O wyprawie
Velo Dunajec to jedna z najbardziej widokowych i najlepiej przygotowanych tras rowerowych w Polsce. Na 170 kilometrowym odcinku z Chochołowa do Starego Sącza będziemy przejeżdżać przez malownicze tereny doliny Dunajca z widokami na szczyty Tatr, Gorców, Beskidu i Pienin, brzegiem rozległego jeziora Czorsztyńskiego, a także przecudnej urody przełomem Dunajca w Pienińskim Parku Narodowym oraz krainą kwitnących sadów owocowych w okolicach Łącka. W Starym Sączu opuścimy szlak Velo Dunajec i wjedziemy do doliny Popradu. Przez kolejne 70 km wyprawy towarzyszyć nam będą zielone krajobrazy Beskidu Sądeckiego i trasa rowerowa Aquavelo prowadząca wzdłuż Popradu przez popularne uzdrowiska Piwniczną i Muszynę do Krynicy Zdrój, gdzie zakończymy naszą wyprawę.
A wszystko to w przewadze dolin, z kilkoma tylko bardziej wymagającymi podjazdami III dnia wyprawy, kiedy to zjedziemy z trasy Velo Dunajca na Szlak rowerowy wokół Tatr. I co ważne trasa wyprawy Wzdłuż Dunajca i Popradu biegnie dedykowanymi tylko rowerzystom wygodnymi, przeważnie asfaltowymi ścieżkami rowerowymi dlatego jest to propozycja, którą możemy śmiało zaproponować każdemu rowerzyście posiadającemu podstawową kondycję fizyczną. Na niej nawet wytrawny rowerzysta nie będzie się nudził, a osoby, które wsiadają na rower sporadycznie będą mogły się sprawdzić i czerpać z niej dużo frajdy.
Program
Dzień 1: Zakopane
Wyprawę zaczynamy w Zakopanym o którym powiedziano i napisano już chyba wszystko. Tam po zakwaterowaniu zapraszamy na spacer po najsłynniejszej ulicy-deptaku w naszym kraju – Krupówkach, pełnej straganów i góralskich karczm.
Dzień 2: Chochołów - Niedzica Zamek ~ 55 km
Oryginalnie trasa Velo Dunajec prowadzi z Zakopanego do Nowego Targu przy Dunajcu wzdłuż Zakopianki. My proponujemy Wam nieco inny początek wyprawy, naszym zdaniem bardziej widokowy i ciekawszy. Zamiast z Zakopanego rozpoczniemy z Chochołowa, wioski-skansenu z jedną tylko ulicą i zwartą zabudową z drewnianymi domami w starym, podhalańskim stylu, gdzie po śniadaniu krótki dojazd busem wraz z rowerami (20 km). Pierwsze kilometry na rowerach to odcinek długim, ale łagodnym grzbietem Domańskiego Wierchu ze świetnymi widokami Tatr i Babiej Góry do Rogoźnika skąd wygodna, asfaltowa ścieżka rowerowa zaprowadzi nas do Nowego Targu i trasy Velo Dunajec. Tego dnia przejedziemy się najciekawszym i najbardziej widokowym odcinkiem Velo Dunajca. Ale po kolei, gdyż po drodze nad Jezioro Czorsztyńskie mijać będziemy trzy malownicze, nad dunajeckie wioski - Łopusznę z zabytkowym modrzewiowym dworkiem Tetmajerów, Harklową z drewnianym XVI wiecznym kościółkiem i Dębno ze zbudowanym bez użycia gwoździ, liczącym ponad 500 lat kościółku Św. Michała Archanioła z barwnymi, oryginalnymi polichromiami. Z Dębna zaczyna się rowerowy eden – prawie 15 km przejazdu wzdłuż tafli jeziora Czorsztyńskiego ze stale zmieniającymi się widokami na Pieniny, Tatry, Gorce i na dwa średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie. W czasie przejazdu południowym brzegiem jeziora czekają na nas sielskie krajobrazy i punkty widokowe, które towarzyszyć nam będą do wspaniale zachowanego XIV wiecznego zamku Dunajec w Niedzicy, u podnóża którego zakończymy ten dzień.
