawdziwie żydowskich dań - cymesu oraz wątróbki z kuglem i kreplech. W tym czasie nasz kierowca spakuje rowery i po obiedzie wyruszymy w drogę powrotną do naszych domów. W Warszawie powinniśmy być w porze wieczornej, ok. godz. 19-20.
Informacje
Transport
Zapewniamy transport naszym busem z Lublina i Warszawy na miejsce startu wycieczki do Bohonik, a także po jej zakończeniu z Tykocina do Lublina i Warszawy. Bagaże oraz rowery Uczestników jadą na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce.
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.
Trasa
❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩
Trasa wycieczki jest łatwa, płaska i dla każdego kto chciałby odkryć uroki Podlasia z ich wielokulturową przeszłością, dziewiczą przyrodą i pyszną, zróżnicowaną, tutejszą kuchnią.
Nawierzchnia na trasie to w większości drugorzędne, asfaltowe drogi o znikomym ruchu samochodowym, ale nie zabraknie także typowo podlaskich szutrów i ubitych dróg polnych.
Wysokość min. 109 m./max. 197 m.
Całkowita długość trasy 240 km
Noclegi i wyżywienie
Na wycieczce Smaki Podlasia nocujemy w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych z łazienkami.
Wyżywienie, które wliczone jest w cenę wycieczki to trzy śniadania, przeważnie w formie szweckiego stołu oraz cztery obfite obiady każdego dnia wycieczki. I tak na zakończenie pierwszego dnia na obiad serwowane będą potrawy kuchni tatarskiej, drugiego i trzeciego dnia posmakujemy typowo podlaskiej kuchni, a wyprawę zakończymy w Tykocinie obiadem kuchni żydowskiej. Pozostałe posiłki zamawiamy sobie sami wg gustu i uznania.
Ponadto w ciągu dnia, mniej więcej w połowie trasy, urządzamy sobie dłuższą przerwę na obiad w lokalnej restauracji lub jeśli takiej na trasie nie ma lunch urządzamy sobie przy wiejskim sklepiku.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Świadczenia
Na wycieczce zapewniamy:
- 3 noclegi w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych z łazienkami
- 3 śniadania i 4 obfite obiady
- Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu wycieczki, a po jej zakończeniu do Warszawy i Lublina
- Transport rowerów i bagaży
- Serwis techniczny
- Ubezpieczenie
- Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wycieczki wyznaczoną trasą *
* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wycieczki jest pomniejszona o 100 zł/os., w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej GPS firmy Garmin z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wyprawy nie zawiera:
- Biletów wstępu
Terminy i cena
Termin:
wycieczka na zamówienie
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wycieczkę w jednym z terminów podanych poniżej prosimy o kontakt z nami.
MAJ | CZERWIEC | LIPIEC | SIERPIEŃ | WRZESIEŃ |
02-05.05.2024 | 06-09.06.2024 | 04-07.07.2024 | 01-04.08.2024 | 04-08.09.2024 |
09-12.05.2024 | 13-16.06.2024 | 11-14.07.2024 | 08-11.08.2024 | 11-15.09.2024 |
16-19.05.2024 | 20-23.06.2024 | 18-21.07.2024 | 15-18.08.2024 | 18-22.09.2024 |
23-26.05.2024 | 27-30.06.2024 | 25-28.07.2024 | 22-25.08.2024 | 25-29.09.2024 |
30.05.-02.06.2024 | 29.08.-01.09.2024 |
Cena:
1350 zł/os.
Zniżki:
W przypadku większych, zorganizowanych grup (liczących od 8 do 20 osób) od ustalonej ceny wycieczki jej uczestnikom przysługuje zniżka ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 240 zł
Zapisy:
Aby zapisać się na wyieczkę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 350 zł na rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Bank Spółdzielczy w Parczewie
nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010
z dopiskiem "imię i nazwisko - Smaki Podlasia"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wycieczki bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem
- Termin: wybierz termin
- Kraj/Region: Polska / Podlasie
- Start/Meta: Bohoniki - Tykocin
- Trasa: ❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩
- Długość: 4 dni - 240 km rowerem