• Odwiedź stronę
  • Kraj/Region: Rumunia / Transylwania
  • Start/Meta: Archita - Turda
  • Trasa: ❶❷❸❹❺❻❼❽❾❿
  • Długość: 8 dni - 230 km rowerem
  • Cena: 3380 zł

O wyprawie


Ludzie dzielą się na tych, którzy w Rumunii są zakochani, oraz tych, którzy nigdy tam nie byli – przeczytaliśmy kiedyś w przewodniku Pascala. Trafione w sedno! Co takiego ma w sobie ten kraj, że urzeka już od pierwszego wejrzenia? Może właśnie to, że z punktu widzenia turysty Rumunia ma właściwie wszystko? Wysokie, niemalże alpejskie góry, stepy i połoniny, kawałek Morza Czarnego, wspaniały Dunaj ze słynną deltą, średniowieczne zabytki i twierdze, klimatyczne wioski i miasteczka, a przede wszystkim otwartych mieszkańców i niespotykaną nigdzie więcej w tej części Europy mozaikę kulturową. A może Rumunia urzeka nas tym, że tutaj jest jakby wszystko mniej zagospodarowane, mniej zmienione przez cywilizację, mniej turystyczne, bardziej dzikie i naturalne?

Rumunia to duży kraj i ciężko jest z rowerowego siodełka zobaczyć w trakcie jednej wyprawy wszystko to co jest tam najpiękniejszego. Na ledwie pobieżne poznanie tego kraju potrzeba co najmniej kilku rowerowych wypraw! W 2022 roku powstał wzorowany na słynnym szlaku św. Jakuba świetny szlak pieszo-rowerowy Via Transilvanica, który łączy ze sobą aż siedem regionów historyczno-kulturowych Rumunii na trasie o długości ponad 1400 km! Na tej wyprawie zabierzemy Was na prawie 250 kilometrowy fragment Via Transilvanicy do Kraju Sasów - Terra Saxonum, który wg nas jest kwintesencją Transylwanii i całego kraju. To leżąca w środkowej Rumunii jedna z najbardziej fascynujących krain środkowo-wschodniej Europy i naszym zdaniem najbardziej atrakcyjny i charakterystyczny region całej Rumunii.

Otoczona górami Transylwania to skarbnica wiekowych zabytków z unikatowymi na skalę światową warownymi, chłopskimi kościołami będącymi świadkami burzliwej historii tych ziem, okazałymi zamczyskami i średniowiecznymi starówkami jak ta wpisana na listę Unesco wspaniale zachowana starówka w Sighisoarze. Jednak dla nas Transylwania to przede wszystkim widokowe trasy z bajecznymi wprost krajobrazami biegnące pomiędzy dziesiątkami wiosek idealnie wkomponowanych w malowniczy pejzaż i ich otwarci, uśmiechnięci mieszkańcy, archaiczna zabudowa, wielokulturowa mozaika i nie spotykany nigdzie więcej klimat. To tutaj w cichych i spokojnych wioskach Transylwanii, które niewiele zmieniły się od XVIII wieku odnajdziemy zatrzymany gdzieś w czasie urok minionych lat, który w połączeniu z otaczającą ich przyrodą gwarantują niezapomniane wrażenia! Zamiast jednak ciągnąć te wyliczanki nie lepiej po prostu wsiąść na rower i zobaczyć te wszystkie cuda na własne oczy? A więc „Drum Bun” jak powiadają w Rumunii!

Program


Dzień 1: Archita

Przyjazd do Archity, wsi założonej przez Sasów w XIII wieku z zabytkowym kościołem warownym o sześciu wieżach obronnych. Tutaj doznamy swoistego teleportu w czasie, bowiem to pierwsza wioska na wyprawie po Transylwanii z tutejszym, osobliwym klimatem, w której czas się zatrzymał. Po zakwaterowaniu usiądziemy do pierwszej wyprawowej kolacji.

