• Odwiedź stronę
  • Kraj/Region: Polska / Podkarpacie, Dolina Sanu i Roztocze
  • Start/Meta: Rzeszów - Zamość
  • Trasa: ❶❷❸❹⑤⑥⑦⑧⑨⑩
  • Długość: 7 dni - 330 km rowerem
  • Cena: 2420 zł

O wyprawie


Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo mający ponad 2000 km długości jest najdłuższym szlakiem rowerowym w Polsce i biegnie po najbardziej dziewiczych i egzotycznych zakątkach w naszym kraju. Trasę Green Velo podzieliliśmy na trzy części: część północną z Elbląga przez Warmię na Mazury, część środkową z Augustowa do Białowieży przez Podlasie oraz część południową z Rzeszowa przez Pogórze Przemysko-Dynowskie i Dolinę Sanu na Roztocze.

Tym razem proponujemy Wam porządną mieszankę krajobrazową - wyprawę południową częścią szlaku Green Velo. Na początek Rzeszów - stolica województwa podkarpackiego oraz niezwykle widokowe, ale dość wymagające kondycyjnie Pogórze Dynowskie, którym dojedziemy do Doliny Sanu - krainy zapomnianych cerkwi i sielankowych, nadsańskich krajobrazów. Przed Przemyślem czeka nas kolejny widokowy, ale usiany wzniesieniami odcinek Pogórza Przemyskiego i osiągamy wielokulturowy Przemyśl - jedną ze stolic polskich Kresów o zabytkowej, typowo galicyjskiej zabudowie oraz osobliwym, kresowym klimacie. Od Przemyśla trasa będzie się stopniowo wypłaszczać i przez przygraniczne polsko-ukraińskie wioski wjedziemy już na Roztocze - krainę łagodnych wzgórz pokrytych szachownicą kolorowych pól i sosnowych borów, poprzecinanych dolinami rzek i malowniczymi „szumami”. Wyprawę zakończymy w Zamościu - renesansowym civitas optimo - mieście idealnym z jednym z najpiękniejszych rynków w Polsce.

Program


Dzień 1: Rzeszów

Przyjazd do Rzeszowa i zakwaterowanie, po którym zapraszamy na spacer po bardzo zadbanym, otoczonym galicyjskimi kamienicami pięknym rzeszowskim rynku. Spacer zakończymy obiadokolacją w jednej z licznych tam restauracji.

Dzień 2: Rzeszów - Słonne nad Sanem ~ 65 km

Po śniadaniu wyruszamy na bardzo widokowy, ale wymagający kondycyjnie pierwszy dzień wyprawy. Najpierw Studzianka z otoczoną kultem miejscowych, położoną u podnóża stromego, bukowego zbocza urokliwą kapliczką ze źródełkiem. Kolejne kilometry za Błażową to jeden z najpiękniejszych odcinków na całej trasie tej wyprawy jak i całego Green Velo – to malowniczo wijąca się szutrówka na wzgórzach w okolicach Futomy, która zaprowadzi nas do Dynowa i nad rzekę San - jednej z największych rzek karpackich. W Dynowie na ładnym ryneczku krótki pit-stop, po którym przekroczymy San na jego prawy brzeg i spokojnymi drogami w jego dolinie dojedziemy do Zakola Sanu i Słonnego na miejsce noclegu.

Dzień 3: Słonne nad Sanem - Zamek Krasiczyn ~ 70 km

Kolejny dzień rozpoczynamy od widokowego odcinka, po którym oddalimy się od Sanu aby leśnym, wyasfaltowanym duktem dotrzeć do jednego z najbardziej klimatycznych miejsc południowego odcinka Green Velo - pięknej, drewnianej cerkwi św. Dymitra w Piątkowej. Będzie to pierwsza z czterech zapomnianych cerkwi, które odwiedzimy na trasie tego dnia wyprawy. Wracamy nad San i mijamy kolejne opuszczone po powojennych wysiedleniach cerkwie greckokatolickie w Krzywczy, Charzynce i Krasicach. Ostatni odcinek III dnia wyprawy zaprowadzi nas wzdłuż Sanu do jednego z najwspanialszych zabytków polskiego renesansu – świetnie do dziś zachowanego XVII wiecznego zamku Krasickich w Krasiczynie z ogromnymi sgraffitowymi dekoracjami ściennymi, czterema potężnymi basztami i imponującym dziedzińcem.

