Dolina Wisły
Polska
O wyprawie
Wyprawa Doliną Wisły to rowerowe odkrywanie pereł i perełek Polski Wschodniej. To trasa, która biegnie przez najpiękniejsze i najbardziej znane miasta i miasteczka wschodniej części naszego kraju, a także najatrakcyjniejsze krajobrazowo zakątki Ziemi Sandomierskiej, okolic Kazimierza Dolnego i Lubelszczyzny. Dodatkowo na wyprawie przygotowaliśmy klimatyczne, komfortowe noclegi w zabytkowych, odrestaurowanych dworkach i pałacach. Ale po kolei…
Wyprawę rozpoczynamy w pełnym wąskich uliczek, niewysokich kamienic, zabytkowych kościołów i wspaniałego rynku Sandomierzu, dalej jechać będziemy przez krainę kwitnących sadów owocowych i winnic Sandomierskiej Toskanii do Ujazdu z majestatycznymi, potężnymi ruinami niegdyś największego zamku w Polsce - zamku Krzyżtopór. Następnie przez Opatów i Ziemię Świętokrzyską dojedziemy nad Wisłę i jadąc wzdłuż rzeki dotrzemy nad cudne okolice Kazimierza Dolnego ze wspaniałymi widokami z nadwiślańskich skarp, a także pięknego Mięćmierza, kolejnego wspaniałego zamku w Janowcu i do samego Kazimierza Dolnego „perły polskiego renesansu”, miasteczka zaliczanego do najpiękniejszych w Polsce. Wyprawę zakończymy w Lublinie, najstarszym mieście regionu i jego stolicy ze świetnie zachowaną, klimatyczną starówką.
Program
Dzień 1: Sandomierz
Wyprawę Doliną Wisły rozpoczynamy w Sandomierzu, mieście pełnym niezwykłych zabytków, fajnego klimatu i stylowych restauracji. Po odpoczynku proponujemy spacer po tym położonym na siedmiu wzgórzach średniowiecznym mieście, jednym z najstarszych w Polsce. Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok: barokowe i gotyckie kościoły, przestronny rynek z renesansowym ratuszem, Brama Opatowska z niezapomnianą panoramą miasta, kolorowe kamienice, zamek Kazimierza Wielkiego, malownicze wąwozy rozdzielające poszczególne części miasta… Po spacerze usiądziemy w jednej z klimatycznych restauracji na rynku na pierwszej wyprawowej obiadokolacji.
Dzień 2: Sandomierz - Dwór na Wichrowym Wzgórzu ~ 60 km
Z Sandomierza na trasę wyjedziemy wąwozem królowej Jadwigi, najładniejszym wąwozem w jego okolicach. Pierwszy dzień wyprawy to prawdziwy festiwal widoków, bowiem jechać będziemy przez ścieżki Sandomierskiej Toskanii, okolic Sandomierza słynnych z urokliwych, kwitnących sadów owocowych (ponad 20 tyś. hektarów!) oraz otoczonych sadami morelowymi, wiśniowymi i jabłkowymi winnic. Po drodze mijać będziemy rodzinne winnice prowadzone przez prawdziwych mistrzów winiarstwa, w których będziemy mogli podegustować lub zakupić na wieczór doskonałe, nagradzane wina tam produkowane. Winnice i sady towarzyszyć nam będą przez pierwsze 30 km aż dojedziemy do Koprzywnicy z ładnym rynkiem i jedną z nielicznych w Polsce budowlą romańską Opactwa Cystersów. Za Koprzywnicą prawie 10 km pątniczy szlak do Sulisławic z romańskim kościołem i słynnym sanktuarium, po czym Doliną Koprzywianki dotrzemy do Klimontowa z kolejnymi architektonicznymi perełkami Sandomierszczyzny. Z Klimontowa już tylko kilka km do świetnie odrestaurowanego dworu Malinowskich w Przybysławicach z XIX wieku, gdzie zanocujemy.
