O wyprawie
Tour de Tatry to propozycja dla wszystkich, którzy lubią łączyć jazdę rowerem z pięknymi, górskimi widokami. Tatry to wysokie góry i może nam się wydawać, że trasa ta jest tylko dla rowerowych szaleńców lubiących ostre podjazdy, strugi potu na plecach i górskie wyzwania. Nic bardziej mylnego! Wytyczony profesjonalnie, świetnymi ścieżkami rowerowymi polsko-słowacki projekt Szlaku wokół Tatr pomimo kilku wymagających podjazdów to propozycja dla każdego nie bojącego się wyzwań w granicach rozsądku rowerzysty.
Wyprawa dookoła Tatr łączy w sobie wszystko co najlepsze na wyprawach rowerowych. Przede wszystkim zmieniające się z każdym przejechanym kilometrem kapitalne, zapierające dech w piersiach krajobrazy tatrzańskich szczytów, dokładne poznanie leżących u ich podnóża malowniczych, góralskich wiosek i miasteczek historycznych, tatrzańskich krain Podhala, Orawy, Liptowa i Spiszu na polsko-słowackim pograniczu, a także dla chętnych błogi relaks w słynnych basenach Tatralandii albo/i termach bardziej kameralnego Aquaparku w Popradzie.
Program
Dzień 1: Nowy Targ
Przyjazd do Nowego Targu. Tam po zakwaterowaniu w jednej z tamtejszych restauracji zasiądziemy do pierwszej wyprawowej kolacji.
Dzień 2: Nowy Targ - Podbiel ~ 55 km
Na początek naszej rowerowej przygody z Tatrami podhalańsko-orawska sielanka bowiem podjazdy będą łagodne, a trasa prowadzić nas będzie przez pierwsze 36 km do słowackiej Trzciany wygodną, asfaltową ścieżką rowerową na nasypie dawnej linii kolejowej. Na tym odcinku kilometry mijają bardzo szybko, niepostrzeżenie przekraczamy też granicę polsko-słowacką. Już po słowackiej stronie naszym oczom ukażą się świetne panoramy Tatr. Za Trzcianą miasteczko Twardoszyn, gdzie koniecznie musimy zobaczyć XV wieczny drewniany kościół Wszystkich Świętych skrywający kilkusetletnie malowidła i misterny barokowy ołtarz, a za Twardoszynem wzdłuż rzeki Orawy dojedziemy już do Podbiela. Tam na zakończenie dnia warto zobaczyć jeszcze drewnianą zabudową wioski - ponad siedemdziesiąt XIX-wiecznych orawskich chałup zrębowych chronionych jako rezerwat architektury ludowej.
Dzień 3: Podbiel - Liptowski Mikułasz ~ 65 km
Z Podbiela wyjeżdżamy widokowym odcinkiem wzdłuż Orawy i mijając orawskie wioski dojeżdżamy do Orawskiego Podzamcza z górującą nad osadą 112 metrową wapienną skałą ukoronowaną baśniowym zamkiem węgierskiego rodu Thurzo, jednym z najpiękniejszych zamków na Słowacji. Kilka km dalej w Dolnym Kubinie przejeżdżamy kolejnym (szóstym już tego dnia!) mostkiem Orawę na jej lewy brzeg i żegnamy się z rzeką. Przed nami miejscami niełatwy, ale bardzo widokowy i ciekawy 12 km odcinek do wsi Malatina prowadzący przez wioski ze starymi, zrębowymi chałupami i wspaniałymi panoramami tatrzańskich szczytów. W Malatinie żegnamy krainę Orawy i wjeżdżamy do Liptowa – kolejnej, tatrzańskiej krainy oferującej na tym odcinku bajkowo-sielankowe wręcz krajobrazy bezkresnych pól falujących ponad gładką taflą Jeziora Liptowskiego. Po szybkim zakwaterowaniu dla chętnych na zakończenie kolejnego dnia wyprawy proponujemy świetny relaks w gorących termach słynnej Tatralandii.
