O wyprawie
Dla nas Suwalszczyzna to Polska w wersji mini. Jeziora i pagórki, doliny i obszerne płaszczyzny skupione w jednym miejscu. All in one... każdy znajdzie tu coś dla siebie! Jedno jest pewne. Niewiele miejsc w Polsce może konkurować z urodą i malowniczością Suwalszczyzny! To tylko tutaj natura nagromadziła przez tysiące lat wielką ilość rozmaitych form rzeźby polodowcowej, które urzekają miłośników krajobrazu zalesionymi wzgórzami, licznymi jeziorami o urozmaiconej linii brzegowej oraz fantastycznie ukształtowanymi wzgórzami i dolinami rzek, co powoduje, że jest to miejsce idealne na rower.
Trasa wyprawy przez Suwalszczyznę, którą proponujemy pozwala na kompleksowe poznanie całego regionu w 7 dni. Na trasie zobaczymy między innymi najpiękniejsze polskie jeziora z Jeziorem Wigry na czele, wielokulturowe Sejny, Góry Sudawskie i polski biegun zimna - miasteczko Wiżajny, Puszczę Romincką oraz wiadukty w Stańczykach i w końcu Suwalski Park Krajobrazowy, serce Suwalszczyzny i jej najpiękniejsza wizytówka z Suwalską Fudżijamą, czyli słynną Górą Cisową, zamieszkaną przez rosyjskich staroobrzędowców wsią Wodziłki, najgłębszym w Polsce (108 metrów głębokości!) Jeziorem Hańcza i wreszcie z licznymi wspaniałymi punktami widokowymi na tę baśniową krainę.
Program
Dzień 1: Wigierski Park Narodowy
Wyprawę rozpoczniemy w małej miejscowości Lipniak, położonej w granicach Wigierskiego Parku Narodowego, zakwaterowanie oraz obiadokolacja.
Dzień 2: Wigierski Park Narodowy - Jezioro Gaładuś ~ 60 km
Początek wyprawy przez Suwalszczyznę to przejazd malowniczymi ścieżkami Wigierskiego Parku Narodowego, które zaprowadzą nas nad jezioro Wigry. Tam zwiedzimy słynny klasztor Kamedułów położony nad samym jeziorem z ładnym, barokowym kościołem oraz eremami domkami-pustelniami z XVIII wieku. Kolejne kilometry trasy pierwszego dnia na rowerach poprowadzą nas przez ciche wioski Suwalszczyzny do Sejn, wielokulturowego miasteczka leżącego na pograniczu polsko-litewskim z kilkoma ciekawymi zabytkami. Za Sejnami zawitamy jeszcze do otoczonego parkiem modrzewiowego dworku Krasnogruda, położonym nad jeziorem Hołny, w którym prawie każde młodzieńcze wakacje spędzał Czesław Miłosz, a zanocujemy 2 km dalej nad kolejnym jeziorem - Gaładuś, uważanym za jedno z najładniejszych jezior Suwalszczyzny.
Dzień 3: Jezioro Gaładuś - Jezioro Staścinek ~ 65 km
III dnia poczujemy w pełni klimat polsko-litewskiego pogranicza dzięki połączeniu niezwykłego krajobrazu Suwalszczyzny z prawdziwie litewską kuchnią. Piękny krajobraz pogranicza polsko-litewskiego znalazł odbicie w twórczości Czesława Miłosza. Krajobraz, który będzie nam dalej towarzyszył na trasie tego dnia zaiste godzien jest pióra poety: głębokie, wąskie doliny z błękitnymi płaszczyznami rozlanych w nich jezior, zalesione wzgórza, bujne łąki i tonące w zieleni zabudowania przygranicznych wiosek... Dłuższą, obiadową przerwę urządzimy sobie w Puńsku, stolicy polskich Litwinów, gdzie będziemy mieli okazję spróbować tradycyjnych dań litewskiej kuchni: pysznych kibinów z czerwonym barszczem, soczewiaków, czenaków, kołdunów czy kartaczy. Z Puńska przy samej granicy z Litwą dojedziemy w malowniczy region wzgórz Sudawskich nad jezioro Staścinek, gdzie zanocujemy.
Dzień 4: Jezioro Staścinek - Supienie ~ 50 km
Po śniadaniu przez pofałdowane tereny słabo zaludnionych wzgórz Sudawskich ze swoistym mini-pojezierzem dotrzemy na polski biegun zimna - miasteczka Wiżajny z trudno uchwytnym, kresowym, melancholijnym nastrojem. Kolejny przystanek 10 km dalej na trójstyku granic Wisztyniec, w miejscu, gdzie stykają się ze sobą granice Polski, Rosji i Litwy, a stamtąd trasa GreenVelo zaprowadzi nas brzegiem Puszczy Rominckiej do Stańczyk, słynących z olbrzymich, betonowych wiaduktów o architekturze przypominającej rzymskie akwedukty, z których rozciągają się panoramiczne widoki puszczańskich ostępów. Ze Stańczyk wjedziemy już do doliny Rospudy, a zanocujemy w Supieniu, wiosce malowniczo położonej nad jeziorami Wysokie i Rospuda.
