• Odwiedź stronę
  • Kraj/Region: Polska / Jura Krakowsko-Częstochowska i Dolinki Podkrakowskie
  • Start/Meta: Częstochowa - Kraków
  • Trasa: ❶❷❸❹❺❻⑦⑧⑨⑩
  • Długość: 7 dni - 240 km rowerem
  • Cena: 2420 zł

O wyprawie


Szlak Orlich Gniazd to jeden z najstarszych i najpiękniejszych szlaków turystycznych w Polsce. Szlak ten łączy ze sobą aż 12 zamków królewskich, strażnic i rezydencji prywatnych zbudowanych w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego na wapiennych, jurajskich skałach, które odwiedzimy w czasie wyprawy.

Orle Gniazda należą do najstarszych zachowanych zamków w Polsce i nadal budzą podziw odwiedzających. Do najwspanialszych należą zamki w Olsztynie, Mirowie, Bobolicach, Ogrodzieńcu, Rabsztynie, Pieskowej Skale i Ojcowie, ale Szlak Orlich Gniazd to nie tylko zamki. Oprócz nich na trasie wyprawy czekają na nas także malownicze, zróżnicowane krajobrazy krasowej wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ukształtowane na przełomie milionów lat jaskinie, wąwozy i bramy skalne, wyjątkowej urody Ojcowski Park Narodowy z przepiękną Doliną Prądnika, Dolinki Podkrakowskie z doliną Będkowską na czele oraz Częstochowa i Kraków, miasta z tyloma perełkami i zabytkami, których przedstawiać raczej nie trzeba…

Program


Dzień 1: Częstochowa

Wyprawę rozpoczynamy w Częstochowie. Po przyjeździe i zakwaterowaniu zapraszamy na spacer częstochowskimi alejami do sanktuarium na Jasnej Górze, najliczniej odwiedzanego polskiego sanktuarium maryjnego.

Dzień 2: Częstochowa - Żarki ~ 50 km

Pierwszym przystankiem za Częstochową będzie Olsztyn z położonym na wysokim wzgórzu jednym z najwspanialszych zamków na Jurze. Kolejny przystanek w Złotym Potoku z dworkiem Zygmunta Krasińskiego, Pałacem Raczyńskich i najlepszym pstrągiem na Jurze. Po lunchu czeka na nas słynna Brama Twardowskiego i Diabelskie Mosty, malownicze, skalne ostańce będące naturalną bramą do lasów złotopotockich. Przed metą pierwszego dnia na rowerach odwiedzimy jeszcze najbardziej na zachód wysunięte ruiny strażnic w dawnej Polsce w Ostrężniku i Przewodziszowicach. Pierwszą noc spędzimy w znanych z zabytkowych, kamiennych stodół Żarkach.

Dzień 3: Żarki - Podzamcze ~ 40 km

Na trasie kolejnego dnia wyprawy szlakiem Orlich Gniazd czekają na nas wspaniałe, krasowe panoramy oraz kolejne, jurajskie osobliwości. Na początek odwiedzimy okazałe zamki w Mirowie i Bobolicach. Za Bobolicami trasa będzie wiodła nas podnóżem rezerwatu Góry Zborów, jednego z najbardziej malowniczych grup skalnych ostańców na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Warto pozostawić tutaj rowery i przespacerować się na widokową Górę Zborów oraz do Jaskini Głębokiej. Kilka km dalej następny przystanek bowiem dojdziemy do ruin zamku Bąkowiec w Morsku. Dzień zakończymy w Ogrodzieńcu z największym i najpiękniejszym zamkiem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tam ruiny zamku perfekcyjnie wkomponowują się w jurajski, krasowy krajobraz zachwycając sobą każdego przybysza.

Dzień 4: Podzamcze - Olkusz ~ 45 km

Z Ogrodzieńca kierujemy się na południe do kolejnych jurajskich orlich gniazd - XIV wiecznych, charakterystycznych ruin zamku w Smoleniu wznoszących się ponad lasami stożkowatego wzgórza, a dalej przemierzając malowniczą Dolinę Wodącej z pasmem grodzisk i skał zegarowych dotrzemy do pozostałości zamku w Bydlinie. Za Bydlinem odcinek leśny, który zaprowadzi nas pod malownicze ruiny gotyckiego zamku w Rabsztynie, a IV dzień wyprawy zakończymy kilka kilometrów dalej w Olkuszu.

