Nysa Łużycka i dolina Baryczy rowerem
O wyprawie
Wyprawa „Wzdłuż Nysy Łużyckiej i Doliną Baryczy” łączy w sobie wszystko co najlepsze z dwóch rowerowych projektów – niemieckiej, długodystansowej trasy rowerowej D12 biegnącej od źródeł Nysy w Górach Izerskich aż do niemieckiego Ahlbeck nad Morzem Bałtyckim oraz sieci tras rowerowych w Dolinie Baryczy zarządzanych przez Dolnośląską Krainę Rowerową.
Pierwsza część wyprawy rozpoczyna się na trójstyku granic w niemieckiej Żytawie i przez kolejne trzy dni i prawie 200 km biegnie na północ wygodną, asfaltową ścieżką rowerową wzdłuż granicznej Nysy Łużyckiej najciekawszym, łużyckim odcinkiem trasy D12 przy samej granicy z Polską mijając po drodze rozległe krajobrazy, historyczne starówki, senne, przygraniczne wioski, dawne klasztory, parki i rezydencje. Ten odcinek zakończymy w Gubinie, jednym z najstarszych, łużyckich miast skąd przetransportujemy się do Niezgody, małej wioski położonej w samym sercu Doliny Baryczy, gdzie rozpoczniemy drugą część wyprawy.
Kolejne 3 dni i 180 km na rowerze to swoiste The best of Dolina Baryczy. Dolina Baryczy to jeden z najcenniejszych przyrodniczo regionów Polski ze specyficznym ekosystemem, który stał się przyjaznym domem dla blisko 300 różnych gatunków ptaków. Rozległe akweny ze słynnymi Stawami Milickimi wespół z otaczającymi je lasami i naturalnymi łąkami stworzyły harmonijny krajobraz, który od lat fascynuje miłośników przyrody i fotografów z całego świata. Dolina Baryczy to jednak nie tylko wszechobecna tutaj natura, ale także świetna infrastruktura rowerowa, a także miejsce powstawania wybitnych produktów lokalnych - od win przez tradycyjne przetwory i wypieki po doskonałe dania rybne i z dziczyzny, których to będziemy mieli okazję spróbować.
Żadnych przewyższeń, wygodne, dedykowane tylko rowerzystom w większości wyasfaltowane ścieżki rowerowe biegnące w przewadze przez zielone, odludne tereny i zachęcające do odpoczynku przydrożne restauracyjki i „baryckie” smażalnie z pyszną rybką. Ta wyprawa to pełen rowerowy relaks!
Program
Dzień 1: Żytawa - Hradek nad Nysą - Żytawa ~ 15 km
Przyjazd do niemieckiej Żytawy, zakwaterowanie. Tego dnia proponujemy jeszcze dla chętnych krótką, 15 km pętlę na trójstyk granic Polski, Czech i Niemiec, nad jezioro Kristyna i do czeskiego Hradka z ładnym rynkiem i dobrym, czeskim piwem. Wieczorem zaś warto pospacerować po uliczkach Żytawy i odnaleźć tam zabytkowe kamienice oraz kościół św. Krzyża z robiącą duże wrażenie, ponad 500 letnią wielką zasłoną wielkopostną.
Nocleg: Stadthotel König Albert Zittau
Dzień 2: Żytawa - Zgorzelec ~ 50 km
Ścieżką rowerową wyjeżdżamy z Żytawy i dojeżdżamy do Hirschfelde, gdzie wjeżdżamy na piękny, leśny odcinek biegnący przy samej Nysie, którym dojedziemy pod bramy istniejącego prawie 800 lat wiekowego klasztoru cystersów Mariental. Kolejny postój w porze obiadowej urządzimy sobie po polskiej stronie w Radomierzycach w Winnicy Hanna z dobrą restauracją i winiarnią. Dalej trasa biegnie przy jeziorze Berzdorfer See, gdzie warto urządzić sobie przy słonecznej pogodzie kolejną dłuższą przerwę na jednej z tamtejszych plaż. Tuż przed Görlitz najdłuższy kamienny most Niemiec, którym wjedziemy do miasta z ponad 4000 zachowanymi zabytkami i pięknymi kamienicami poprzecinanymi brukowanymi uliczkami. Po zakwaterowaniu po polskiej stronie zapraszamy na spacer po magicznym Gorlitz nazywanym także Gorliwood z jego średniowieczną atmosferą przyciągającą filmowców z całego świata.
