O wyprawie
Bornholm to niewielka wyspa położona na południowym Bałtyku niecałe 100 km od Polski. Dzięki niepowtarzalnym pejzażom i atmosferze, które zachwyciły wielu malarzy Bornholm zyskał miano wyspy artystów, a jego malownicze północno-wschodnie wybrzeże zwane jest skandynawskim Capri i Majorką Północy.
Bornholm to dla nas przede wszystkim rowerowy raj z ponad 230 km oznakowanych, bezpiecznych tras rowerowych biegnących wśród malowniczej, nadmorskiej przyrody, wyjątkowa gościnność jej mieszkańców oraz najpiękniejsze w Europie plaże – ciągnące się kilometrami, szerokie, piaszczyste i poprzecinane majestatycznymi klifami i skałami.
Bornholm jest niewielki, ale ma w sobie wszystko. Ciekawa, oryginalna architektura, wspaniałe widoki, świetne trasy rowerowe poprowadzone przez łagodne pagórki i przede wszystkim rozległe plaże ze śnieżnobiałym piaskiem tworzą niezwykły klimat tej duńskiej wyspy. Tutaj odpoczniemy na łonie nieskażonej niczym natury, spróbujemy słynnego, wędzonego śledzia z jajkiem i rzodkiewką i pojeździmy wygodnymi ścieżkami rowerowymi z dala od wielkomiejskiego zgiełku.
Program
Dzień 1: Świnoujście lub Sassnitz - Ronne ~ promem
Z Polski na Bornholm najlepiej dostać się promem z niemieckiego portu w Sassnitz na Rugii lub ze Świnoujścia z przesiadką w szwedzkim Ystad. Po zebraniu się ekipy wyjazdowej i sprawdzeniu cen biletów oraz godzin rejsów wybierzemy najlepszą dla grupy opcję. Promem dopłyniemy do miasteczka Ronne - stolicy Bornholmu z niezliczoną ilością kwietników, kawiarenek i malowniczą starówką, które tworzą swoisty klimat tej bornholmskiej, mającej niespełna 15 tysięcy mieszkańców „metropolii”.
Dzień 2: Ronne - Aakirkeby ~ 50 km
Po śniadaniu ruszamy na rowerową przygodę z Bornholmem. Trasa pierwszego dnia na rowerach prowadzić nas będzie przez sam środek wyspy. Zaraz po starcie niewielka wioska Nyker z pierwszą z czterech słynnych bornholmskich świątyń-rotund wzniesionych w XII i XIII wieku. Następne przystanki urządzimy sobie za Klemensker, gdzie czekają na nas kolejne bornholmskie osobliwości – wąwóz Kleven, wodospad Stavehol, wioska Osterlars z największym na wyspie kościołem rotundowym z XIV wiecznymi freskami i kompleks leśny Almindingen z malowniczą Doliną Echa i najwyższym wzniesieniem Bornholmu i całej Danii - wzgórzem Rytterknagten z wieżą widokową. Metą tego dnia będzie najstarsze miasto wyspy i dawna jej stolica - Aakirkeby.
Dzień 3: Aakirkeby - Dueodde ~ 50 km
Tego dnia opuszczamy środek wyspy i z Aakirkeby kierujemy się w stronę morza przejeżdżając przez Nylars, gdzie zatrzymamy się przy kolejnej z czterech na wyspie świątyń-rotund. Z Nylars już bardzo blisko nad brzegi Bałtyku. Tam w starej wiosce rybackiej Arnager urządzimy sobie obiadową przerwę w jednej z klimatycznych, typowo bornholmskich wędzarni rybnych, a następną 10 km dalej w Boderne na ładnej, piaszczystej plaży. Po drodze na nocleg zatrzymamy się jeszcze w winnicy Lille Gadegard, największej plantacji winorośli w Danii oraz w miasteczku Padersker ze starym, holenderskim wiatrakiem - kolejną, znaną z pocztówek wizytówką Bornholmu. Ten dzień zakończymy w Dueodde z plażami słynącymi z białego, bardzo delikatnego piasku oraz malowniczych, ruchomych wydm.
