• Odwiedź stronę
  • Kraj/Region: Polska / Wyżyna Sandomierska, Pogórze Bałtowskie, Dolina Wisły i Lubelszczyzna
  • Start/Meta: Sandomierz - Lublin
  • Trasa: ❶❷❸④⑤⑥⑦⑧⑨⑩
  • Długość: 7 dni - 295 km rowerem
  • Cena: 2390 zł

O wyprawie


Wyprawa "Po dwóch stronach Wisły" to rowerowe odkrywanie perełek Polski Wschodniej. To trasa, która biegnie przez najpiękniejsze miasta i miasteczka wschodniej części naszego kraju, a także przez atrakcyjne krajobrazowo zakątki Wyżyny Sandomierskiej, Pogórza Bałtowskiego, doliny Wisły w okolicach Solca i Kazimierza Dolnego oraz Lubelszczyzny.

Wyprawę rozpoczynamy w "miasteczku ojca Mateusza" - Sandomierzu z niewysokimi, zabytkowymi kamienicami na okazałym rynku, wąskimi uliczkami i wiekowymi kościołami. Z Sandomierza trasa prowadzi nas Sandomierskim Szlakiem Winiarskim przez krainę winnic i kwitnących sadów owocowych do Ujazdu z majestatycznymi, potężnymi ruinami niegdyś największego zamku w Polsce - zamku Krzyżtopór. Stamtąd przez Opatów i Pogórze Bałtowskie kierujemy się nad Wisłę i jadąc wzdłuż rzeki dojedziemy nad malownicze okolice Kazimierza Dolnego. Tam czekają na nas świetne widoki z nadwiślańskich skarp, klimatyczna, dawna wioska flisaków Mięćmierz, kolejny wspaniały zamek w Janowcu i sam Kazimierz Dolny, „perła polskiego renesansu”, miasteczko zaliczane do najpiękniejszych w Polsce. Wyprawę zakończymy w Lublinie, najstarszym mieście regionu i jego stolicy ze świetnie zachowaną starówką.

Program


Dzień 1: Sandomierz

Wyprawę rozpoczynamy w Sandomierzu, mieście fajnego klimatu i stylowych restauracji. Po zakwaterowaniu zapraszamy na spacer po tym jednym z najstarszych miast w Polsce. Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok: barokowe i gotyckie kościoły, przestronny rynek z renesansowym ratuszem, Brama Opatowska, kolorowe kamienice, zamek Kazimierza Wielkiego. Po spacerze usiądziemy do kolacji w jednej z klimatycznych restauracji na rynku.

Dzień 2: Sandomierz - Dwór na Wichrowym Wzgórzu/Przybysławice ~ 55 km

Pierwszy dzień na rowerach to widokowe ścieżki Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego biegnącego pomiędzy winnicami i kwitnącymi sadami owocowymi (ponad 20 tyś. hektarów!). Na trasie mijać będziemy wiele rodzinnych winnic prowadzonych przez prawdziwych mistrzów winiarstwa, w których będziemy mogli zakupić na wieczór doskonałe, produkowane tam wina. Winnice i sady owocowe towarzyszyć nam będą przez pierwsze 30 km aż dojedziemy do Koprzywnicy z ładnym rynkiem i jedną z nielicznych w Polsce budowlą romańską Opactwa Cystersów. Za Koprzywnicą pątniczy szlak zaprowadzi nas do Sulisławic z romańskim kościołem i licznie odwiedzanym sanktuarium, po czym Doliną Koprzywianki dojedziemy do Klimontowa z kolejnymi architektonicznymi perełkami Sandomierszczyzny. Z Klimontowa raptem kilka km do ładnie odrestaurowanego dworku Malinowskich w Przybysławicach, gdzie spędzimy kolejną noc.