Dzień 3: Niedzica Zamek - Velo Czorsztyn - Niedzica Zamek ~ 50 km
Trasa wokół jeziora Czorsztyńskiego jest tak malownicza, że III dnia wyprawy zjedziemy z trasy Velo Dunajec aby okrążyć jezioro wzdłuż północnego brzegu. Na tym odcinku będziemy jechać nad samym jeziorem ze świetnymi widokami na jego taflę, pasmo Pienin Spiskich i piętrzące się za nimi Tatry. Po śniadaniu spod zamku w Niedzicy razem z rowerami wsiądziemy do gondoli, która zabierze nas w krótki rejs po jeziorze Czorsztyńskim na jego przeciwległy brzeg i tam przy zamku w Czorsztynie rozpoczniemy przejazd północnym brzegiem jeziora. Prawie 15 km malowniczych widoków z objazdami licznych zatok i jesteśmy po raz kolejny w Dębnie, skąd czeka nas widokowy, ale bardziej wymagający odcinek będący częścią Szlaku wokół Tatr. Kolejne 15 km z Krempach do Kacwina zostanie nam na długo w pamięci za sprawą wspaniałych krajobrazów Tatr i otwartych przestrzeni hal ze stadami owiec i widokami na Trzy Korony. Ostatni etap tego dnia to miły, kilkukilometrowy zjazd z Kacwina pod niedzicki zamek, gdzie po raz kolejny zanocujemy.
Dzień 4: Niedzica Zamek - Łącko ~ 50 km
W Niedzicy żegnamy się z czorsztyńskim jeziorem i ruszamy dalej wzdłuż Dunajca do Sromowców, gdzie rozpoczyna się widokowy przełom rzeki, który przejedziemy słynną Drogą Pienińską. W Sromowcach przekroczymy kładkę rowerowo-pieszą, która zaprowadzi nas na Słowację i pod mury wiekowego, o burzliwej historii Czerwonego Klasztoru, gdzie powstało pierwsze tłumaczenie Biblii na język słowacki i skąd roztaczają się kapitalne widoki na Trzy Korony. Stamtąd czeka nas 10 km odcinek zapierających dech w piersiach krajobrazów w wąwozie Dunajca pomiędzy dochodzącymi do 300 metrów pionowymi, skalnymi ścianami. Zostawiając za sobą po lewej kolejny słynny szczyt Pienin – Sokolicę dojeżdżamy do Szczawnicy, popularnego uzdrowiska, gdzie kończy się przełom rzeki. Ze Szczawnicy ścieżką wzdłuż Dunajca dojedziemy najpierw do Krościenka, kolejnego znanego uzdrowiska z ładną zabudową, a później w region Beskidu Sądeckiego do otoczonego sadami owocowymi Łącka.
Uwaga! Chętni mogą tego dnia w Sromowcach przesiąść się na flisacką tratwę i razem z rowerami spłynąć Dunajcem ponad dwugodzinnym, 18 km odcinkiem podziwiając trochę z innej perspektywy niż rowerowe siodełko przepiękny przełom rzeki. Spływ kończy się w Szczawnicy, gdzie z powrotem przesiadka na rowery i krótki, niespełna 25 km przejazd do Łącka. Spływ Dunajcem jest atrakcją opcjonalną i nie wliczoną w koszty wyprawy, ale z przyjemnością pomożemy tym, którzy chcieliby tego dnia trochę popływać w rezerwacji biletów na spływ.
Dzień 5: Łącko - Piwniczna Zdrój ~ 45 km
Początek V dnia wyprawy to sielankowe okolice Łącka i wygodna ścieżka rowerowa Velo Dunajec, która zaprowadzi nas do położonego w widłach Dunajca i Popradu Starego Sącza z ładnym, brukowanym rynkiem i zabytkowymi kamienicami. W Starym Sączu żegnamy się z trasą wzdłuż Dunajca i wjeżdżamy na trasę EuroVelo biegnącą wzdłuż Popradu do położonej malowniczo w jego dolinie starej, rycerskiej wioski Rytro z ruinami rycerskiego zamku położonego na wysokim wzgórzu nad Popradem. Z Rytra czeka nas ostatni 10 km odcinek przyjemną ścieżką wzdłuż Popradu, który zaprowadzi nas do Piwnicznej Zdroju – kolejnego uroczego, uzdrowiskowego miasteczka.
Dzień 6: Piwniczna Zdrój - Krynica Zdrój ~ 45 km
Ostatni etap wyprawy to 45 km ścieżka rowerowa Aquavelo, która prowadzić nas będzie Doliną Popradu przez malownicze uzdrowiska polsko-słowackiego pogranicza. Za Piwniczną wjeżdżamy po raz kolejny na Słowację mijając urokliwe, przygraniczne wioski: Mniszek nad Popradem, Sulin, Maly Lipnik i Legnavę. Po słowackim etapie wracamy na polską stronę i wjeżdżamy do zielonej Muszyny - niewielkiej miejscowości uzdrowiskowej leżącej w Dolinie Popradu i otoczonej pasmami górskimi Beskidu Sądeckiego. W Muszynie zostawiamy Poprad i wzdłuż rzeki Muszynki i potoku Kryniczanki dojeżdżamy do otoczonej beskidzkimi panoramami Krynicy Zdroju – perły polskich uzdrowisk, gdzie zakończymy wyprawę.
Dzień 7: Krynica Zdrój
Po śniadaniu i prawie 250 kilometrowej podróży rowerowej przez malownicze i widokowe Doliny Dunajca i Popradu ruszymy w drogę powrotną do naszych domów.