Nocleg: Pensjonat Miejski Zgorzelec
Dzień 3: Zgorzelec - Łęknica ~ 75 km
To będzie najdłuższy dystansowo dzień całej wyprawy. Trasa ze Zgorzelca do Mużakowa i Łęknicy wiedzie przez senne wiejskie okolice, gdzie króluje tylko natura, a ścieżkę może przebiec nam stado owiec. W wielu miejscach droga rowerowa biegnie przy samym brzegu rzeki, a liczne miejsca odpoczynku zachęcają do postojów. Atrakcją i urozmaiceniem na trasie będzie park rozrywki Kulturinsel – bajkowe osiedle z hotelem w domkach na drzewach oraz Rothenburg z ładnym parkiem i muzeum lotnictwa. Przed Parkiem Mużakowskim do wyboru mamy dwie opcje trasy – pierwsza opcja to wjazd do Łęknicy 5 km urokliwą ścieżką geoturystyczną pomiędzy mieniącymi się różnokolorowymi jeziorkami, druga, krótsza opcja to wjazd na polską stronę przez Mużaków i wpisany na listę Unesco Park Mużakowski ze wspaniałym zamkiem Hermanna von Pucklera.
Nocleg: Pensjonat Unesco Park Residence Łęknica
Dzień 4: Łęknica - Gubin ~ 70 km i dojazd do Doliny Baryczy
Ostatni rowerowo etap wzdłuż polsko-niemieckiego pogranicza rozpoczniemy od przejazdu przez Park Mużakowski, genialne dzieło hrabiego Pucklera. Ścieżkami przez park wyjedziemy za Mużaków i zaraz pierwszy przystanek bowiem dojedziemy do koziej farmy w Pusack, fajnego miejsca na odpoczynek z dobrym winem i specjałami z koziego sera. Kolejne kilometry do Forst to odcinek przy samej rzece i królestwo natury. Na tym odcinku mijać będziemy tylko kilka małych wiosek aż dojedziemy do Forst z pięknym ogrodem różanym i kilkoma wartymi polecenia restauracjami. W Forst urządzimy sobie obiadową przerwę po której czeka nas jeden z najpiękniejszych fragmentów łużyckiej trasy, który wiedzie po części torowiskiem dawnej kolei, następnie po wysokim, nadrzecznym wale, który to zaprowadzi nas na polską stronę do jednego z najstarszych, łużyckich miast - Gubina z kilkoma klasowymi zabytkami. W Gubinie zakończymy pierwszą część wyprawy, spakujemy rowery i bagaże i busem (ok. 3 h) dojedziemy na kolację do Kwatery Myśliwskiej w Niezgodzie w Dolinie Baryczy rozpoczynając tym drugą część naszej wyprawy.
Nocleg: Kwatera Myśliwska w Niezgodzie
Dzień 5: Niezgoda - Nowy Zamek ~ 60 km
Pierwszy rowerowo dzień po Dolinie Baryczy to przejazd przez najpiękniejsze krajobrazowo i cenne przyrodniczo tereny Stawów Milickich, które ze względu na swój tradycyjny charakter, wielkość i naturalną linię brzegową przypominają rozległe jeziora. Najpierw odcinek przy Stawie Grabówka, którym dojedziemy do Centrum Edukacyjno-Turystycznego Naturum, gdzie znajduje się m.in. muzeum rybactwa Doliny Baryczy, ścieżki edukacyjne i restauracja rybna. Dalej wzdłuż Stawu Żabiniec, gdzie o każdej porze roku spotkać można mnóstwo różnorodnych ptaków dojedziemy do Sułowa z ładnym rynkiem i położonym nieopodal ośmiobocznym kościółkiem szachulcowym skąd niebieskim szlakiem wzdłuż leniwej tutaj płynącej Baryczy pomiędzy naturalnymi łąkami dojedziemy do Milicza. Tam czeka na nas wiele atrakcji m.in. XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy rodziny Maltzanów, rynek z zabytkowymi kamienicami i zalew z plażą i kąpieliskiem. Za Miliczem klimatyczny, szachulcowy budyneczek Starej Gajówki i kolejny odcinek przy stawach, który zaprowadzi nas do Grabownicy, Joachimówki i Nowego Zamku – trzech położonych pomiędzy stawami „ptasich” wiosek. Zanocujemy w pensjonacie Hubertówka z restauracją serwującą dania kuchni myśliwskiej oraz rybnej.