Dzień 3: Dwór na Wichrowym Wzgórzu - Dwór Amelii/Ruda Kościelna ~ 65 km

Tego dnia na trasę wyjedziemy prawdopodobnie najdłuższą w Europie aleją kasztanowców – 3 km i blisko 200 drzew! Ciche, spokojne dróżki trasy rowerowej Green Velo zaprowadzą nas pod bramy majestatycznego zamku Krzyżtopór z najwspanialszymi i nie mającymi sobie równych pod względem rozmiarów i dawnej świetności ruinami zamkowymi w Polsce. Zamek Krzyżtopór do czasu wybudowania Wersalu był największą budowlą pałacową w Europie i do dzisiaj jego majestatyczne ruiny o powierzchni ponad 1 hektara wciąż robią na odwiedzających niesamowite wrażenie. Następną ciekawą miejscowością na trasie będzie Opatów z kolejnymi wiekowymi budowlami, okazałym rynkiem i 400 metrową trasą podziemiami kupieckich kamieniczek. W Opatowie dłuższa przerwa obiadowa, po której dojedziemy do Ćmielowa, miasteczka od wieków słynącego z wyrobu wspaniałej porcelany, którymi szczycą się galerie na całym świecie. Po odwiedzinach świetnego muzeum Żywej Porcelany dojedziemy do gombrowiczowskiego Dworku Amelii, gdzie zanocujemy.

Dzień 4: Dwór Amelii - Solec nad Wisłą ~ 50 km

Po śniadaniu wsiadamy na rowery i ruszamy przez Ziemię Świętokrzyską w stronę Wisły. Pierwszy przystanek w ładnie położonym nad rzeką Kamienną Bałtowie ze 100 letnim zabytkowym młynem i słynnym kompleksem Szwajcarii Bałtowskiej, kolejny w Tarłowie z barokowym kościołem Świętej Trójcy ozdobionym kunsztownymi stiukami wykonanymi przez włoskich mistrzów. Za Tarłowem dojedziemy nad Wisłę i mijając małe, nadwiślańskie wioski kierujemy się w stronę Solca nad Wisłą - malowniczego, nadwiślańskiego miasteczka z ładnym rynkiem i osobliwym klimatem.

Dzień 5: Pałac Potrawin - Kazimierz Dolny ~ 50 km

Początek dnia to most na Wiśle w Kamieniu, którym przeskoczymy na prawy brzeg rzeki do położonego na wysokiej, nadwiślańskiej skarpie Piotrawina z jednym z najwspanialszych punktów widokowych na Wisłę. Z wysokiego na blisko 100 metrów kamieniołomu czekają na nas świetne panoramy doliny Wisły z wpadającą do niej rzeką Kamienną.Z Piotrawina trzymając się prawego brzegu Wisły i małych, nadwiślańskich wiosek kierujemy się do krainy kwitnących, nadwiślańskich sadów owocowych i miejsc z największym nasłonecznieniem na całej Lubelszczyźnie. Najpierw Wilków, stolica chmielu i stara wioska z tradycją chmielarską, a za nią Podgórze z rezerwatem przyrody Skarpa Dobrska i wybitnym punktem widokowym na dolinę Chodelki, prawego dopływu Wisły. Kolejny odcinek tego dnia nadwiślańską skarpą zaliczany jest ze względu na krajobrazy do najwspanialszych przeżyć rowerowych na całej Lubelszczyźnie. Na kilkukilometrowym odcinku z Podgórza do Mięćmierza towarzyszyć nam będą wspaniałe widoki na Wisłę i zamek w Janowcu. Kolejna miejscowość to Mięćmierz - zapomniana przez wszystkich, z niezwykłym klimatem i drewnianą zabudową dawna osada flisacka, gdzie kolejne świetne widoki na Wisłę ze wzgórza Albrechtówki. Za Mięćmierzem promem przekroczymy Wisłę na jej lewy brzeg, aby odwiedzić Janowiec - uroczą, nadwiślańską osadę z imponującymi ruinami jednego z największych zamków w Polsce, po czym wrócimy na prawy brzeg rzeki i kazimierski bulwar, który to zaprowadzi nas na rynek w Kazimierzu Dolnym - nadwiślańskiej perły renesansu, historycznego miasteczka leżącego w przełomie Wisły, zaliczanego do najpiękniejszych w Polsce. Zaprawdę jest tu co oglądać! Wieczór należy do kazimierskiego rynku, gdzie będziemy mogli poczuć wyjątkowy klimat miasteczka, które od lat stało się prawdziwą mekką artystów.