Dzień 4: Liptowski Mikułasz - Poprad ~ 65 km
Pierwsze kilometry IV dnia wyprawy wokół Tatr biegną mijając ładny rynek Liptowskiego Mikułaszu na widokowe stoki Wielkiego Wierchu ze wspaniałą panoramą tatrzańskich szczytów. Zaraz potem w Kralovej Lehocie uzupełnimy zapasy w wodę bowiem kolejne 25 km to leśny odcinek Doliną Czarnego Wagu niemal bez kontaktu z cywilizacją. Z nieprzebytych liptowskich lasów wydostaniemy się na rozległe spiskie Podtatrze do krainy łagodnych wzgórz i bezkresnych pól z olbrzymimi Tatrami na horyzoncie. Długie śródpolne proste z imponującymi Tatrami w oddali wiodą nas dalej na Stare Miasto w Popradzie, gdzie na typowym dla Spiszu rynku zakończymy kolejny dzień. Chętnych zapraszamy jeszcze na wieczorny relaks w pobliskim parku wodnym AquaCity Poprad.
Dzień 5: Poprad - Zdziar ~ 55 km
Początek V dnia trasy wokół Tatr to okolice bezkresnych stepów i kolorowych pól Pogórza Wierzbowskiego z panoramami Tatr jednym z najbardziej widokowych odcinków całej trasy, który zaprowadzi nas do klimatycznego Kieżmarku. Tam zrobimy sobie dłuższą przerwę przed przeprawą na północną stronę Tatr. Kilka km za Kieżmarkiem miasteczko Biała Spiska, gdzie rozstaniemy się z doliną Popradu, zostawiając ją dla wspaniałych krajobrazów skalnych ścian Tatr Bielskich. Za miastem czeka nas kolejny widokowy odcinek ścieżką łagodnie wznoszą się w stronę Tatrzańskiej Kotliny, gdzie rozległe widoki na Tatry oraz bezkresne pola u ich stóp tworzą wspaniałe krajobrazy. Kończący ten dzień odcinek to długi, ale w miarę łagodny podjazd asfaltowo-szutrową ścieżką z imponującymi panoramami potężnych Tatr Bielskich w całej swojej krasie do Zdziaru z góralskimi chałupami i swoistą atmosferą, gdzie spędzimy kolejną noc.
Dzień 6: Zdziar - Nowy Targ ~ 55 km
Zaraz po starcie osiągamy Przełęcz Zdziarską. Tam sprawdzimy hamulce bowiem aż do Kacwina czeka nas długi, ponad 15 kilometrowy zjazd. Na pierwszym zjazdowym odcinku do Osturni będziemy szusować w dół malowniczą Doliną Potoku Bystrej. Wspaniały, widokowy zjazd zaprowadzi nas do wyjątkowego miejsca – Osturni. To zagubiona wśród gór, najdalej na zachód wysunięta wieś łemkowska, w której czas jakby się zatrzymał. Kolorowe, osturniańskie domy będą nam towarzyszyć przez ładnych kilka kilometrów w czasie których prawie niezauważalnie przekroczymy słowacko-polską granicę. Pierwszą wioską po polskiej stronie będzie Kacwin skąd wjedziemy w sielskie, podtatrzańskie krajobrazy – łagodne, otwarte przestrzenie wzgórz z halami, pastwiskami i widokami na Gorce, Pieniny i Tatry. Za tym widokowym odcinkiem mijamy most na Białce i zataczając pętlę wokół Tatr wracamy znowu na Podhale do Nowego Targu.
Dzień 7: Nowy Targ
Po śniadaniu i prawie 300 km podróży rowerowej Szlakiem wokół Tatr ruszymy w drogę powrotną do naszych domów.
