O wyprawie
Morawy Południowe to kraina zachwycająca każdego przybysza ciągnącymi się po horyzont krajobrazami, romantycznymi miasteczkami, sielankowym nastrojem kolorowych wiosek oraz imponującymi pałacami i zamkami, położona w południowo-wschodniej części Czech na trójstyku granic Czech, Słowacji i Austrii, w miejscu gdzie od zawsze krzyżowały się główne szlaki handlowe w Europie.
Krajobraz na Morawach to zróżnicowana mozaika urodzajnych pól i kwitnących sadów owocowych, bujnych lasów i krętych dolin rzek Dyji i Moravii, stromych ścian skalnych na wzgórzach Palavy, łagodnych linii żyznych nizin i przede wszystkim malowniczych winnic. Bo Morawy Południowe to kraina winem płynąca, pełna plantacji winorośli ciągnących się setkami kilometrów wzdłuż pomysłowo wytyczonych tras i ścieżek rowerowych falujących w lekko pagórkowatym i skąpanym w słońcu krajobrazie.
W czasie siedmiodniowej wyprawy odkryjemy z rowerowego siodełka wszystko to co Południowe Morawy mają najcenniejszego: zespół Lednicko-Valticki ze wspaniałym zamkiem i klasycystycznymi budowlami z epoki Lichtensteinów, zabytkowe, średniowieczne rynki Mikulova i Znojma, park narodowy kanionu rzeki Dyij oraz mnóstwo otoczonych winnicami klimatycznych piwnic winiarskich kryjących w sobie nie tylko szlachetne trunki, ale i bogatą historię.
Morawy koniecznie trzeba odwiedzić. Najlepiej i najprzyjemniej zrobić to rowerem!
Program
Dzień 1: Milotice
Wyprawę rozpoczynamy w Miloticach, morawskim miasteczku słynącym z barokowego pałacu zwanego perłą Moraw Południowych oraz zabytkowych piwniczek winnych Sidleny. Po zakwaterowaniu usiądziemy do pierwszej wspólnej kolacji i degustacji doskonałych win południowo-morawskich.
Dzień 2: Milotice - Boretice ~ 55 km
Pierwszy dzień na rowerach rozpoczniemy mocnym akcentem - przejazdem przez "Morawską Toskanię", najbardziej fotogenicznym i widokowym miejscem Moraw Południowych, rajem dla fotografów z falującym krajobrazem przypominającym włoską Toskanię. Ten widokowy odcinek poprowadzi nas do winiarskich Cejkovic z zabytkowymi, średniowiecznymi piwnicami templariuszy, w których korytarzach leżakuje ponad 500 tysięcy litrów wina oraz wioski Vrbice, gdzie winiarskie piwniczki układają się w trzy piętra i malownicze skupisko zwane Pod Strażnim Kopcem. Z Vrbic kolejnym tego dnia malowniczym odcinkiem przez otoczoną winnicami wioskę Kobyli dojedziemy do słynących z pielęgnowanych tam do dziś tradycji ludowych Boretic - siedziby niezależnej, winiarskiej Wolnej Republiki Kravi Hora mającej nawet swojego prezydenta, rząd i lotnisko! W Boreticach spędzimy kolejną noc.
Dzień 3: Boretice - Mikulov ~ 65 km
Po śniadaniu z Boretic pięknym odcinkiem wśród winnic kierujemy się do miasteczka Velke Bilovice zajmujące pierwsze miejsce pod względem produkcji win w całych Czechach. Za Velkimi Bilovicami przed nami trasa po ścieżkach kompleksu pałacowo-parkowego Lednice-Valtice nazywanego Ogrodami Europy. Na 200 km² pomiędzy Lednicami, a Valticami odkryjemy bajkowe zamki i pałace, ogrody i parki, niezwykłe antyczne rzeźby, kapliczki i kolumnady, a nawet ukryty wśród lasów rzymski łuk triumfalny i 60 metrowy, najwyższy poza krajami muzułmańskimi minaret! Ten czarujący architektoniczno-przyrodniczy krajobraz powstał na przełomie XVII i XVIII wieku z inicjatywy rodu Lichtensteinów władającego na Morawach do końca II wojny światowej. Zaczniemy od Lednic, gdzie zobaczymy jeden z najpiękniejszych pałaców w środkowej Europie i zataczając pętlę po architektoniczno-przyrodniczych perełkach ukrytych w lednicko-valtickich lasach dojedziemy do Valtic z kolejnym wspaniałym pałacem Lichtensteinów i piwnicami, w których mieści się Salon Win Republiki Czeskiej z możliwością degustacji najlepszych win czeskich. Z Valtic wyruszymy do Mikulova. Tam po zakwaterowaniu proponujemy spacer wąskimi uliczkami tego miasteczka o wyjątkowej atmosferze z barokowym zamkiem i kamienicami o malowniczych fasadach na średniowiecznym rynku.