Nocleg: Pensjonat Hubertówka Nowy Zamek
Dzień 6: Nowy Zamek - Niezgoda ~ 70 km
Nie będzie to krótki etap, ale w tym dniu zobaczymy wszystko co najpiękniejsze w Dolinie Baryczy oraz przejedziemy się najlepszą trasą rowerową na Dolnym Śląsku prowadzącą na nasypie dawnej kolejki wąskotorowej. Prawie połowa trasa będzie biegłą tą rowerową autostradą! Zaczynamy od przejazdu widokową groblą pomiędzy stawami Stawno, a pierwszy dłuższy przystanek tego dnia urządzimy sobie na wieży widokowej Ptaków Niebieskich w Grabownicy skąd rozciągają się cudne widoki na objęty ochroną kompleks Stawów Milickich, jeden z największych rezerwatów przyrody w Polsce, stanowiący raj dla ptactwa i dla przyjeżdżających tutaj z całego świata ornitologów i miłośników przyrody. Za Grabownicą kolejny świetny odcinek pomiędzy Stawami Krośnickimi, który zaprowadzi nas do Krośnic z pałacem Volmersteinów, ładnym parkiem i winnicą Anna z rzemieślniczymi, wytrawnymi winami z możliwością ich zakupu i degustacji. Za Krośnicami Restauracja Stary Młyn w Niesułowicach, w której urządzimy sobie dłuższą, obiadową przerwę, po której wjedziemy na rowerową autostradę – asfaltową ścieżkę rowerową odseparowaną od samochodowego ruchu, którą będziemy jechać przez 30 km. Jadąc ścieżką mijać będziemy wiele zachęcających do odpoczynku miejsc, a także odwiedzimy po raz kolejny Milicz, tym razem jego południową część z lokalnym browarem oraz słynnym muzeum bombek. W Osiekach opuszczamy "rowerostradę" i wjeżdżamy po raz kolejny na odcinek biegnący groblą między stawami Jamnik, który zaprowadzi nas do Karczmy Rybnej w Rudzie Żmigrodzkiej, malowniczego rezerwatu Olszyny Niezgodzkie i po raz kolejny do Kwatery Myśliwskiej w Niezgodzie na miejsce ostatniego noclegu tej wyprawy.
Nocleg: Kwatera Myśliwska w Niezgodzie
Dzień 7: Niezgoda - Żmigród - Niezgoda ~ 50 km
Na ostatni dzień proponujemy relaksacyjną pętlę do Żmigrodu. Z Niezgody wyruszamy w kierunku zachodnim i przez znany nam już rezerwat Olszyny Niezgodzkie i kompleks stawów Jelenich po 12 km docieramy do Żmigrodu z zespołem pałacowo – parkowym, zachowanymi ruinami pałacu Hatzfeldtów i zabytkową basztą, gdzie urządzimy sobie pierwszy dłuższy postój tego dnia. Kolejny odcinek to siedmiokilometrowa, świetna trasa rowerowa wzdłuż Baryczy, która zaprowadzi nas do wsi Jamniki, skąd mijając Staw Sieczkowski dojedziemy do wsi Koniowo. Z Koniowa leśnym, 6 km odcinkiem dojeżdżamy z powrotem nad Barycz przy Jazie Niezgoda, zwanym też Tamą Göringa. To jedyna zachowana drewniana budowla tego typu na Baryczy. Końcówka wyprawy to świetny odcinek groblą pomiędzy Stawami Milickimi, który zaprowadzi nas do Gospody 8 Ryb w Rudzie Sułowskiej, gdzie urządzimy sobie dłuższą, obiadową przerwę. Z Gospody już tylko kilka kilometrów do Kwatery Myśliwskiej w Niezgodzie, gdzie spakujemy rowery i bagaże i ruszymy w drogę powrotną do naszych domów.
Informacje
Transport
Zapewniamy transport busem z Katowic na start wyprawy do Żytawy (Zittau), a także po jej zakończeniu z Niezgody do Katowic oraz przejazd IV dnia wyprawy z Gubina do Niezgody w Dolinie Baryczy. Bagaże oraz rowery uczestników transportujemy na przyczepce przystosowanej do przewozu rowerów. Zapewniamy także transport bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami.
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Katowice możemy zorganizować także za dodatkową opłatą busem.
