• Odwiedź stronę
  • Kraj/Region: Czechy i Niemcy / Dolina Łaby i Czesko-Saksońska Szwajcaria
  • Start/Meta: Praga - Miśnia
  • Trasa: ❶❷❸④⑤⑥⑦⑧⑨⑩
  • Długość: 7 dni - 275 km rowerem
  • Cena: 3280 zł

O wyprawie


Wyprawa rowerowa z Pragi do Drezna i Miśni biegnie świetnymi, wyasfaltowanymi, przygotowanymi tylko dla rowerzystów ścieżkami rowerowymi wzdłuż dwóch pięknych rzek. Zaczynamy w Pradze, o której urodzie powiedziano i napisano już chyba wszystko. Z Pragi na początek wyprawy będziemy jechać z prądem Wełtawy do otoczonego winnicami Melnika - czeskiego centrum winiarskiego. Tam Wełtawa kończy swój bieg i wpływa do Łaby i przez następne dni będziemy trzymać się ścieżki wzdłuż tej rzeki.

Kolejne kilometry to dolina Łaby, która prowadzi nas do malowniczych Litomierzyc i Decina, a za nimi do naturalnie pięknych, dziewiczych skał parków narodowych Czesko-Saskiej Szwajcarii oraz do objętej patronatem UNESCO Drezdeńskiej Doliny Łaby. Ostatni dzień wyprawy to Drezno zwane Łabską Florencją i Miśnia - kolorowe, saksońskie miasteczko i królestwo porcelany.

Połączenie Pragi i Drezna - jednych z najwspanialszych środkowoeuropejskich miast z widokowymi dolinami Wełtawy i Łaby daje nam bardzo atrakcyjną, ale niezbyt wymagającą fizycznie wyprawę, z którą mogą sobie poradzić nawet mniej doświadczeni rowerzyści. Trasa jest świetnie przygotowana, dzienne dystanse rozsądne, a główny szlak biegnie dolinami rzek w większości płaskimi terenami dlatego możemy ją polecić nawet rodzinom z dziećmi.

Program


Dzień 1: Praga

Wyprawę zaczynamy w Pradze – stolicy Czech. Świetny, czeski pisarz Milan Kundera uznał Pragę za najpiękniejsze miasto na Ziemi. Zaprawdę jest tu co oglądać! Hradczany z zespołem arcydzieł architektonicznych i uwielbianą przez turystów Złotą Uliczką, Stary Rynek z oryginalnym, praskim zegarem, słynny deptak na Moście Karola, malownicze uliczki z niezliczonymi restauracjami, kawiarenkami i piwiarniami to tylko te bardziej znane praskie atrakcje!

Dzień 2: Praga - Melnik ~ 60 km

Ścieżka rowerowa wzdłuż Wełtawy prowadzi nas ze Starego Miasta do położonego na obrzeżach Pragi odrestaurowanego zamku Troja i jego pięknych ogrodów. Po wyjeździe z Pragi krajobraz zacznie się zmieniać, będzie pojawiać się coraz więcej winnic. Do samego Melnika oprócz winiarskiego krajobrazu mijać będziemy senne, czeskie miasteczka ze strzegącymi obydwu brzegów Wełtawy zamkami w Nelahozeves i Veltrusach. Po obiedzie kontynuujemy jazdę ścieżką w kierunku Horina, w którym zobaczymy słynną śluzę - zabytek architektoniczny z końca XIX wieku i malowniczego, otoczonego winnicami Melnika – głównego ośrodka uprawy winorośli w całych Czechach. Tam na ładnej starówce z renesansowym pałacem na zakończenie dnia będziemy mogli usiąść z lampką wina w dłoni i przyglądać się z góry miejscu, w którym wody Wełtawy wpływają do Łaby.

