O wyprawie
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo mający ponad 2000 km długości jest najdłuższym szlakiem rowerowym w Polsce. Wystarczy popatrzeć na mapę z zaznaczonym przebiegiem szlaku, aby zdać sobie sprawę, jak wiele regionów łączy ta trasa i jak bardzo jest ona zróżnicowana krajobrazowo i kulturowo. Na tej wyprawie zapraszamy do wyruszenia z nami przez barwne Podlasie liczącą 310 km trasą Green Velo na odcinku z Augustowa do Puszczy Białowieskiej. To tutaj możemy zobaczyć w całej swojej krasie ten jeden z najpiękniejszych zakątków Polski ze wspaniałą przyrodą, uśmiechniętymi, otwartymi mieszkańcami i drogami jakby stworzonymi przez naturę do jazdy rowerem.
Nieodłącznym elementem klimatu i wyjątkowości tego odcinka Green Velo jest krajobraz i przyroda: dzikie tereny puszcz Augustowskiej, Knyszyńskiej i Białowieskiej oraz otwarte pejzaże Doliny Biebrzy. Pełne uroku są także oddalone od centrów cywilizacyjnych malownicze wioski, w których czas jakby się zatrzymał, bo ludzie zachowali tam do dzisiaj dawne zwyczaje, tradycje i nieśpieszny styl życia, a także szczycące się szacownymi dziejami miasteczka z Tykocinem i Supraślem na czele. I w żadnym już chyba innym rejonie kraju nie zetkniemy się z tak serdeczną gościnnością miejscowych ludzi, niezależnie od ich narodowości czy wyznania.
Gwarantujemy czyste powietrze, idylliczne krajobrazy, spokojne, nie odwiedzane przez turystów wioski i miasteczka i spotykaną na każdym kroku egzotyczną wielokulturowość. Tutaj czas płynie wolniej, a serdeczni i gościnni mieszkańcy Podlasia tworzą wspaniałą atmosferę trudnego do opisania klimatu. Daj mu się porwać i wyrusz z nami na spotkanie z Podlasiem!
Program
Dzień 1: Augustów
Wyprawę rozpoczynamy w Augustowie, słynnym podlaskim kurorcie i miejscowości wypoczynkowej. Po zakwaterowaniu proponujemy spacer po augustowskich bulwarach i ładnym rynku, a spacer połączymy z wieczorną kolacją w jednej z licznych tam restauracji.
Dzień 2: Augustów - Goniądz ~ 55 km
Z Augustowa kierujemy się na południe. Mijamy drewnianą molennę w Gabowych Grądach, wsi zamieszkałej przez Staroobrzędowców, wywodzącej się z prawosławia zamkniętej wspólnoty religijnej i wjeżdżamy w granice Biebrzańskiego Parku Narodowego do wioski Dębowo z zabytkową, jedną z 18 śluz na Kanale Augustowskim. Kolejne kilometry to malownicza nadbiebrzańska trasa biegnąca wzdłuż rzeki i otaczających ją bagiennych przestrzeni. Droga ta to przede wszystkim sama Biebrza, jej rozlewiska, starorzecza z charakterystycznymi sylwetkami drewnianych łódek i… wszechobecna, majestatyczna cisza, gdzie króluje tylko natura. Mijamy kabłąkowy, drewniany most „donikąd” w Dolistowie Starym i trzymając się Biebrzy docieramy do Goniądza, klimatycznej, nadbiebrzańskiej osady na miejsce noclegu.