Trasa
❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩
Wyprawa „Wzdłuż Nysy Łużyckiej i Doliną Baryczy” to połączenie dwóch tras - niemieckiej trasy rowerowej D12 biegnącej przy granicy z Polską i sieci tras rowerowych w Dolinie Baryczy. Trasa D12 to pokazowa wręcz i odseparowana od ruchu samochodowego wyasfaltowana, wygodna trasa rowerowa biegnąca niemiecko-polskim pograniczem. Trasy w Dolinie Baryczy są zróżnicowane - od wyasfaltowanych ścieżek rowerowych na nasypie dawnej wąskotorówki po drogi szutrowe i ubite drogi polne. Obie te trasy łączy niemal zupełny brak samochodowego ruchu oraz brak przewyższeń i dlatego tę wyprawę możemy polecić wszystkim, nawet tym mniej doświadczonym rowerzystom oraz rodzinom z dziećmi.
Wzdłuż Nysy Łużyckiej - Wysokość min. 44 m./max. 266 m.
Doliną Baryczy - Wysokość min. 88 m./max. 187 m.
Całkowita długość trasy 390 km (Wzdłuż Nysy Łużyckiej - 210 km, Doliną Baryczy - 180 km)
Noclegi i wyżywienie
Na wyprawie zapewniamy 6 noclegów w hotelach i pensjonatach o bardzo dobrym standardzie w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.
Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to śniadania przed wyruszeniem na trasę, przeważnie w formie bufetu/szweckiego stołu. W ciągu dnia, mniej więcej w połowie trasy, urządzamy sobie dłuższą przerwę na obiad w lokalnej restauracji. Na trasie nie zabraknie miejsc na dobry obiad, a na trasie w Dolinie Baryczy oprócz restauracji jest duża sieć smażalni rybnych, gdzie będziemy mogli zjeść świeżą rybkę. W Kwaterze Myśliwskiej w Niezgodzie, gdzie zatrzymamy się na dwie noce są także doskonałe warunki do wieczornej posiadówki przy ognisku lub grillu.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
- 6 noclegów w hotelach i pensjonatach o bardzo dobrym standardzie w pokojach dwuosobowych z łazienkami
- 6 śniadań
- Transport uczestników z Katowic na miejsce startu wyprawy do Żytawy, a po zakończeniu wyprawy z Niezgody w Dolinie Baryczy do Katowic
- Przejazd busem na zakończenie IV dnia wyprawy z Gubina do Niezgody
- Transport rowerów i bagaży
- Podstawowy serwis techniczny
- Ubezpieczenie
- Program wyprawy i plik z trasą wyprawy do wgrania na smartfon lub nawigację rowerową wraz z zaznaczonymi noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami
Cena wyprawy nie zawiera:
- Biletów wstępu
- Pozostałych posiłków poza śniadaniami
Terminy i cena
Termin:
05-11.06.2024
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w jednym z terminów podanych poniżej prosimy o kontakt z nami.
MAJ | CZERWIEC | LIPIEC | SIERPIEŃ | WRZESIEŃ |
27.04.-04.05.2024 | 01-08.06.2024 | 06-13.07.2024 | 03-10.08.2024 | 07-14.09.2024 |
04-11.05.2024 | 08-15.06.2024 | 13-20.07.2024 | 10-17.08.2024 | 14-21.09.2024 |
11-18.05.2024 | 15-22.06.2024 | 20-27.07.2024 | 17-24.08.2024 | 21-28.09.2024 |
18-25.05.2024 | 22-29.06.2024 | 27.07.-03.08.2024 | 24-31.08.2024 | 28.09.-05.10.2024 |
25.05.-01.06.2024 | 29.06.-06.07.2024 | 31.08.-07.09.2024 |
Cena:
2490 zł/os.
Zniżki:
W przypadku większych, zorganizowanych grup (liczących od 8 do 20 osób) od ustalonej ceny wyprawy jej uczestnikom przysługuje zniżka ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 360 zł
Zapisy:
Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 690 zł na rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Bank Spółdzielczy w Parczewie
nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010
z dopiskiem "imię i nazwisko - Nysa z Doliną Baryczy"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem
- Termin: 05-11.06.2024
- Kraj/Region: Polska i Niemcy / Pogranicze Polsko-Niemieckie i Dolina Baryczy
- Start/Meta: Żytawa - Dolina Baryczy
- Trasa: ❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩
- Długość: 7 dni - 390 km rowerem