O wycieczce
Dolina Biebrzy i Narwi to kraina bezkresnych łąk i bagien, ostoja łosi, raj dla miłośników ptaków, dziewiczej przyrody, spokoju i ciszy. To tutaj zobaczymy jeden z najpiękniejszych zakątków Polski ze wspaniałą przyrodą, przyjaznymi, otwartymi mieszkańcami i pustymi, malowniczymi drogami, jakby stworzonymi przez naturę do jazdy rowerem.
Nieskażona niczym przyroda i oddalenie od zdobyczy cywilizacji, a także dużych miast (największymi miejscowościami na trasie wycieczki będą mające zaledwie 2000 mieszkańców podlaskie "metropolie" Tykocin i Goniądz) urzekają niemal każdego i sprawiają, że tutaj odpoczniesz naprawdę!
Trasa jest zupełnie płaska więc wycieczkę możemy śmiało polecić wszystkim, nawet początkującym rowerzystom, a także rodzinom z dziećmi.
Program
Tykocin
Na początek do wyboru mamy dwie opcje. Albo od razu po przyjeździe do Tykocina wsiądziemy na rowery i wyruszymy na trasę wycieczki, albo po przyjeździe zakwaterujemy się i wieczór spędzimy w magicznym Tykocinie, a wycieczkę rozpoczniemy następnego dnia po śniadaniu. Tak czy inaczej zaczynamy w Tykocinie, małym, podlaskim miasteczku, który ze względu na urodę, klimat i zabytki nazywany jest podlaskim Kazimierzem. Tam będziemy mogli poczuć ten specyficzny, senny, kresowy nastrój podlaskiej prowincji, który oczarowuje każdego, bowiem Tykocin jest jakby z dawnych czasów i rzucony gdzieś przypadkowo, z dala od głównych dróg i utartych szlaków na sam skraj podlaskiej krainy.
Dzień 1: Tykocin - Szóstaki ~ 55 km
Z Tykocina ruszamy wzdłuż Narwi. Pierwsze postoje tuż za Tykocinem, bowiem w wiosce Pentowo, Europejskiej Wsi Bocianiej, tylko w jednym z gospodarstw, ponad stuletnim dworze rodziny Toczydłowskich znajduje się prawie 20 bocianich gniazd, a nieopodal w Kiermusach, w ładnym dworku z karczmą - kwintesencji staropolskiej, szlacheckiej tradycji - nawet podawaną gorzałkę pędzi się wyłącznie na potrzeby klientów. Z Kiermus przez ciche, nadnarwiańskie wioski, mijając po drodze ładną, piaszczystą, wydmową plażę nad Narwią w Grądach-Woniecku dojedziemy do miejsca, w którym Biebrza wpływa do Narwi. Od tego miejsca trzymać się będziemy Biebrzy, która zaprowadzi nas najpierw do Burzyna ze świetnymi widokami nadbiebrzańskich rozlewisk, a chwilę później na ranczo Mamucia Dolina we wsi Szóstaki na miejsce noclegu.
Dzień 2: Szóstaki - Woźnawieś/Biebrzański Park Narodowy ~ 70 km
Kolejny dzień wycieczki rozpoczniemy od pysznych krajobrazów biebrzańskich przestrzeni w Brzostowie, po czym przez ciche, podlaskie wioski leżące nad Biebrzą dojedziemy w miejsce szczególne pod względem przyrodniczym i krajobrazowym – na sam skraj rozległego Czerwonego Bagna, najstarszego rezerwatu przyrody w Polsce, gdzie spędzimy kolejną noc. Okolice Czerwonego Bagna to cicha, dziewicza, podlaska kraina, gdzie króluje tylko natura. Tam dla chętnych na zakończenie dnia krótka przejażdżka idealną na rower szutrówką do bezpiecznych, drewnianych kładek z punktami widokowymi na obszar ochrony ścisłej. Uwaga! Bardzo możliwe jest tutaj spotkanie z łosiem, bowiem Czerwone Bagno to największa ostoja tych zwierząt w Polsce.
Dzień 3: Woźnawieś - Biebrzański Park Narodowy - Goniądz ~ 60 km
III dzień wycieczki to przede wszystkim sama Biebrza, jej rozlewiska i starorzecza z charakterystycznymi sylwetkami drewnianych łódek i...wszechobecna, majestatyczna cisza. Najpierw jednak, aby dojechać nad rzekę będziemy musieli okrążyć rozległy obszar Czerwonego Bagna. Malownicza trasa przez leżące na skraju rezerwatu wioski zaprowadzi nas na początek nad zabytkowe śluzy Kanału Augustowskiego, a przy śluzie Dębowo nad leniwie płynącą Biebrzę, która będzie nam towarzyszyła przez końcowe 25 km tego dnia do samego Goniądza. Ten odcinek to przejazd przez samo serce Biebrzańskiego Parku Narodowego przez okolice urokliwych wiosek i rozległych, przestrzennych, nadbiebrzańskich krajobrazów na kabłąkowy, drewniany most "donikąd" w Dolistowie Starym, a stamtąd do malowniczo położonego nad Biebrzą Goniądza, gdzie spędzimy kolejną noc.