Dzień 4: Dueodde - Svaneke ~ 60 km
IV dzień wyprawy rozpoczniemy od uroczej osady rybackiej Snogebeak i miejscowości letniskowej Balka z najpiękniejszą plażą na Bornholmie. Kilka km za Balką następny przystanek w Nexo, drugim pod względem wielkości mieście Bornholmu z największym na wyspie portem rybackim i motylim parkiem. Z Nexo ruszamy na zachód, aby lepiej poznać środek wyspy. Przez sielankowe, wiejskie krajobrazy Bornholmu przejedziemy tego dnia prawie 40 km. Po lądowym odcinku wracamy znowu nad morze i do końca wyprawy będziemy już jechać wzdłuż wybrzeża. Do Svaneke, gdzie zakończymy IV dzień wyprawy trasa prowadzić nas będzie przez nadmorską wioskę rybacką Arsdale z kilkoma wędzarniami ryb, gdzie będziemy mieli kolejną okazję spróbować słynnego bornholmera - wędzonego, bornholmskiego śledzia. Zanocujemy w malowniczej miejscowości Svaneke zachwycające przybyszów całymi ciągami uliczek z domami ryglowymi z XVII i XVIII wieku.
Dzień 5: Svaneke - Sandvig ~ 50 km
Po śniadaniu ruszamy wzdłuż wybrzeża Bałtyku. W drodze do Gudhjem zatrzymamy się w miejscowościach rybackich Randklove i Listed, gdzie będziemy mogli podziwiać nadmorskie krajobrazy, a w samym Gudhjem czekają na nas kolejne atrakcje, bowiem maleńkie Gudhjem to najpiękniejsze miasteczko Bornholmu, bajecznie usytuowane u podnóża góry Bokul. Miasteczko zachowało piękną, szachulcową zabudowę z charakterystycznymi kominami wędzarni i klimatem poprzedniej epoki i do dzisiaj ściąga nie tylko turystów, ale i artystów z całej Europy. W Gudhjem obowiązkowo musimy także spróbować słynnego Sol over Gudhjem (co na polski można przetłumaczyć jako „słońce nad Gudhjem”) - pysznego, wędzonego śledzia podawanego tutaj z surowym żółtkiem, szczypiorkiem, rzodkiewką i solą. Za Gudhjem piękna dolina Dondalen ze stromymi skałami i najwyższym na Bornholmie wodospadem oraz Ols z XII wiecznym obronnym kościołem-rotundą i dojeżdżamy do Sandvig, mety V dnia wyprawy z wieloma sklepikami, kawiarenkami i ładną plażą.
Dzień 6: Sandvig - Ronne ~ 35 km
Ostatniego rowerowo dnia na Bornholmie czekają na nas największe atrakcje wyspy. Zaraz za Sandvig osiągniemy najdalej na północ wysuniętą część Bornholmu – skalisty półwysep Hammeren z ruinami tajemniczej kaplicy Salomona, latarnią morską HammeroddeFyr i uznawanym przez niektórych za największą atrakcję Bornholmu – średniowiecznym zamkiem Hammershus, najpotężniejszym niegdyś zamkiem w Europie Północnej, a obecnie największym kompleksem ruin średniowiecznych w całej Skandynawii. Kolejne kilometry to szczególnie egzotyczne i piękne północne wybrzeże wyspy. To tutaj rosną bujne malwy i figi, a potężne, granitowe skały osuwają się wprost do Bałtyku tworząc widokowe pejzaże i świetne punkty widokowe. Wyprawę po Bornholmie zakończymy w Ronne, mieście skąd zaczęła się nasza tygodniowa przygoda przez tę malowniczą wyspę.