Dzień 4: Mikulov - Novosedly ~ 40 km
Nie ma w Czechach wielu miejsc, które mogą chlubić się tak piękną i różnorodną przyrodą jak Palava, rezerwat biosfery Unesco. Tego dnia na początek czeka nas przejazd z widokami na wzgórza Palavy. Do winiarskiej wioski Pavlov towarzyszyć nam będzie krajobraz z białymi, wapiennymi skałami, ruinami zamków i winnicami na dobrze nasłonecznionych stokach Palavy. Za Pavlovem "Morawskie Morze" jak Czesi nazywają rozległy Zalew Nowomłyński. Tam w miejscowości letniskowej Pasohlavky urządzimy sobie dłuższy pit-stop na relaks i kąpiel w największym akwenie wodnym w całych Czechach lub w aquaparku Moravia – jednym z największych parków wodnych w Europie Środkowej. Drugą część trasy IV dnia wyprawy zaprowadzi nas wśród winnic do winiarskiej wioski Novosedly. W Novosedlach zanocujemy, a kolejny dzień zakończymy w morawskim stylu przy kolacji i lampce wina w jednej z Novosedleckich winiarni.
Dzień 5: Novosedly - Znojmo ~ 65 km
Z Novosedly wyruszamy na zachód wzdłuż rzeki Dyji i granicy z Austrią do Znojma, kolejnego magicznego miasta Moraw Południowych. Trasa tego dnia będzie biegła przez senne, przygraniczne wioski i miasteczka z charakterystycznym nieśpiesznym tempem życia ich mieszkańców wśród których na szczególną uwagę zwracają Jaroslavice oraz Chvalovice, gdzie w tutejszych piwnicach znajdziemy najlepsze wina z przygranicznego regionu. Za Chvalovicami na dłużej zatrzymamy się w wiosce Satov, gdzie odwiedzimy słynny "Malovany Sklep" - zabytkową piwniczkę winną, w której przez 32 lata austriacki malarz tworzył na piaskowych ścianach bajkowe malowidła przeplatające się z hedonistycznymi ucztami i scenami z historii Moraw, a także leżący przy samej granicy czesko-austriackiej zabytkowy schron piechoty, będący częścią przedwojennych, czechosłowackich fortyfikacji. Ten dzień zakończymy w Znojmie z klimatyczną starówką i wieloma klasowymi zabytkami. Pełno tu krętych uliczek, romantycznych widoków, malowniczych zakątków i świetnych restauracji na miłe zakończenie dnia.
Dzień 6: Znojmo - Vranov nad Dyją ~ 55 km
Trasa ostatniego dnia na rowerach przez park narodowy kanionu rzeki Dyji zaliczana jest do najwspanialszych przeżyć rowerowych w Czechach. Najpierw jednak wyjeżdżając ze Znojma wstąpimy do wiekowego klasztoru Louka, imponującego nie tylko swoimi rozmiarami. W jego przepastnych podziemiach leżakuje około milion butelek znojemskiego wina! 10 km za Znojmem wjeżdżamy w granice słynnego z kanionu rzeki Dyji, wrzosowisk, winnic oraz kapitalnych widoków Parku Narodowego Podyji. Przyjazd przez park zaczynamy od Kamienia Sealsfielda, świetnego punktu widokowego z krajobrazem głębokich zakoli tworzących naturalny kanion Dyji. Stamtąd wiszącym mostem nad Dyją przedostaniemy się na drugi brzeg rzeki do majestatycznej winnicy Sobes, najstarszej morawskiej winnicy leżącej na zboczu skalnym w meandrze rzeki. Kilkukilometrowy odcinek z winnicy Sobes do wioski Podmoli to naszym zdaniem najbardziej ekscytujący odcinek całej trasy morawskiej wyprawy! Kolejne kilometry zaprowadzą nas do Cizova z ponurą pamiątką - zasiekami drutów kolczastych „żelaznej kurtyny” odgradzającej niegdyś ze sobą dwa zupełnie odmienne ustroje. Teraz granice są otwarte więc za Cizovem na chwilę zawitamy do Austrii, a konkretnie do bajkowo położonego miasteczka Hardegg - najmniejszego miasta Austrii z ponadtysiącletnią historią i średniowiecznym, obronnym zamczyskiem przyklejonym do wysokiej skały. Wyprawę zakończymy we Vranovie, ukrytym przed światem w cichej dolinie rzeki Dyji miasteczku, nad którym dominuje świetnie zachowany pałac – perła baroku środkowoeuropejskiego.