Dzień 3: Melnik - Litomierzyce ~ 55 km

Początek III dnia wyprawy będzie biegł przez żyzną Nizinę Łabską mając cały czas na horyzoncie w zasięgu wzroku kultową dla Czechów, wulkaniczną górę Rip, na której wg legend powstało państwo czeskie. Do Litomierzyc na trasie mijać będziemy kolejne historyczne miejscowości – Roudnice, jedno z najstarszych czeskich miast z olbrzymim, barokowym pałacem Lobkoviców oraz Terezin z imponująco ponurą XVIII-wieczną twierdzą, w której w czasie II wojny światowej naziści urządzili żydowskie getto i obóz dla nazistowskich więźniów. Po tej ciemnej pamiątce XX wieku spory kontrast bowiem dojeżdżamy do kolorowych, zabytkowych Litomierzyc z jednym z największych rynków w Czechach i wspaniałym Wzgórzu Katedralnym z licznymi, sakralnymi zabytkami.

Dzień 4: Litomierzyce - Hrensko/Czeska Szwajcaria ~ 65 km

Po śniadaniu wyruszamy w kierunku regionu Czeskich Gór Środkowych starym traktem handlowym łączącym królestwa czeskie i saksońskie. Nasza trasa wzdłuż rzeki będzie cały czas płaska, ale krajobrazy w oddali będą stawały się coraz wyższe. Pierwszy punkt na trasie tego dnia, gdzie zatrzymamy się na dłużej to okolice średniowiecznych ruin zamku Strekov wznoszących się majestatycznie na skalistej skarpie nad Łabą. Chętni w czasie dłuższej przerwy kawowej będą mogli wejść lub wjechać rowerem prawie kilometrowym podjazdem na dziedziniec gotyckiej warowni, skąd roztaczają się okazałe, nadłabskie widoczki. Kolejna dłuższa przerwa w ładnym Decinie zdominowanym wizualnie przez górujący na wysokiej, nadłabskiej skarpie zamek. Niespełna 15 km odcinek z Decina do Hrenska to już Park Narodowy Czeskiej Szwajcarii. Przez miliony lat rzeka w tym miejscu wyrzeźbiła malownicze, skomplikowane formacje skalne i tajemnicze „miasta” z kamienia. Największym skupiskiem formacji skalnych Czeskiej Szwajcarii są okolice Hrenska i tam też spędzimy kolejną noc wyprawy.

Dzień 5: Hrensko/Czeska Szwajcaria - Pirna ~ 45 km

Dystans V dnia wyprawy będzie krótki, także po śniadaniu zapraszamy chętnych na fakultatywną wycieczkę po Czeskiej Szwajcarii. Do wyboru mamy jedną z dwóch opcji. Pierwsza to spacer na na słynną Pravcicką Branę - największy, naturalny skalny most w Europie o długości 30 metrów i 16 metrów szerokości(!), druga opcja to spacer po wąwozie rzeki Kamenice - pięknym zakątku skomponowanym przez naturę połączony ze spływem gondolą po dziewiczej, nietkniętej części doliny. Wycieczka potrwa ok. 3-4 godziny, po czym wsiądziemy na rowery i ruszymy  w stronę Szwajcarii Saksońskiej. Tam czeka na nas wznosząca się imponująco na skalnej platformie, nigdy nie zdobyta forteca Königstein, a zaraz po niej skalny most Bastei – największa atrakcja Szwajcarii Saksońskiej, łączący się z pięknem tutejszych formacji skalnych i ruinami średniowiecznego zamku Neurathen. Ten obfitujący w atrakcje dzień zakończymy w Pirnie ze wspaniałą, średniowieczną starówką i kolorowymi uliczkami.

Dzień 6: Pirna - Drezno - Miśnia (Meißen) ~ 50 km

Po śniadaniu ruszamy w stronę Drezna mijając na trasie odrestaurowany zamek Pillnitz z przypałacowym ogrodem w stylu japońskim, niegdyś letnią rezydencję saksońskiej rodziny królewskiej. W Dreźnie, jednym z najpiękniejszych niemieckich miast, szczycącym się niezwykłą kolekcją wspaniałych budynków - Pałacem Zwingera, Operą Sempera, Pałacem Królewskim i Katedrą zatrzymamy się na dłużej. Rzeczywiście Stare Miasto i zabytki Drezna robią olbrzymie wrażenie i warto poświęcić więcej czasu na spacer po "Florencji Północy". Za Dreznem kontynuujemy naszą podróż wzdłuż Łaby przez bogate pola winne do świetnie zachowanego miasta Miśni. Słynna ze swojej porcelany i zdominowana przez wspaniałą średniowieczną fortecę Albrechtsburg Miśnia jest idealnym miejscem na zakończenie naszej podróży.