Dzień 7: Ronne - Świnoujście lub Sassnitz ~ promem
Po śniadaniu wsiadamy w Ronne na prom, który zabierze nas do Świnoujścia lub niemieckiego Sassnitz (po zebraniu się ekipy wyjazdowej wybierzemy lepszą dla grupy opcję), skąd czeka nas droga powrotna do Warszawy.
Informacje
Transport
Zapewniamy transport busem z Lublina i Warszawy na miejsce startu przeprawy promowej do Świnoujścia lub niemieckiego Sassnitz, a także z miejscowości znajdujących się na trasie przejazdu (m.in. z Łodzi, Poznania i Szczecina), a po jej zakończeniu ze Świnoujścia/Sassnitz do Lublina i Warszawy oraz do miejscowości znajdujących się na trasie przejazdu. Rowery uczestników jadą na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce.
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.
W cenie wyprawy zapewniamy także bilety na przeprawę promową Świnoujście/Sassnitz-Ronne i Ronne-Świnoujście/Sassnitz. Po zebraniu się ekipy wyjazdowej i sprawdzeniu cen biletów oraz godzin rejsów wybierzemy najlepszą dla grupy opcję promową.
Trasa zatacza pętlę ze startem i metą w Świnoujściu lub niemieckim Sassnitz można więc dojechać tam własnym autem i pozostawić go na parkingu strzeżonym na czas wyprawy.
Świnoujście i Sassnitz mają także bardzo dobre połączenia kolejowe z innymi miastami. Polecamy i zachęcamy uczestników do transportu kolejowego jako najbezpieczniejszego, ekologicznego i bardzo wygodnego.
Trasa
Trasa po Bornholmie w większości biegnie odcinkami płaskimi biegnącymi przy morzu, które przeplatają się z łagodnymi pagórkami wewnątrz wyspy. Trasa jest łatwa do pokonania i dla każdego kto w miarę systematycznie jeździ rowerem. Na Bornholmie jest ponad 230 km oznakowanych, ubitych tras rowerowych, świetnie przygotowanych, z dala od samochodowego ruchu, które należą do najbardziej popularnych "kultowych" tras rowerowych w Europie.
Wysokość min. 2 m./max. 141 m.
Całkowita długość trasy 245 km
Noclegi i wyżywienie
Noclegi na wyprawie po Bornholmie rezerwujemy w apartamentach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.
Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to śniadania przed wyruszeniem na trasę. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy godzinną przerwę na obiad, w miejscach docelowych także będzie możliwość zamówienia obiadu lub kolacji na miejscu noclegu lub w licznych restauracjach.
Dla grup zorganizowanych noclegi na tej wyprawie możemy także zorganizować we własnych namiotach na dobrze wyposażonych, w pełen węzeł sanitarny bornholmskich kempingach. Jest to opcja dużo tańsza niż noclegi w pensjonatach.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
e-mail:
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
- 6 noclegów w apartamentach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych z łazienkami
- 6 śniadań
- Transport uczestników z Lublina i Warszawy do Świnoujścia lub Sassnitz na miejsce przeprawy promowej, a po zakończeniu wyprawy ze Świnoujścia lub Sassnitz do Warszawy i Lublina
- Bilety na prom ze Świnoujścia lub Sassnitz do Ronne i z Ronne do Świnoujścia lub Sassnitz
- Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
- Ubezpieczenie
- Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *
* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wyprawy nie zawiera:
- Biletów wstępu
- Pozostałych posiłków poza śniadaniami
Terminy i cena
Termin:
wyprawa na zamówienie - wybierz termin
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.
Cena dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych 6-7 osobowych:
3950 zł/os. - wyprawa bez pilota
4300 zł/os. - wyprawa z pilotem
Cena dla grup zorganizowanych 8-20 osobowych:
W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) cena ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 400 zł
Zapisy i płatności
Zapisy:
Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na nasz rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Santander Bank Polska
nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801
z dopiskiem "imię i nazwisko - Bornholm"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem
Mapa i profil