Dzień 3: Dwór na Wichrowym Wzgórzu - Dwór Amelii ~ 65 km
III dnia na trasę wyjedziemy malowniczym odcinkiem trasy GreenVelo, który zacznie się prawdopodobnie najdłuższą w Europie aleją kasztanowców – 3 km i blisko 200 drzew! Zaraz potem w Konarach kolejny lessowy wąwóz z ładną kapliczką Nepomuka i dojedziemy na pierwszy dłuższy przystanek tego dnia - do majestatycznego zamku Krzyżtopór z najwspanialszymi i nie mającymi sobie równych pod względem rozmiarów i dawnej świetności ruinami zamkowymi w Polsce. Zamek Krzyżtopór do czasu wybudowania Wersalu był największą budowlą pałacową w Europie! Niestety ta przebogata siedziba magnacka świeciła pełnym blaskiem raptem przez kilkanaście lat do…szwedzkiego potopu. Ale do dzisiaj jego majestatyczne ruiny o powierzchni ponad 1 hektara wciąż robią na odwiedzających niesamowite wrażenie! Zamek Krzyżtopór zwiedzimy wraz z przewodnikiem, po czym 20 km dalej czeka na nas Opatów z kolejnymi na naszej trasie wiekowymi budowlami (romańską kolegiatą Św. Marcina, zabytkowym ratuszem, słynną Bramą Warszawską), okazałym rynkiem i 400 metrową trasą podziemiami kupieckich kamieniczek. W Opatowie dłuższy odpoczynek na obiad w jednej z tamtejszych restauracji, po czym wsiadamy na rowery i dojeżdżamy do Ćmielowa, miasteczka od wieków słynącego z wyrobu wspaniałej porcelany, gdzie zobaczymy współczesną kolekcję ćmielowskich arcydzieł, którymi szczycą się galerie na całym świecie i Podgrodzia z ruinami XIV wiecznego zamku rycerskiego. Ten dzień zakończymy w Rudzie Kościelnej z ładnym, drewnianym kościółkiem oraz XVIII wiecznym, wspaniale odnowionym gombrowiczowskim Dworkiem Amelii, gdzie spędzimy kolejną noc tej wyprawy.
Dzień 4: Dwór Amelii - Pałac Piotrawin ~ 55 km
Pierwsza część trasy kolejnego dnia wyprawy to przejazd przez samo serce Ziemi Świętokrzyskiej w stronę Wisły. Zaraz po starcie rezerwat archeologiczny Krzemionki Opatowskie z blisko 500 metrową trasą podziemną, gdzie zobaczyć będziemy mogli unikatowe na skalę światową kopalnie komorowe krzemienia pasiastego. Kolejny przystanek w ładnie położonym nad rzeką Kamienną Bałtowie ze 100 letnim zabytkowym młynem i wybudowanym na wysokiej skarpie nad doliną Kamiennej XIX wiecznym pałacu i Tarłowie - kolejnej, historycznej wioski na naszej trasie ze wspaniałym barokowym kościołem Świętej Trójcy ozdobionym kunsztownymi stiukami wykonanymi przez włoskich mistrzów oraz ruinami synagogi. Druga część trasy IV dnia to odcinek przez małe, nadwiślańskie wioski, którymi dojedziemy do mostu na Wiśle w Kamieniu i pięknie położonego na wysokiej, nadwiślańskiej skarpie z panoramą Wisły pałacu w Potrawinie ze stylowo odrestaurowanymi wnętrzami, gdzie zanocujemy. Po odpoczynku dla chętnych krótki spacer za wioskę, gdzie znajduje się jeden z piękniejszych punktów widokowych na Wisłę. Z wysokiego na blisko 100 m brzegu, niegdyś kamieniołomu wspaniale widać dolinę Wisły z wpadającą do niej rzeką Kamienną.