Dzień 7: Miśnia

Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do naszych domów.

Informacje


Transport

Zapewniamy transport busem z Lublina i Warszawy, a także z miejscowości znajdujących się na trasie przejazdu Warszawa-Praga (m.in. z Łodzi i Wrocławia) na miejsce startu wyprawy do Pragi, a także po jej zakończeniu z Miśni do Lublina i Warszawy oraz do miejscowości znajdujących się na trasie przejazdu Miśnia-Warszawa (m.in. do Wrocławia i Łodzi). Rowery uczestników jadą na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.

Praga i Miśnia mają bardzo dobre połączenia kolejowe. Polecamy i zachęcamy uczestników do transportu kolejowego jako najbezpieczniejszego, ekologicznego i bardzo wygodnego.

Inną opcją transportu jest dojazd własny i pozostawienie samochodu na strzeżonym parkingu w Pradze. Z Miśni bez problemu wrócimy do Pragi pociągiem - podróż z przesiadką w Dreźnie trwa nieco ponad 3 godziny. 

Trasa

❶❷❸④⑤⑥⑦⑧⑨⑩

Trasa z Pragi doliną Łaby do Miśni należy do najbardziej uczęszczanych tras rowerowych w całych Czechach i w Niemczech. Jest to trasa bardzo różnorodna, widokowa i każdy powinien znaleźć tam coś dla siebie. Jadąc cały czas przy rzece trasa jest zupełnie płaska i można na nią wybrać się nawet z dziećmi. Na trasie nawierzchnia jest w większości asfaltowa i przygotowana bardzo profesjonalnie, z dala od samochodowego ruchu.

Wysokość min. 97 m./max. 282 m.

Całkowita długość trasy 275 km

Noclegi i wyżywienie

Na wyprawie z Pragi do Miśni uczestników kwaterujemy w hotelach i pensjonatach o bardzo dobrym standardzie w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to śniadania przed wyruszeniem na trasę. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy godzinną przerwę na obiad, w miejscach docelowych także będzie możliwość zamówienia obiadu lub kolacji na miejscu noclegu lub w licznych restauracjach na starówkach nadłabskich miasteczek.

Dla grup zorganizowanych noclegi na tej wyprawie możemy także zorganizować we własnych namiotach na dobrze wyposażonych, w pełen węzeł sanitarny kempingach. Jest to opcja dużo tańsza niż noclegi w hotelach i pensjonatach.

Pozostałe informacje

tel. (+48) 607 328 093

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Świadczenia


Na wyprawie zapewniamy:

  • 6 noclegów w hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • 6 śniadań
  • Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu do czeskiej Pragi, a po zakończeniu wyprawy z Miśni w Niemczech do Warszawy i Lublina
  • Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
  • Ubezpieczenie
  • Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *

* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie

Cena wyprawy nie zawiera:

  • Biletów wstępu (w tym do parków narodowych) i ewentualnych przepraw promowych
  • Pozostałych posiłków poza śniadaniami

Terminy i cena


Termin:

wyprawa na zamówienie - wybierz termin

Terminy na zamówienie:

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.

Cena dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych 6-7 osobowych:

3280 zł/os. - wyprawa bez pilota

3600 zł/os. - wyprawa z pilotem

Cena dla grup zorganizowanych 8-20 osobowych:

W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) cena ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.

Opcje dodatkowe:

Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru - 360 zł

Zapisy i płatności


Zapisy:

Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093

Płatności:

Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na nasz rachunek bankowy:

VELOTUR Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Santander Bank Polska

nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801

z dopiskiem "imię i nazwisko - Dolina Łaby"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem

Mapa i profil


Na trasie


KONTAKT

ul. 11 Listopada 62/2, 21-200 Parczew

tel. (+48) 607 328 093

kontakt@podrozerowerowe.pl