Dzień 4: Zamek Krasiczyn - Korczowa ~ 60 km

Z Krasiczyna mijając na trasie jeden z fortów Twierdzy Przemyskiej malowniczym, leśnym odcinkiem dojedziemy do położonego na kilku wzgórzach Przemyśla – jednego z najstarszych polskich miast. Mający osobliwy, kresowy klimat Przemyśl zachwyca typowo galicyjską architekturą - urokliwymi kamienicami, wąskimi uliczkami i nastrojowymi podwórkami. W pamiętającym czasy Dobrego Wojaka Szwejka Przemyślu zatrzymamy się na dłużej, po czym kładką pieszo-rowerową przekroczymy San na jego lewą stronę. Kolejną miejscowością za Przemyślem będą Bolestraszyce z San Rideau - największym fortem Twierdzy Przemyśl i świetnym, wartym odwiedzin arboretum z ogrodem o powierzchni 21 hektarów (!), egzotycznymi drzewami i roślinami. Za Bolestraszycami czeka nas kolejny mocny akcent - przeprawa wiszącym mostem na Sanie, po której wjedziemy już na sielankowe, płaskie tereny polsko-ukraińskiego pogranicza. Tuż przed dotarciem na metę tego dnia zatrzymamy się jeszcze w Chotyńcu z jedną z najpiękniejszych w Polsce drewnianą cerkwią z 1615 r.

Dzień 5: Korczowa - Polanka Horyniecka ~ 65 km

To będzie dzień zapomnianych przez czas i historię polsko-ukraińskich wiosek oraz roztoczańskich osobliwości, w którym zobaczymy Roztocze mało znane, z dala od utartych szlaków. Na sam początek miasteczko o intrygującej nazwie Wielkie Oczy, w którym zachowały się do dziś trzy świątynie pamiętających czasy kiedy w tym kresowym miasteczku żyli w zgodzie ze sobą wyznawcy trzech religii. Jadąc dalej śródleśnymi ścieżkami przygranicznego odcinka Green Velo trafimy na miejsca po wysiedlonych, ukraińskich wsiach, po których zostały dzisiaj jedynie stare drzewa i krzyże, a także na urokliwe, drewniane cerkwie w Żmijowiskach, Wólce Żmijowskiej i Radrużu. W tym ostatnim znajduje się prawdziwa perełka i zabytek klasy zerowej - niezwykłej urody cerkiew św. Paraskewy z końca XVI wieku (!). Za Radrużem znany ze źródeł siarczkowych i borowiny Horyniec-Zdrój, jedyne uzdrowisko w tej części kraju. Końcówka dnia to Nowiny Horynieckie z położoną w śródleśnej dolinie malowniczą kapliczką Matki Bożej i Nowe Brusno z kolejną cudną, drewnianą cerkwią.

Dzień 6: Polanka Horyniecka - Zwierzyniec ~ 70 km i dojazd do Zamościa

Tego dnia śniadanie zjemy nieco wcześniej bowiem czeka nas intensywny rowerowo dzień po najładniejszych zakątkach Roztocza Środkowego. Roztoczańskie atrakcje zaczynamy od Narola z barokowym pałacem hrabiego Łosia. Z Narola mijając typowo roztoczańskie krajobrazy dojedziemy do wizytówki Roztocza - rezerwatu Szumy Nad Tanwią z malowniczymi "szumami", dziesiątkami progów skalnych, które rzeka Tanew tworzy w tym miejscu. Z rezerwatu szumów dojeżdżamy do kolejnego, słynnego roztoczańskiego rezerwatu Czartowe Pole z szumami tym razem na rzece Sopot i ruinami starej papierni, Józefowa z kamieniołomem Babia Dolina i Górecka Kościelnego z aleją kilkusetletnich dębów i kapliczką na wodzie. Za Góreckiem świetna ścieżka rowerowa biegnąca przez lasy Roztoczańskiego Parku Narodowego która przez osadę leśną Floriankę, gdzie powitają nas koniki polskie doprowadzi nas do Stawów Echo z najczystszym kąpieliskiem na Roztoczu i Zwierzyńca – serca i stolicy Roztocza. W Zwierzyńcu warto zobaczyć chyba najbardziej fotogeniczny roztoczański zabytek - Kościółek na wodzie i zabytkowy ponad 200-letni browar. Po dłuższej przerwie ze Zwierzyńca czeka nas jeszcze krótki, półgodzinny dojazd busem do Zamościa - renesansowego miasta idealnego zaprojektowanego przez włoskiego architekta Morando na zlecenie hetmana Jana Zamoyskiego z jednym z najpiękniejszych rynków w Polsce otoczonym rzędami wspaniałych, bogato zdobionych ormiańskich kamienic i 52 metrową wieżą ratuszową, na którym spędzimy ostatni wieczór tej wyprawy.