Dzień 5: Pałac Piotrawin - Kazimierz Dolny ~ 50 km
Z Piotrawina wracamy na lewy brzeg Wisły i kierujemy się na północ do Solca - malowniczej, nadwiślańskiej miejscowości z zabytkowym klasztorem Reformatów, ruinami zamku, zabytkowymi domami oraz ładnym ratuszem i rynkiem. Za Solcem promem we wsi Kłudzie wracamy na prawą stronę rzeki i trasą wzdłuż Wisły wjedziemy do krainy kwitnących, nadwiślańskich sadów owocowych i miejsca największego nasłonecznienia całej Lubelszczyzny. Najpierw zatrzymamy się w Wilkowie, starej XV wiecznej wiosce z chmielarską tradycją i ładnym, barokowym kościołem, 5 km dalej w Przedgórzu z wybitnym punktem widokowym na dolinę Chodelki, dopływu Wisły w rezerwacie przyrody Skarpy Dobrskiej. Kilkukilometrowa trasa z Podgórza do Mięćmierza zaliczana jest do najwspanialszych przeżyć rowerowych na całej Lubelszczyźnie. Ten odcinek będzie biegł nadwiślańską skarpą ze wspaniałymi widokami na zamek w Janowcu do Mięćmierza, zapomnianej przez wszystkich, z niezwykłym klimatem i drewnianą zabudową dawnej osady flisackiej, skąd kolejny niezapomniany na Wisłę i rezerwat „Krowiej Wyspy” widok ze wzgórza Albrechtówki. Przed samym Kazimierzem Dolnym zjedziemy na prom, którym przekroczymy Wisłę aby zobaczyć Janowiec - uroczą, nadwiślańską osadę z imponującymi ruinami jednego z największych zamków w Polsce. Wracamy na prom, którym dopłyniemy nad kazimierski bulwar, a który to zaprowadzi nas na rynek w Kazimierzu Dolnym - nadwiślańskiej perły renesansu, pięknie położonego, historycznego miasteczka leżącego malowniczo w przełomie doliny Wisły. Tam będziemy mogli zobaczyć m.in. ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, okazałe kamienice rodów kupieckich, synagogę z XVIII wieku, górujący nad rynkiem kościół farny, Górę Trzech Krzyży ze wspaniałymi, nadwiślańskimi widokami, a także poczuć wyjątkowy klimat miasteczka zaliczanego do najpiękniejszych w Polsce, które od lat stało się ulubionym miejscem artystów. Wieczór należy do kazimierskiego rynku i tej niezwykłej miejscowości!
Dzień 6: Kazimierz Dolny - Lublin ~ 65 km
Na początek ostatniego dnia na rowerach przejdziemy się (obowiązuje zakaz jazdy rowerem) przez Korzeniowy Dół, najpiękniejszy wąwóz Lubelszczyzny i okolic Kazimierza Dolnego, po czym udamy się na trasę do Lublina. Najpierw trasa będzie wiodła nas Potokiem Witoszyńskiego do Wąwolnicy – jednej z najstarszych osad Lubelszczyzny z górującym na wzgórzu zamkowym imponujących rozmiarów sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej. Zaraz za Wąwolnicą słynne uzdrowisko Nałęczów, miasto-ogród, gdzie do dziś stoją zabytkowe domy zdrojowe oraz piękne, stare wille i domy, gdzie mieszkali i tworzyli m.in. Stefan Żeromski oraz Bolesław Prus. W Nałęczowie dłuższa, obiadowa przerwa, po której przez spokojne, podlubelskie wioski leżące w dolinie rzeki Ciemięgi dojedziemy do mety wyprawy – Lublina, kolejnej z pereł na naszej trasie. Lublin to przede wszystkim wspaniale zachowane Stare Miasto, dla wielu jedna z najładniejszych starówek w Polsce oraz liczne zabytki takie jak Zamek Królewski, wiekowe kamienice i kościoły. Lublin to także deptak na Krakowskim Przedmieściu z wieloma restauracjami, sklepami i kończącymi je na Placu Litewskim kolorowymi fontannami multimedialnymi. Po zakwaterowaniu i odpoczynku proponujemy wspólny spacer po starówce Lublina połączony z pożegnalną obiadokolacją w jednej z licznych tutaj klimatycznych restauracji.
Dzień 7: Lublin
Po śniadaniu i 300 km podróży rowerowej trasą "Doliny Wisły” ruszymy w drogę powrotną do naszych domów.
Informacje
Transport
Zapewniamy transport naszym busem z Lublina oraz Warszawy na start wyprawy do Sandomierza, a także po jej zakończeniu z Lublina do Warszawy. Bagaże oraz rowery uczestników transportujemy na przyczepce przystosowanej do przewozu rowerów.
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.