Dzień 3: Goniądz - Tykocin ~ 60 km
Początek kolejnego dnia wyprawy to Osowiec ze słynną twierdzą i czterema fortami, będącymi niegdyś częścią carskich fortyfikacji na zachodnich granicach imperium rosyjskiego. Za Osowcem wjeżdżamy na Carską Drogę inaczej zwaną Aleją Łosi. Droga ta usypana niegdyś wśród bagien na rozkaz carski mającą wtedy duże znaczenie strategiczne jako trasa do twierdzy w Osowcu to obecnie idealna na rower asfaltówka biegnąca pomiędzy bagnami i lasami Biebrzańskiego Parku Narodowego, na której często szczególnie po zmroku wylegują się...łosie! Po 25 km przejazdu Carską Drogą żegnamy się z biebrzańską krainą i dojeżdżamy nad Narew. Do Tykocina jechać będziemy wzdłuż Narwi, a przed samym miasteczkiem wstąpimy jeszcze do dworku w Kiermusach, kwintesencji staropolskiej, szlacheckiej tradycji, gdzie nawet podawaną gorzałkę pędzi się wyłącznie na potrzeby klientów oraz wioski Pentowo - Europejskiej Wsi Bocianiej, bowiem tylko w jednym z gospodarstw, ponad stuletnim dworze rodziny Toczydłowskich znajduje się prawie 20 bocianich gniazd! Metą III dnia wyprawy będzie Tykocin, małe, podlaskie miasteczko, które obecnie zamieszkuje niespełna 2000 osób. W Tykocinie, który ze względu na urodę, klimat i zabytki nazywany jest podlaskim Kazimierzem będziemy mogli poczuć ten specyficzny, senny kresowy nastrój podlaskiej prowincji, który oczarowuje każdego!
Dzień 4: Tykocin - Białystok - Supraśl ~ 70 km
Zaraz po starcie wjeżdżamy w granice Narwiańskiego Parku Narodowego. Narew to ewenement w skali światowej - zmieniające się nieustannie koryta i cieki łączą się ze sobą w istny labirynt. W Kurowie przejdziemy się malowniczą, drewnianą kładką na Narwi z krajobrazami ciągnącymi się aż po horyzont, a kilka km dalej kolejne nadnarwiańskie atrakcje - to wyjątkowa przeprawa kładkami i platformami pływającymi przez rozlewiska Narwi z Waniewa do Śliwna. W Śliwnie żegnamy się z Narwią i jedziemy do Białegostoku, podlaskiej stolicy ze słynnym Wersalem Wschodu - pałacem Branickich, operą, okazałym ratuszem i innymi klasowymi zabytkami. Tam dłuższa przerwa, po której ostatni odcinek tego dnia, który zaprowadzi nas do Puszczy Knyszyńskiej i Supraśla - centrum życia religijnego ludności prawosławnej w Polsce z wiekowym monastyrem, w którym do dzisiaj prawosławni mnisi uczą się wyjątkowej sztuki pisania ikon oraz innymi perełkami, które kryje w sobie to niewielkie, klimatyczne, podlaskie miasteczko.
Dzień 5: Supraśl - Zalew Siemianówka ~ 65 km
Z Supraśla przez lasy Puszczy Knyszyńskiej wjedziemy w samo serce Białostocczyzny mijając na trasie typowo podlaskie wioski oraz miasteczka z drewnianymi chałupami i pobłyskującymi w słońcu kopułami licznych cerkwi. Pierwszą ciekawą osadą na naszej trasie będzie znany z komediowej serii "U Pana Boga w..." Królowy Most, następnymi Gródek, Michałowo i Nowa Wola z ładnymi, zabytkowymi cerkwiami. W Suszczy kolejne, tym razem krótkie spotkanie z Narwią, po którym dojeżdżamy do przysiółku Stary Dwór nad Zalewem Siemianówka, jednym z największych jezior zaporowych w Polsce o powierzchni ponad 32 km². Tam jeśli dopisze pogoda urządzimy sobie popołudniowy plażing z kąpielą i tam też, nad Siemianówką, spędzimy kolejną noc.