Dzień 7: Zamość

Po śniadaniu i tygodniowej rowerowej podróży z Podkarpacia na Roztocze ruszymy w drogę powrotną do naszych domów. A jeśli zafascynowała Cię przyroda i malownicze krajobrazy Wschodniego Szlaku Rowerowego zapraszamy na dwie kolejne wyprawy trasami Green Velo - na północnym odcinku z Elbląga przez Warmię na Mazury oraz z Augustowa przez Podlasie do Białowieży.

Informacje


Transport

Zapewniamy transport busem z Lublina oraz Warszawy na start wyprawy do Rzeszowa, a także po jej zakończeniu z Zamościa do Lublina i Warszawy. Zapewniamy także przejazd na zakończenie VI dnia wyprawy ze Zwierzyńca do Zamościa. Rowery uczestników transportujemy na przyczepce przystosowanej do przewozu rowerów.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.

Rzeszów i Zamość mają bardzo dobre połączenia kolejowe z innymi miastami. Polecamy i zachęcamy uczestników do transportu kolejowego jako najbezpieczniejszego, ekologicznego i bardzo wygodnego.

Trasa

❶❷❸❹⑤⑥⑦⑧⑨⑩

Jest to najtrudniejszy ze wszystkich etapów Green Velo z uwagi na dzienne dystanse rzędu 60-70 km, a także konieczność pokonywania wzniesień dwóch pogórzy: Dynowskiego i Przemyskiego. Pomimo kilku większych podjazdów w okolicach Dynowa i Przemyśla, gdzie przydadzą się sprawne hamulce i dobra kondycja większość 330 km trasy - w dolinie Sanu, przy granicy z Ukrainą i na Roztoczu - została poprowadzona płaskimi drogami. 

Trasa wyprawy będzie przebiegała szlakiem rowerowym Green Velo, na którym ruch samochodowy jest zerowy lub znikomy (jedynie na 5 km odcinku z/do zamku w Krasiczynie trzeba zachować większą czujność). Trasa wyprawy będzie przebiegała drogami asfaltowymi i szutrowymi o nawierzchni utwardzonej, a także dedykowanymi rowerzystom ścieżkami rowerowymi. Wielką atrakcją będzie także z pewnością pokonywanie Sanu po kładkach pieszo-rowerowych, z których część, jak obiekt w Przemyślu, powstała specjalnie dla szlaku Green Velo.

Wysokość min. 183 m./max. 416 m.

Całkowita długość trasy 330 km

Noclegi i wyżywienie

Uczestników kwaterujemy w hotelach, pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy dłuższą przerwę na obiad. Na noclegu także będzie możliwość zamówienia obiadu lub kolacji w miejscach, gdzie będziemy nocować lub w pobliskich restauracjach.

Dla grup zorganizowanych noclegi na tej wyprawie możemy także zorganizować we własnych namiotach na dobrze wyposażonych, w pełen węzeł sanitarny kempingach. Jest to opcja dużo tańsza niż noclegi w hotelach i pensjonatach.

Pozostałe informacje

tel. (+48) 607 328 093

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Świadczenia


Na wyprawie zapewniamy:

  • 6 noclegów w hotelach, pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • 6 śniadań
  • Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Rzeszowa, a po jej zakończeniu z Zamościa do Warszawy i Lublina
  • Przejazd VI dnia wyprawy ze Zwierzyńca do Zamościa na nocleg
  • Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
  • Ubezpieczenie
  • Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *

* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie

Cena wyprawy nie zawiera:

  • Biletów wstępu
  • Pozostałych posiłków poza śniadaniami

Terminy i cena


Termin:

wyprawa na zamówienie - wybierz termin

Terminy na zamówienie:

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.

Cena dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych 6-7 osobowych:

2420 zł/os. - wyprawa bez pilota

2700 zł/os. - wyprawa z pilotem

Cena dla grup zorganizowanych 8-20 osobowych:

W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) cena ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.

Opcje dodatkowe:

Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru - 360 zł

Zapisy i płatności


Zapisy:

Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093

Płatności:

Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na nasz rachunek bankowy:

VELOTUR Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Santander Bank Polska

nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801

z dopiskiem "imię i nazwisko - GreenVelo Podkarpacie i Roztocze"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem

Mapa i profil


Na trasie


KONTAKT

ul. 11 Listopada 62/2, 21-200 Parczew

tel. (+48) 607 328 093

kontakt@podrozerowerowe.pl