Dzień 2: Archita - Crit ~ 50 km

Pierwsze kilometry zaprowadzą nas do następnych klimatycznych wiosek Terra Saxonum - Roades z ufortyfikowanym kościołem i Fiser z leżącym w idyllicznej okolicy klasztorem Świętego Jerzego. Następną wioską na szlaku Via Transilvanica w tym dniu będzie Viscri – malownicza, uważana za jedną z najpiękniejszych rumuńskich wiosek z typowo saską zabudową z drewnianymi domami bogato zdobionymi ornamentami stiukowymi i świetnie zachowanym warownym kościołem obronnym przypominającym bardziej zamek niż kościół. Viscri to urocza saska wioska, w której czas płynie zupełnie inaczej dlatego tam urządzimy sobie dłuższą, obiadową przerwę, po której zaopatrzymy się w wodę i bezludnym, leśnym odcinkiem dojedziemy najpierw do Mesendorfu, kolejnej saskiej wioski z czarującą, osobliwą atmosferą, a stamtąd do wioski Crit ze starymi, ponad 200 letnimi domami i zabytkową ulicówką na końcu której obowiązkowo stoi piękna, warowna świątynia.

Dzień 3: Crit - Sighisoara ~ 45 km

Po śniadaniu z Critu krótkim 6 km odcinkiem dojedziemy do nieco zapomnianej wioski Transylwanii - Cloasterf z ufortyfikowanym kościołem będącym dziełem Mistrza Stefana Ungara z Sighisoary, a stamtąd przyjemna, asfaltowa dróżka zaprowadzi nas do Saschiz, dużej, saskiej wsi, której ozdobą jest XV wieczny warowny zespół kościelny wpisany na listę Unesco oraz dominujące nad wsią ruiny XIV wiecznego zamku chłopskiego. W Saschiz dłuższy pit-stop, po którym widokowym odcinkiem mijając zapomniane przez świat i historię saksońskie przysiółki Daia i Sapartoc dojedziemy do wsi Aurel Vlaicu, gdzie odwiedzimy pełen kwiatów i wyjątkowej aury prawosławny monastyr Świętego Dymitra. Do Sighisoary powinniśmy dotrzeć wczesnym popołudniem. Tam po zakwaterowaniu zapraszamy na spacer wąskimi, wyłożonymi brukiem średniowiecznymi uliczkami fantastycznie zachowanego Starego Miasta. Otoczona wieżami i kolorowymi, XVI wiecznymi kamienicami starówka Sighisoary kryje w sobie niezliczoną ilość zabytków, a także nastrojowych sklepików, straganów i restauracji.

Dzień 4: Sighisoara - Biertan ~ 50 km

Z Sigishoary wyjeżdżamy przez rezerwat przyrody Breite z setkami wiekowych, kilkusetletnich dębów i dojeżdżamy do wsi Cris z najpiękniejszym renesansowym zamkiem w Transylwanii. Za Cris małymi serpentynami w przyjemnym cieniu lasu kierujemy się do Floresti z kolorowymi, starymi domkami. Wyjeżdżając z Floresti zatrzymamy się jeszcze w "Owczarni na Wzgórzach", gdzie pasterz Florin z żoną Lilianą oferują przybyszom zimną lemoniadę, świeże sery wszelkiego rodzaju, ciasto i wiele innych niespodzianek! Kolejną miejscowością, gdzie zatrzymamy się na dłużej będzie otoczona bajkowymi krajobrazami, sadami owocowymi i zielonymi stokami Wzgórz Transylwanii malownicza wieś Malancrav z warownym kościołem skrywającym w sobie XIV wieczne freski, typowo saksońską architekturą i odrestaurowanym dworem rodu Apafi. Po obiedzie ruszamy widokowymi wzgórzami w stronę starych wiosek z zabytkowymi, wiejskimi ulicówkami i charakterystycznymi dla Transylwanii kościołami obronnymi - Nou Sasesc i Copsa Mare. Ten dzień zakończymy w położonym w długiej dolinie pośród tarasowych wzgórz Biertan, jednym z największych i chyba najbardziej znanych wiejskich grodów warownych Siedmiogrodu. Krajobraz wokół Biertan jest bajkowy, a wpisany na listę Unesco warowny kościół jest tak wysublimowany, że nawet jak nie jesteś miłośnikiem historii, będziesz oczarowany jego pięknem!