Dzień 6: Zalew Siemianówka - Białowieża ~ 65 km
Dziś wjedziemy do Puszczy Białowieskiej - Krainy Żubra i puszczańskim lasem przez urokliwe leśne dukty przejedziemy prawie całą trasę ostatniego dnia wyprawy. Mieszanina drzew o niespotykanych rozmiarach, posępność i dzikość wszechobecnej natury nadają tej puszczy niepowtarzalne piękno oraz specyficzny nastrój. Puszcza Białowieska jest kwintesencją polskich puszcz i jedną z najwspanialszych w Europie. Trasa przez puszczański las zaprowadzi nas najpierw do Narewki, dużej wioski o bogatej historii i "północnej bramy" Puszczy Białowieskiej, a następnie do Białowieży, starej, puszczańskiej wsi z licznymi pamiątkami dawnych, carskich czasów, parkiem pałacowym z XIX wiecznym carskim dworkiem myśliwskim oraz cerkwią św. Mikołaja z niespotykanym chyba nigdzie indziej ikonostasem z chińskiej porcelany.
Dzień 7: Białowieża
Po śniadaniu i tygodniowej podróży przez Podlasie na odcinku z Augustowa do Puszczy Białowieskiej pożegnamy poznanych na wyprawie przyjaciół i ruszymy w drogę powrotną do naszych domów. A jeśli zafascynowała Cię przyroda i malownicze krajobrazy Wschodniego Szlaku Rowerowego zapraszamy na dwie kolejne wyprawy trasą Green Velo na północnym odcinku z Elbląga przez Warmię na Mazury oraz południowym z Rzeszowa przez Podkarpacie na Roztocze.
Informacje
Transport
Zapewniamy transport busem z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Augustowa, a także po jej zakończeniu z Białowieży do Warszawy i Lublina. Rowery uczestników jadą na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce.
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.
Augustów i Hajnówka (20 km od Białowieży) mają dobre połączenia kolejowe z innymi miastami. Polecamy i zachęcamy uczestników do transportu kolejowego jako najbezpieczniejszego, ekologicznego i bardzo wygodnego. Do Augustowa można dojechać koleją bezpośrednio, a z Białowieży na zakończenie wyprawy zapewniamy transport na dworzec kolejowy w Hajnówce.
Trasa
Trasa Green Velo z Augustowa do Białowieży jest łatwa, płaska i dla każdego kto chciałby spędzić urlop aktywnie i w drodze, przemierzając rowerem i odkrywając uroki Podlasia z jego wielokulturową przeszłością i niezwykłą przyrodą. Trasa wyprawy będzie przebiegała szlakiem Green Velo o zerowym lub znikomym ruchu samochodowym drogami asfaltowymi, szutrowymi i drogami polnymi o nawierzchni utwardzonej, a także dedykowanymi rowerzystom ścieżkami rowerowymi.
Wysokość min. 100 m./max. 195 m.
Całkowita długość trasy 315 km
Noclegi i wyżywienie
Na noclegi wybraliśmy miejsca, które mają podlaski klimat i urok. Uczestników kwaterujemy w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.
Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy dłuższą przerwę na obiad. Na noclegu także będzie możliwość zamówienia obiadu lub kolacji w miejscach, gdzie będziemy nocować lub w pobliskich restauracjach.
Dla grup zorganizowanych noclegi na tej wyprawie możemy także zorganizować we własnych namiotach na dobrze wyposażonych, w pełen węzeł sanitarny kempingach. Jest to opcja dużo tańsza niż noclegi w pensjonatach.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
e-mail:
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
- 6 noclegów w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych z łazienkami
- 6 śniadań
- Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Augustowa, a po jej zakończeniu z Białowieży do Warszawy i Lublina
- Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
- Ubezpieczenie
- Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *
* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wyprawy nie zawiera:
- Biletów wstępu
- Pozostałych posiłków poza śniadaniami
Terminy i cena
Termin:
wyprawa na zamówienie - wybierz termin
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.
Cena dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych 6-7 osobowych:
2650 zł/os. - wyprawa bez pilota
2900 zł/os. - wyprawa z pilotem
Cena dla grup zorganizowanych 8-20 osobowych:
W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) cena ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 360 zł
Zapisy i płatności
Zapisy:
Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na nasz rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Santander Bank Polska
nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801
z dopiskiem "imię i nazwisko - Green Velo Podlasie"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem
Mapa i profil
Na trasie