Dzień 6: Kazimierz Dolny - Lublin ~ 70 km

Na początek ostatniego dnia na rowerach przejdziemy się (obowiązuje zakaz jazdy rowerem) przez Korzeniowy Dół, najpiękniejszy wąwóz Lubelszczyzny i naszpikowanych wąwozami okolic Kazimierza Dolnego, po czym ruszymy na wschód w stronę Lublina. Najpierw Wąwolnica – jedna z najstarszych osad Lubelszczyzny z górującym na wzgórzu zamkowym imponujących rozmiarów sanktuarium. Zaraz za Wąwolnicą słynne uzdrowisko Nałęczów, miasto-ogród z zabytkowymi domami zdrojowymi oraz drewnianymi willami, gdzie mieszkali i tworzyli m.in. Stefan Żeromski oraz Bolesław Prus. W Nałęczowie dłuższa, obiadowa przerwa, po której przez spokojne, pod lubelskie wioski dojedziemy do mety wyprawy – Lublina, kolejnej z pereł na trasie wyprawy. Lublin to przede wszystkim Zamek Królewski oraz wspaniale zachowane Stare Miasto, dla wielu jedna z najładniejszych starówek w Polsce. Po zakwaterowaniu proponujemy spacer po starówce Lublina połączony z pożegnalną kolacją w jednej z licznych tutaj klimatycznych restauracji.

Dzień 7: Lublin

Po śniadaniu pożegnamy gościnny Lublin i wyruszymy w drogę powrotną do naszych domów.

Informacje


Transport

Zapewniamy transport busem z Warszawy i Lublina na start wyprawy do Sandomierza, a także po jej zakończeniu z Lublina do Warszawy. Rowery uczestników transportujemy na przyczepce przystosowanej do przewozu rowerów.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.

Fajną opcją jest dojazd własnym samochodem i pozostawienie go na parkingu strzeżonym w Lublinie na czas wyprawy. Z Lublina zapewniamy transport na start wyprawy do Sandomierza.

Sandomierz i Lublin mają także dobre połączenia kolejowe z innymi miastami. Polecamy i zachęcamy uczestników do transportu kolejowego jako najbezpieczniejszego, ekologicznego i bardzo wygodnego.

Trasa

❶❷❸④⑤⑥⑦⑧⑨⑩

Trasa wyprawy jest łatwa, ale miejscami (w okolicach Sandomierza i Kazimierza Dolnego) z podjazdami i wymaga od uczestników posiadania podstawowej kondycji fizycznej. Trasa biegnie w większości drugorzędnymi drogami asfaltowymi o zerowym lub znikomym ruchu samochodowym oraz utwardzonymi drogami żwirowymi i polnymi, które wykorzystywane są jako lokalne trasy rowerowe.

Wysokość min. 115 m./max. 290 m.

Całkowita długość trasy 295 km

Noclegi i wyżywienie

Na wyprawie uczestników kwaterujemy w hotelach lub pensjonatach położonych w centrum zabytkowych miast i miasteczek przez które będziemy przejeżdżać, czyli w Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym i Lublinie oraz w dwóch odrestaurowanych, historycznych dworkach i pałacach w Przybysławicach k/Klimontowa i Rudzie Kościelnej oraz domkach w ośrodku wypoczynkowym w Solcu nad Wisłą. Uczestników kwaterujemy w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy dłuższą przerwę na obiad. Na noclegu także będzie możliwość zamówienia obiadu lub kolacji w miejscach, gdzie będziemy nocować lub w pobliskich restauracjach.

Pozostałe informacje

tel. (+48) 607 328 093

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Świadczenia


Na wyprawie zapewniamy:

  • 6 noclegów w hotelach i pensjonatach (jeden nocleg w domkach w ośrodku wypoczynkowym) w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • 6 śniadań
  • Transport uczestników z Warszawy i Lublina na miejsce startu wyprawy do Sandomierza, a po jej zakończeniu z Lublina do Warszawy
  • Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
  • Ubezpieczenie
  • Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *

* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie

Cena wyprawy nie zawiera:

  • Biletów wstępu
  • Pozostałych posiłków poza śniadaniami

Terminy i cena


Termin:

wyprawa na zamówienie - wybierz termin

Terminy na zamówienie:

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.

Cena dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych 6-7 osobowych:

2390 zł/os. - wyprawa bez pilota

2650 zł/os. - wyprawa z pilotem

Cena dla grup zorganizowanych 8-20 osobowych:

W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) cena ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.

Opcje dodatkowe:

Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru - 360 zł

Zapisy i płatności


Zapisy:

Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093

Płatności:

Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na nasz rachunek bankowy:

VELOTUR Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Santander Bank Polska

nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801

z dopiskiem "imię i nazwisko - Po dwóch stronach Wisły"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem

Mapa i profil


Na trasie


KONTAKT

ul. 11 Listopada 62/2, 21-200 Parczew

tel. (+48) 607 328 093

kontakt@podrozerowerowe.pl