Trasa
❶❷❸④⑤⑥⑦⑧⑨⑩
Trasa wyprawy jest łatwa, ale miejscami (na odcinku z Sandomierza do Opatowa oraz w okolicach Kazimierza Dolnego) z podjazdami i wymagająca od uczestników posiadania podstawowej kondycji fizycznej. Trasa biegnie drugorzędnymi drogami w większości asfaltowymi o zerowym lub znikomym ruchu samochodowym oraz utwardzonymi drogami żwirowymi i polnymi, które oznakowane są jako lokalne trasy rowerowe. W okolicach zamku Krzyżtopór trasa biegnie fragmentem szlaku GreenVelo, a na końcu wyprawy oficjalną trasą rowerową Kazimierz Dolny-Lublin.
Wysokość min. 117 m./max. 290 m.
Całkowita długość trasy 295 km
Noclegi i wyżywienie
Na wyprawie przygotowaliśmy dla Państwa 6 noclegów, a wybraliśmy na nie trzy ładnie urządzone pensjonaty położone w centrum zabytkowych miast i miasteczek przez które będziemy przejeżdżać czyli Sandomierza, Kazimierza Dolnego i Lublina oraz trzy klimatyczne noclegi w pięknie odrestaurowanych, historycznych dworkach i pałacach w Przybysławicach k/Klimontowa, Rudzie Kościelnej oraz Piotrawinie. Uczestników kwaterujemy w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.
Uwaga! W wysokim sezonie (lipiec-sierpień) z przyczyn niezależnych od nas zaplanowane przez nas miejsca noclegowe mogą nieznacznie ulec zmianie.
Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań przeważnie w formie szweckiego stołu. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy godzinną przerwę na obiad. W miejscowościach, gdzie zanocujemy także będzie możliwość zamówienia obiadu lub kolacji na miejscu noclegu lub w pobliskich restauracjach.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
- 6 noclegów w hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych o wysokim standardzie z łazienkami
- 6 śniadań
- Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Sandomierza, a po jej zakończeniu z Lublina do Warszawy
- Transport rowerów i bagaży
- Serwis techniczny
- Ubezpieczenie
- Opiekę pilota, prowadzenie przez niego wyprawy wyznaczoną trasą *
* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona o 200 zł/os., w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej GPS firmy Garmin z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wyprawy nie zawiera:
- Biletów wstępu
- Pozostałych posiłków poza śniadaniami
Terminy i cena
Termin:
wyprawa na zamówienie
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w jednym z terminów podanych poniżej prosimy o kontakt z nami.
MAJ | CZERWIEC | LIPIEC | SIERPIEŃ | WRZESIEŃ |
28.04.-04.05.2024 | 02-08.06.2024 | 07-13.07.2024 | 04-10.08.2024 | 01-07.09.2024 |
05-11.05.2024 | 09-15.06.2024 | 14-20.07.2024 | 11-17.08.2024 | 08-14.09.2024 |
12-18.05.2024 | 16-22.06.2024 | 21-27.07.2024 | 18-24.08.2024 | 15-21.09.2024 |
19-25.05.2024 | 23-29.06.2024 | 28.07.-03.08.2024 | 25-31.08.2024 | 22-28.09.2024 |
26.05.-01.06.2024 | 30.06.-06.07.2024 | 29.09.-05.10.2024 |
Cena:
2180 zł/os. *
* cena wyprawy dotyczy grup zorganizowanych 6-7 osobowych. W przypadku grup liczących mniej niż 6 uczestników (2-5 osobowych) cena imprezy ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę
Zniżki:
W przypadku większych, zorganizowanych grup (liczących od 8 do 20 osób) od ustalonej ceny wyprawy jej uczestnikom przysługuje zniżka ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 360 zł
Zapisy:
Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 680 zł na rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Bank Spółdzielczy w Parczewie
nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010
z dopiskiem "imię i nazwisko - Dolina Wisły"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem
- Termin: wybierz termin
- Kraj/Region: Polska Wschodnia
- Start/Meta: Sandomierz - Lublin
- Trasa: ❶❷❸④⑤⑥⑦⑧⑨⑩
- Długość: 7 dni - 305 km rowerem