Velo Dunajec
Wyprawę wzdłuż Dunajca możemy także zorganizować dla grup co najmniej 6 osobowych oficjalną trasą rowerową Velo Dunajec na odcinku z Zakopanego do Tarnowa. Stopień trudności tej trasy oceniamy na ❶❷❸❹⑤⑥⑦⑧⑨⑩. Aby otrzymać szczegóły i dokładny program wyprawy trasą Velo Dunajec prosimy o
Dzień 1: Zakopane
Dzień 2: Chochołów - Domański Wierch - Nowy Targ - Łopuszna - Dębno ~ 40 km
Dzień 3: Dębno - Frydman - Niedzica Zamek - Czerwony Klasztor - Przełom Dunajca - Szczawnica ~ 40 km
Dzień 4: Szczawnica - Krościenko nad Dunajcem - Tylmanowa - Łącko - Gołkowice Górne ~ 40 km
Dzień 5: Gołkowice Górne - Stary Sącz - Nowy Sącz - Miłkowa - Gródek nad Dunajcem ~ 45 km
Dzień 6: Gródek nad Dunajcem - Rożnów - Zakliczyn - Dąbrówka Szczepanowska - Tarnów ~ 60 km
Dzień 7: Tarnów
Informacje
Transport
Zapewniamy transport busem z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Zakopanego, a także po jej zakończeniu z Krynicy Zdroju do Warszawy i Lublina. Zapewniamy także transport z Zakopanego do Chochołowa, skąd rozpoczniemy przejazd trasą wyprawy. Rowery uczestników transportujemy na przyczepce przystosowanej do przewozu rowerów.
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.
Zakopane i Krynica Zdrój mają dobre połączenia kolejowe z innymi miastami. Polecamy i zachęcamy uczestników do transportu kolejowego jako najbezpieczniejszego, ekologicznego i bardzo wygodnego.
Trasa
Wyprawa Wzdłuż Dunajca i Popradu pomimo kilku bardziej wymagających podjazdów to propozycja dla wszystkich. Trasa w większości prowadzić nas będzie dedykowanymi rowerzystom, utwardzonymi, przeważnie asfaltowymi trasami rowerowymi Velo Dunajec i Aquavelo, a także lokalnymi drogami utwardzonymi o znikomym lub zerowym ruchu samochodowym. Najbardziej wymagającym będzie III dzień wyprawy, kiedy odjedziemy od Dunajca i jeziora Czorsztyńskiego, aby przejechać się widokowym, 20 km odcinkiem Szlaku wokół Tatr na odcinku z Nowej Białej do Kacwina.
Tę wyprawę pomimo kilku wymagających podjazdów na trasie możemy polecić każdemu, posiadającemu podstawową kondycję fizyczną rowerzyście, chcącemu się sprawdzić w bardziej pofałdowanym terenie. Na całej trasie wyprawy zalecamy jazdę w kasku rowerowym, a na odcinkach po słowackiej stronie jazda w kasku jest obowiązkowa!
Wysokość min. 289 m./max. 786 m.
Całkowita długość trasy 245 km
Noclegi i wyżywienie
Uczestników kwaterujemy w pensjonatach w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.
Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy dłuższą przerwę na obiad. Na noclegu także będzie możliwość zamówienia obiadu lub kolacji w miejscach, gdzie będziemy nocować lub w pobliskich restauracjach.
Dla grup zorganizowanych noclegi na tej wyprawie możemy także zorganizować we własnych namiotach na dobrze wyposażonych, w pełen węzeł sanitarny kempingach. Jest to opcja dużo tańsza niż noclegi w pensjonatach.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
e-mail:
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
- 6 noclegów w pensjonatach w pokojach dwuosobowych z łazienkami
- 6 śniadań
- Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu do Zakopanego, a po zakończeniu z Krynicy Zdroju do Warszawy i Lublina
- Przejazd z Zakopanego do Chochołowa
- Bilet na rejs gondolą po jeziorze Czorsztyńskim III dnia wyprawy
- Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
- Ubezpieczenie
- Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *
* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wyprawy nie zawiera:
- Biletów wstępu
- Pozostałych posiłków poza śniadaniami
- Opcjonalnego spływu tratwą po Dunajcu
Terminy i cena
Termin:
wyprawa na zamówienie - wybierz termin
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.
Cena dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych 6-7 osobowych:
2490 zł/os. - wyprawa bez pilota
2750 zł/os. - wyprawa z pilotem
Cena dla grup zorganizowanych 8-20 osobowych:
W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) cena ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 360 zł
Zapisy i płatności
Zapisy:
Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na nasz rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Santander Bank Polska
nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801
z dopiskiem "imię i nazwisko - Wzdłuż Dunajca i Popradu"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem
Mapa i profil
Na trasie