Dzień 5: Biertan - Bazna ~ 45 km

Przed nami kolejne, leżące w idyllicznym krajobrazie klimatyczne wioski Transylwanii, które witać nas będą wieżyczkami obronnych kościołów – Richis, gdzie mieszkańcy 12 narodowości żyją razem w liczącej 700 osób wiosce, Nemsa z Domem Dzwonnika, który jak najbardziej autentycznie odzwierciedla atmosferę transylwańskich domów z przeszłości i położona wśród winnic Mosna z jednym z większych saskich kościołów obronnych. Wioski Transylwanii nie mają sobie równych w całej Europie Środkowo-Wschodniej i to nie ze względu na wiekowe zabytki, ale ten niespotykany nigdzie więcej osobliwy klimat, który sprawia jakby czas stanął w tych wioskach zupełnie w miejscu! 15 km dalej wjeżdżamy do Medias, drugiego po Sighisoarze, historycznego miasta na trasie wyprawy tworzącego Siedem Grodów Transylwanii. Leniwa atmosfera bez natłoku turystów, piękne zabytki z cytadelą na czele i klimat starówki Medias z wąskimi, krętymi uliczkami, kawiarenkami i restauracjami to dobre powody, aby zatrzymać się tutaj na dłużej. Koniec trasy V dnia wyprawy to leśny odcinek, który zaprowadzi nas do uroczej, uzdrowiskowej miejscowości Bazna na miejsce noclegu.

Dzień 6: Bazna - Micasasa ~ 40 km i dojazd do Rimetea

Z Bazny kierujemy się na południe w kierunku doliny rzeki Tarnava i zamieszkałej w większości przez społeczność Romów wsi Tarnava. Tam osiedleni w dawnych, saskich domach Romowie żyją w zgodzie i harmonii ze społecznością rdzennych Rumunów kultywując dawne zwyczaje i tradycje. Kolejną ciekawą miejscowością na trasie ostatniego rowerowo dnia wyprawy będzie położona pośród winnic duża wieś Axente Sever z zabytkową, owalną, ufortyfikowaną świątynią otoczoną wysokim murem. Tam także dłuższa, obiadowa przerwa, po której mijając kolejny warowny kościół w Seica Mica skrywający w sobie XV wieczną chrzcielnicę dojedziemy do wsi Micasasa, gdzie kończy się Terra Saxonum - saksońska część trasy Via Transilvanica i gdzie zakończymy rowerową część naszej wyprawy. Stamtąd czeka nas jeszcze półtoragodzinny dojazd busem do otoczonej górami Trascau i leżącej u podnóża potężnej Skały Szeklerów Rimetei - „żywego skansenu” i kolejnego rumuńskiego kandydata na listę Unesco. W tej bajkowej, jednej z najbardziej uroczych wiosek w Rumunii z brukowanymi uliczkami i zadbanymi domami o ozdobnych fasadach i ukwieconych podwórkach spędzimy kolejną noc.

Dzień 7: Wąwóz Turda i Salina Turda ~ dzień bez rowerów

Ostatni dzień wyprawy to dzień bez rowerów. Po śniadaniu z Rimetei krótki, półgodzinny dojazd busem pod majestatyczny wąwóz Turda o dochodzących do 300 metrów pionowych skałach. Na spacer po ścieżkach wąwozu proponujemy trasę średnio trudną o długości 5 km z całością wędrówki do 3 godzin. Trasa przebiega wygodnym i niezwykle widokowym odcinkiem prowadzącym miejscami po wykutych w ścianie półkach i kilku kładkach zawieszonych nad wąwozowym potokiem. Po spacerze kolejna atrakcja okolic i jedna z największych atrakcji turystycznych w Rumunii - ogromna kopalnia soli Salina Turda. Po odwiedzinach kopalni dojazd do pensjonatu na ostatnią kolację i nocleg tej wyprawy.

Dzień 8: Turda

Po śniadaniu wyruszamy w powrotną podróż do Polski.

Informacje


Transport

Zapewniamy transport busem z Lublina i Warszawy oraz miejscowości znajdujących się na trasie przejazdu Warszawa-Archita (m.in. z Radomia, Kielc i Krakowa) na miejsce startu wyprawy do Archity, a także po jej zakończeniu z Turdy do Warszawy, Lublina oraz miejscowości znajdujących się na trasie przejazdu Turda-Warszawa (m.in. do Krakowa, Kielc i Radomia). Zapewniamy także przejazd VI dnia wyprawy z Misacasa do Rimetea i transfery VII dnia wyprawy z Rimetea nad wąwóz Turda i Salina Turda. Bagaże oraz rowery uczestników transportujemy na przyczepce przystosowanej do przewozu rowerów.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.