Dzień 7: Vranov nad Dyją
Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do naszych domów.
Informacje
Transport
Zapewniamy transport busem z Lublina i Warszawy, a także z miejscowości znajdujących się na trasie przejazdu Warszawa-Milotice (m.in. z Częstochowy i Katowic) na miejsce startu wyprawy do Milotic, a także po jej zakończeniu z Vranova nad Dyją do Lublina i Warszawy oraz do miejscowości znajdujących się na trasie przejazdu Vranov nad Dyją-Warszawa (m.in. do Katowic i Częstochowy).
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.
Hodonin (15 km od Milotic) i Znojmo (20 km od Vranova nad Dyją) mają bardzo dobre połączenia kolejowe z Polską. Polecamy i zachęcamy uczestników do transportu kolejowego jako najbezpieczniejszego, ekologicznego i bardzo wygodnego. Przy opcji dojazdu pociągiem zapewniamy transport z dworca kolejowego w Hodoninie na start wyprawy do Milotic i z Vranova nad Dyją na zakończenie wyprawy na dworzec w Znojmie.
Trasa
Trasa wyprawy po Morawach Południowych jest zróżnicowana i oprócz płaskich odcinków biegnie także miejscami terenem pagórkowatym, wymagającym od uczestników posiadania podstawowej kondycji fizycznej. Z uwagi na kilka morawskich podjazdów na trasie nie jest to wycieczka łatwa i polecamy ją dla bardziej zaawansowanych rowerzystów lub tych, którzy jeszcze nie mieli doświadczenia, ale chcą się sprawdzić w bardziej pofałdowanym terenie.
Trasa wyprawy prowadzi Morawskimi Ścieżkami Winiarskimi - malowniczymi, wewnętrznymi dróżkami przez morawskie winnice, drugorzędnymi drogami asfaltowymi, utwardzonymi drogami żwirowymi i polnymi, a także dedykowanymi rowerzystom ścieżkami rowerowymi o znikomym lub zerowym ruchu samochodowym.
Wysokość min. 156 m./max. 497 m.
Całkowita długość trasy 280 km
Noclegi i wyżywienie
Uczestników kwaterujemy w hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie. Na noclegi wybraliśmy urokliwe miejsca położone w wioskach i miasteczkach Moraw Południowych z piwniczkami winnymi i winiarniami, w których po całym dniu jazdy z przyjemności odpoczniemy z lampką wina w dłoni.
Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy dłuższą przerwę na obiad. Na noclegu także będzie możliwość zamówienia obiadu lub kolacji w miejscach, gdzie będziemy nocować lub w pobliskich restauracjach. W miejscach noclegów lub mijanych na trasie piwniczkach winnych wino degustujemy we własnym zakresie.
Dla grup zorganizowanych noclegi na tej wyprawie możemy także zorganizować we własnych namiotach na dobrze wyposażonych, w pełen węzeł sanitarny kempingach. Jest to opcja dużo tańsza niż noclegi w hotelach i pensjonatach.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
e-mail:
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
- 6 noclegów w hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych z łazienkami
- 6 śniadań
- Transport uczestników z Warszawy i Lublina na miejsce startu do Milotic, a po zakończeniu z Vranova nad Dyją do Warszawy i Lublina
- Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
- Ubezpieczenie
- Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *
* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wyprawy nie zawiera:
- Biletów wstępu
- Pozostałych posiłków poza śniadaniami
- Winnych degustacji
Terminy i cena
Termin:
wyprawa na zamówienie - wybierz termin
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.
Cena dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych 6-7 osobowych:
2890 zł/os. - wyprawa bez pilota
3200 zł/os. - wyprawa z pilotem
Cena dla grup zorganizowanych 8-20 osobowych:
W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) cena ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 360 zł
Zapisy i płatności
Zapisy:
Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na nasz rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Santander Bank Polska
nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801
z dopiskiem "imię i nazwisko - Morawy Południowe"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem
Mapa i profil
Na trasie