Dzień 5: Supienie - Suwalski Park Krajobrazowy - Jezioro Hańcza ~ 60 km
Pierwsza część trasy V dnia wyprawy to prawie 30 kilometrowy spokojny, dokładnie taki, abyśmy mieli czas na nieśpieszne odkrywanie uroków i krajobrazów Suwalszczyzny odcinek z Supienia widokowymi asfaltowo-szutrowymi drogami nad jezioro Hańcza, gdzie rozpoczniemy drugą część trasy tego dnia. Jezioro Hańcza to już Suwalski Park Krajobrazowy – serce całej Suwalszczyzny i jej najpiękniejsza wizytówka, po którym pojeździmy sobie jeszcze zataczając pętlę po jego południowej części. Niewiele miejsc w Polsce może równać się z urodą Suwalskiego Parku Krajobrazowego! Przed nami tego dnia Dolina Czarnej Hańczy, malowniczy odcinek brzegiem jeziora Szurpiły na otoczoną ze wszystkich stron jeziorami Górę Zamkową, wioska staroobrzędowców Wodziłki oraz Turtul z ruinami dawnego młyna i znakomitym punktem widokowym na ozy turtulskie. Ten dzień zakończymy nad jeziorem Hańcza – najgłębszym jeziorem w Polsce o głębokości 108 metrów!
Dzień 6: Suwalski Park Krajobrazowy ~ 50 km
Ostatni dzień na rowerach to pętla po północnej części Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Rozpoczniemy go od okrążenia jeziora Hańcza, po którym czeka nas widokowy odcinek wzdłuż jezior Kameduł i Jaczno do Smolnik ze wspaniałymi punktami widokowymi na niemal cały Suwalski Park Krajobrazowy. To tutaj kręcono zdjęcia do znanych polskich filmów m.in. Pana Tadeusza oraz Dolina Issy. W Smolnikach obejrzymy malownicze panoramy, po czym ruszymy zdobyć Górę Cisową - słynną suwalską Fudżijamę, kolejną osobliwość Suwalszczyzny przypominającą swoim wyglądem stożek słynnego wulkanu z następnymi świetnymi widokami na tę „krainę piękną jak baśń”. Po tych wszystkich atrakcjach dojedziemy na nasz nocleg i ostatnią wspólną obiadokolację na wyprawie.
Dzień 7: Suwalski Park Krajobrazowy
Po śniadaniu i tygodniowej rowerowej podróży przez Suwalszczyznę ruszymy w drogę powrotną do naszych domów.
Informacje
Transport
Zapewniamy transport busem z Lublina oraz Warszawy na start wyprawy do Lipniaka k/Suwałk, a także po jej zakończeniu z Błaskowizny nad jeziorem Hańcza do Lublina i Warszawy. Rowery uczestników transportujemy na przyczepce przystosowanej do przewozu rowerów.
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.
Trasa zatacza prawie pętlę ze startem i metą w pobliżu Suwałk można więc dojechać tam własnym autem i pozostawić go na parkingu strzeżonym na czas wyprawy. Zapewniamy transport po auta na zakończenie wyprawy.
Suwałki mają dobre połączenie kolejowe z innymi miastami. Polecamy i zachęcamy uczestników do transportu kolejowego jako najbezpieczniejszego, ekologicznego i bardzo wygodnego. Zapewniamy transport z dworca kolejowego w Suwałkach na start wyprawy i z Błaskowizny na zakończenie wyprawy na dworzec w Suwałkach.
Trasa
Trasa wyprawy po Suwalszczyźnie jest łatwa technicznie, ale miejscami pagórkowata i wymaga od uczestników posiadania podstawowej kondycji fizycznej. Trasa prowadzi malowniczymi drogami żwirowymi o nawierzchni utwardzonej i drugorzędnymi drogami asfaltowymi o zerowym lub znikomym ruchu samochodowym. Wyprawa po Suwalszczyźnie w większości przebiega oznakowanymi trasami rowerowymi R65 oraz GreenVelo, a także ścieżkami rowerowymi w Suwalskim Parku Krajobrazowym.
Wysokość min. 128 m./max. 280 m.
Całkowita długość trasy 285 km
Noclegi i wyżywienie
Na noclegi wybraliśmy miejsca, które położone są w pobliżu jezior. Uczestników kwaterujemy w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.
Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań oraz 6 obiadokolacji.
W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy godzinną przerwę na obiad w restauracjach, zajazdach lub jeśli takich na trasie nie ma przy wiejskich sklepikach.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
e-mail:
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
- 6 noclegów w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych z łazienkami
- 6 śniadań oraz 6 obiadokolacji
- Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu do Lipniaka k/Suwałk, a po zakończeniu z Błaskowizny do Warszawy i Lublina
- Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
- Ubezpieczenie
- Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *
* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wyprawy nie zawiera:
- Biletów wstępu
Terminy i cena
Termin:
wyprawa na zamówienie - wybierz termin
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.
Cena dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych 6-7 osobowych:
2490 zł/os. - wyprawa bez pilota
2700 zł/os. - wyprawa z pilotem
Cena dla grup zorganizowanych 8-20 osobowych:
W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) cena ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 360 zł
Zapisy i płatności
Zapisy:
Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na nasz rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Santander Bank Polska
nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801
z dopiskiem "imię i nazwisko - Suwalszczyzna"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem
Mapa i profil
Na trasie