Z Warszawy do Archity na start wyprawy jest prawie 1200 km więc na dojazd busem trzeba liczyć dwa dni jazdy. Z Turdy jest już bliżej i wrócimy w ciągu jednego dnia. Zakładamy więc dodatkowy nocleg na trasie przejazdu Warszawa-Archita, który nie jest wliczony w cenę wyprawy.

Trasa

 ❶❷❸❹❺❻❼❽❾❿

Trasa Terra Saxonum będąca częścią liczącej ponad 1400 km wieloetapowej trasy Via Transilvanica biegnącej z północy na południe Rumunii jest bardzo malownicza, ale ze względu na pofałdowany teren i liczne podjazdy nie należy do tras łatwych. Trasy nie polecamy więc osobom, które przyjemność z jazdy rowerem czerpią tylko na płaskim terenie. Trasę wyprawy po Transylwanii polecamy tym, którzy mają dobrą kondycję fizyczną, którym nie straszne są podjazdy lub osobom, które chciałyby się sprawdzić w bardziej pofałdowanym i trudniejszym terenie Wyżyny Transylwańskiej.

Trasa będzie biegła przez tereny leśne, łąki, pastwiska i wzgórza Transylwanii w większości oznakowanymi, terenowymi ścieżkami o zerowym ruchu samochodowym będącymi częścią długodystansowej trasy pieszo-rowerowej Via Transilvanica. Ścieżki te łączą ze sobą historyczne wioski i miejscowości regionu i do powstania trasy Via Transilvanica wykorzystywali je przede wszystkim miejscowi. Nawierzchnia na trasie to utwardzone drogi polne i szutrowe.

Polecany na wyprawę rower to rower typowo górski lub solidy rower trekkingowy.

Wysokość min. 266 m./max. 727 m.

Całkowita długość trasy 230 km

Noclegi i wyżywienie

Uczestników wyprawy kwaterujemy w hotelach i pensjonatach o bardzo dobrym standardzie w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to śniadania przed wyruszeniem na trasę. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy godzinną przerwę na obiad w restauracjach, zajazdach lub jeśli takich na trasie nie ma przy wiejskich sklepikach. Obiady i kolacje zamawiamy sobie we własnym zakresie wg gustu i uznania w miejscach noclegów lub pobliskich restauracjach.

Dla grup zorganizowanych noclegi na tej wyprawie możemy także zorganizować we własnych namiotach na dobrze wyposażonych, w pełen węzeł sanitarny transylwańskich kempingach. Jest to opcja dużo tańsza niż noclegi w hotelach i pensjonatach.

Pozostałe informacje

tel. (+48) 607 328 093

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Świadczenia


Na wyprawie zapewniamy:

  • 7 noclegów w hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • 7 śniadań
  • Transport uczestników z Warszawy i Lublina na miejsce startu do Archity, a po zakończeniu wyprawy z Turdy do Warszawy i Lublina
  • Przejazdy VI i VII dnia wg programu
  • Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
  • Ubezpieczenie
  • Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *

* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie

Cena wyprawy nie zawiera:

  • Biletów wstępu
  • Pozostałych posiłków poza śniadaniami
  • Dodatkowego noclegu na trasie przejazdu busem na miejsce startu wyprawy

Terminy i cena


Termin:

wyprawa na zamówienie - wybierz termin

Terminy na zamówienie:

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.

Cena dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych 6-7 osobowych:

3380 zł/os. - wyprawa bez pilota

3680 zł/os. - wyprawa z pilotem

Cena dla grup zorganizowanych 8-20 osobowych:

W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) cena ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.

Opcje dodatkowe:

Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru - 400 zł

Zapisy i płatności


Zapisy:

Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093

Płatności:

Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na nasz rachunek bankowy:

VELOTUR Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Santander Bank Polska

nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801

z dopiskiem "imię i nazwisko - Transylwania"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem.

Mapa i profil


KONTAKT

ul. 11 Listopada 62/2, 21-200 Parczew

tel. (+48) 607 328 093

kontakt@podrozerowerowe.pl