Tour de Tatry by Gravel
Wyprawę dookoła Tatr możemy także zorganizować dla grup co najmniej 6 osobowych trasą bardziej terenową, idealną na rower gravelowy lub rower typowo górski. Stopień trudności tej trasy oceniamy na ❶❷❸❹❺❻⑦⑧⑨⑩. Aby otrzymać szczegóły i dokładny program wyprawy w wersji gravelowej prosimy o
Dzień 1: Nowy Targ
Dzień 2: Nowy Targ - Domański Wierch - Chochołów - Oravice - Zuberzec ~ 55 km
Dzień 3: Zuberzec - Dolina Kwaczańska - Kwaczany - Liptowski Mikułasz - Kral'ova Lehota ~ 55 km
Dzień 4: Kral'ova Lehota - Hybie - Droga Wolności - Szczyrbskie Jezioro - Szczyrba - Łuczywna - Łopuszna Dolina ~ 60 km
Dzień 5: Łopuszna Dolina - Poprad - Kieżmark - Biała Spiska - Tatrzańska Kotlina - Zdziar ~ 60 km
Dzień 6: Zdziar - Strednica - Osturnia - Kacwin - Dursztyn - Nowy Targ ~ 60 km
Dzień 7: Nowy Targ
Informacje
Transport
Zapewniamy transport busem z Lublina oraz Warszawy na start wyprawy do Nowego Targu, a także po jej zakończeniu z Nowego Targu do Warszawy i Lublina. Rowery uczestników transportujemy na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce.
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.
Trasa zatacza pętlę ze startem i metą w Nowym Targu można więc dojechać tam własnym autem i pozostawić go na parkingu strzeżonym na czas wyprawy.
Nowy Targ ma także bardzo dobre połączenia kolejowe z innymi miastami. Polecamy i zachęcamy uczestników do transportu kolejowego jako najbezpieczniejszego, ekologicznego i bardzo wygodnego.
Trasa
Wyprawa Tour de Tatry biegnie trasą polsko-słowackiego projektu Szlaku wokół Tatr w dużej części po dedykowanych rowerzystom ścieżkach rowerowych oraz lokalnymi drogami utwardzonymi o znikomym lub zerowym ruchu samochodowym ze świetnymi widokami i krajobrazami wysokogórskich szczytów. Tę wyprawę pomimo kilku wymagających podjazdów na trasie możemy polecić każdemu rowerzyście, który nie boi się wyzwań w granicy rozsądku lub chciałby się sprawdzić w bardziej pofałdowanym terenie.
Na całej trasie wyprawy wokół Tatr zalecamy jazdę w kasku rowerowym (będzie dużo długich zjazdów!), a na Słowacji jazda w kasku jest obowiązkowa!
Wysokość min. 471 m./max. 1139 m.
Całkowita długość trasy 295 km
Noclegi i wyżywienie
Uczestników kwaterujemy w pensjonatach w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.
Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy godzinną przerwę na obiad. Na noclegu także będzie możliwość zamówienia obiadu lub kolacji w miejscach, gdzie będziemy nocować lub w pobliskich restauracjach.
Dla grup zorganizowanych noclegi na tej wyprawie możemy także zorganizować we własnych namiotach na dobrze wyposażonych, w pełen węzeł sanitarny kempingach. Jest to opcja dużo tańsza niż noclegi w pensjonatach.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
e-mail:
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
- 6 noclegów w pensjonatach w pokojach dwuosobowych z łazienkami
- 6 śniadań
- Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu do Nowego Targu, a po zakończeniu z Nowego Targu do Warszawy i Lublina
- Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
- Ubezpieczenie
- Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *
* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wyprawy nie zawiera:
- Biletów wstępu
- Pozostałych posiłków poza śniadaniami
Terminy i cena
Termin:
wyprawa na zamówienie - wybierz termin
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.
Cena dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych 6-7 osobowych:
2450 zł/os. - wyprawa bez pilota
2700 zł/os. - wyprawa z pilotem
Cena dla grup zorganizowanych 8-20 osobowych:
W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) cena ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 360 zł
Zapisy i płatności
Zapisy:
Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na nasz rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Santander Bank Polska
nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801
z dopiskiem "imię i nazwisko - Tour de Tatry"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem
Mapa i profil
Na trasie