Dzień 4: Goniądz - Tykocin ~ 65 km
Za Goniądzem Osowiec ze słynną twierdzą i czterema fortami, będącymi niegdyś częścią carskich fortyfikacji na zachodnich granicach imperium rosyjskiego. Za Osowcem wjeżdżamy na Carską Drogę inaczej zwaną Aleją Łosi. Droga ta usypana niegdyś wśród bagien na rozkaz carski mającą wtedy duże znaczenie strategiczne jako trasa do twierdzy w Osowcu to obecnie idealna na rower asfaltówka biegnąca pomiędzy bagnami i lasami Biebrzańskiego Parku Narodowego, na której często szczególnie po zmroku wylegują się...łosie! Po 25 km przejazdu Carską Drogą żegnamy się z biebrzańską krainą i dojeżdżamy z powrotem nad Narew. Do Tykocina trzymać będziemy się doliny Narwi i malowniczych, nadnarwiańskich wiosek ze świetnymi widokami leniwie płynącej rzeki. Wycieczkę zakończymy w magicznym Tykocinie i tutaj do wyboru mamy dwie opcje. Albo jeszcze tego samego dnia pakujemy rowery i po obiedzie wyruszamy w drogę powrotną do naszych domów, albo zostajemy jeszcze jedną noc w Tykocinie poddając się jego osobliwej atmosferze, a do domów wyruszamy następnego dnia po śniadaniu.
Tykocin
Po 250 km trasie wycieczki dolinami Biebrzy i Narwi przez Podlasie ruszymy w drogę powrotną do naszych domów.
Informacje
Transport
Zapewniamy transport busem z Warszawy i Lublina na start wycieczki do Tykocina, a także po jej zakończeniu z Tykocina do Warszawy i Lublina. Rowery uczestników transportujemy na przyczepce przystosowanej do przewozu rowerów.
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdą grupą indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.
Trasa wycieczki zatacza pętlę ze startem i metą w Tykocinie. Fajną opcją jest dojazd tam własnym samochodem i pozostawienie go na parkingu w Tykocinie na czas wycieczki.
Trasa
Trasa wycieczki jest płaska i dla każdego kto chciałby odpocząć aktywnie i zobaczyć z rowerowego siodełka Doliny Biebrzy i Narwi - jeden z najpiękniejszych zakątków Polski i Podlasia. Nawierzchnia na trasie to w większości drugorzędne, asfaltowe drogi o znikomym ruchu samochodowym, ale nie zabraknie także miejscami typowo podlaskich szutrów i ubitych dróg polnych. Wycieczkę polecamy wszystkim, niezależnie od wieku czy kondycji, nawet początkującym rowerzystom, a także rodzinom z dziećmi.
Wysokość min. 98 m./max. 147 m.
Całkowita długość trasy 250 km z możliwością skrócenia o 10 km IV dnia wycieczki
Noclegi i wyżywienie
Uczestników kwaterujemy w pensjonatach w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.
Wyżywienie zawarte w cenie wycieczki to śniadania i obiadokolacje. Na trasie zawsze robimy godzinną przerwę obiadową w porze lunchu przy dobrej restauracji lub jeśli takiej nie ma przy wiejskim sklepiku.
Noclegi na tej wycieczce możemy także zorganizować we własnych namiotach na dobrze wyposażonych, w pełen węzeł sanitarny kempingach. Jest to opcja dużo tańsza niż noclegi w pensjonatach.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
e-mail:
Świadczenia
Na wycieczce zapewniamy:
- 3,4 lub 5 noclegów w pensjonatach w pokojach dwuosobowych z łazienkami *¹
- 3,4 lub 5 śniadań i obiadokolacji *¹
- Transport uczestników z Warszawy i Lublina na miejsce startu wycieczki do Tykocina, a po jej zakończeniu z Tykocina do Warszawy i Lublina
- Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
- Ubezpieczenie
- Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wycieczki wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *²
*¹ ilość noclegów i posiłków do uzgodnienia (zobacz program)
*² w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wycieczki jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wycieczki nie zawiera:
- Biletów wstępu
Terminy i cena
Termin:
wycieczka na zamówienie, w dolinach Biebrzy i Narwi najpiękniej jest porą wiosenną
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wycieczkę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.
Cena:
Cena wycieczki uzależniona jest od wielkości grupy, ilości noclegów/posiłków i jest ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym grupę
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 240 zł
Zapisy i płatności
Zapisy:
Aby zapisać się na wycieczkę prosimy o wysłanie e-maila na adres
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wycieczki na nasz rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Santander Bank Polska
nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801
z dopiskiem "imię i nazwisko - Dolinami Biebrzy i Narwi"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wycieczki bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem
Mapa i profil
Na trasie