Dzień 5: Olkusz - Ojcowski Park Narodowy ~ 55 km

Tego dnia będziemy przejeżdżać przez malownicze Dolinki Podkrakowskie. Na sam początek Dolina Racławki z licznymi typowo jurajskimi wapiennymi skałkami i pysznymi widokami. Kolejne kilometry to przejazd przez jedną z najpiękniejszych i najdłuższych dolin w okolicach Krakowa - Dolinę Będkowską z wodospadem Szum oraz licznymi, uwielbianymi przez wspinaczy ostańcami skalnymi - Czarcie Wrota, Sokolicą i skałce o dźwięcznej nazwie Dupa Słonia. Dolina Będkowska to już połowa trasy tego dnia więc tam urządzimy sobie obiadową przerwę w osławionej Brandysówce. Po lunchu kolejne atrakcje bowiem wjedziemy do krętego, skalistego wąwozu Doliny Kobylańskiej i bardzo atrakcyjnej widokowo Doliny Bolechowickiej. Ostatnie kilometry tego dnia zaprowadzą nas pod wartą odwiedzin Jaskinię Nietoperzową i w granice Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie spędzimy kolejną noc.

Dzień 6: Ojcowski Park Narodowy - Kraków ~ 50 km

Początek ostatniego dnia na rowerach zaprowadzi nas do renesansowego zamku w Pieskowej Skale i słynnej Maczugi Herkulesa - słynnego ostańca będącego symbolem całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a stamtąd do Ojcowa z kolejnymi malowniczymi ruinami zamku Kazimierza Wielkiego. W Ojcowie wjeżdżamy w samo serce Ojcowskiego Parku Narodowego z przepiękną Doliną Prądnika. To tutaj natura nagromadziła prawdziwe cuda: fantazyjne formy skalne w postaci iglic, maczug i bram kryjących w sobie setki jaskiń oraz urokliwych wąwozów. W tempie nieśpiesznym przejedziemy przez dolinę podziwiając jej przyrodnicze cuda, po czym dojedziemy do Korzkwi z ostatnim już na naszej trasie zamkiem. Z Korzkwi już tylko 20 km do Krakowa, gdzie po zakwaterowaniu zapraszamy na spacer po krakowskim rynku.

Dzień 7: Kraków

Po śniadaniu i 240 km podróży rowerowej Szlakiem Orlich Gniazd wyruszamy w drogę powrotną do naszych domów.

Informacje


Transport

Zapewniamy transport busem z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Częstochowy, a także po jej zakończeniu z Krakowa do Warszawy i Lublina. Rowery uczestników jadą na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.

Częstochowa i Kraków mają bardzo dobre połączenia kolejowe z innymi miastami. Polecamy i zachęcamy uczestników do transportu kolejowego jako najbezpieczniejszego, ekologicznego i bardzo wygodnego.

Inną opcją transportu jest dojazd własny i pozostawienie samochodu na strzeżonym parkingu w Częstochowie. Z Krakowa bez problemu wrócimy do Częstochowy pociągiem - podróż trwa raptem 1,5 godziny.

Trasa

❶❷❸❹❺❻⑦⑧⑨⑩

Ze względu na kilka jurajskich podjazdów na trasie nie jest to wycieczka łatwa. Polecamy ją bardziej zaawansowanym rowerzystom lub tym, którzy jeszcze nie mieli okazji, ale chcą się sprawdzić na trudniejszych technicznie trasach. Trasa wyprawy biegnie szlakiem rowerowym Orlich Gniazd, a także trasami rowerowymi po Dolinkach Podkrakowskich.

Wysokość min. 215 m./max. 480 m.

Całkowita długość trasy 240 km

Noclegi i wyżywienie

Uczestników kwaterujemy w hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy dłuższą przerwę na obiad. Na noclegu także będzie możliwość zamówienia obiadu lub kolacji w miejscach, gdzie będziemy nocować lub w pobliskich restauracjach.

Dla grup zorganizowanych noclegi na tej wyprawie możemy także zorganizować we własnych namiotach na dobrze wyposażonych, w pełen węzeł sanitarny kempingach. Jest to opcja dużo tańsza niż noclegi w hotelach i pensjonatach.

Pozostałe informacje

tel. (+48) 607 328 093

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Świadczenia


Na wyprawie zapewniamy:

  • 6 noclegów w hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • 6 śniadań
  • Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu do Częstochowy, a po zakończeniu z Krakowa do Warszawy i Lublina
  • Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
  • Ubezpieczenie
  • Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *

* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie

Cena wyprawy nie zawiera:

  • Biletów wstępu
  • Pozostałych posiłków poza śniadaniami

Terminy i cena


Termin:

wyprawa na zamówienie - wybierz termin

Terminy na zamówienie:

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.

Cena dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych 6-7 osobowych:

2420 zł/os. - wyprawa bez pilota

2670 zł/os. - wyprawa z pilotem

Cena dla grup zorganizowanych 8-20 osobowych:

W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) cena ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.

Opcje dodatkowe:

Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru - 360 zł

Zapisy i płatności


Zapisy:

Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093

Płatności:

Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na nasz rachunek bankowy:

VELOTUR Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Santander Bank Polska

nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801

z dopiskiem "imię i nazwisko - Jura"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem

Mapa i profil


Na trasie


KONTAKT

ul. 11 Listopada 62/2, 21-200 Parczew

tel. (+48) 607 328 093

kontakt@podrozerowerowe.pl