• Odwiedź stronę
  • Kraj/Region: Polska / Podlasie i Dolina Bugu
  • Start/Meta: Dubicze Cerkiewne - Wola Uhruska
  • Trasa: ❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩
  • Długość: 7 dni - 285 km rowerem
  • Cena: 2650 zł

O wyprawie


Dolina Bugu to wyprawa dla wszystkich miłośników chwil toczących się leniwie na łonie nieskażonej niczym przyrody, błogiej ciszy oraz kameralnej atmosfery małych miasteczek i wiosek, w których czas biegnie własnym rytmem, nieśpiesznie i powoli. To wyprawa także dla tych, którzy nie lubią podjazdów, bowiem przez całą niemal trasę prowadzi wśród idyllicznych, nadbużańskich krajobrazów po zupełnie płaskim terenie doliny Bugu - jednej z nielicznych już w Europie nieuregulowanej i wciąż jeszcze dzikiej rzeki.

Uroku tej trasie dodają także nadbużańskie wioski, gdzie wciąż jeszcze przeważa tradycyjna, drewniana zabudowa oraz jej „egzotyczność” bowiem prowadzi ona wzdłuż historycznego polsko-ruskiego (a obecnie polsko-białoruskiego) pogranicza i związanej z tym, wytworzonej od stuleci barwnej mozaiki różnych wyznań i kultur, której ślady będziemy napotykać z każdym przejechanym kilometrem.

Zapraszamy do wyruszenia z nami w ten barwny i egzotyczny świat pogranicza liczącym prawie 300 km przygranicznym, nadbużańskim, rowerowym szlakiem!

Program


Dzień 1: Dubicze Cerkiewne

Wyprawę rozpoczynamy w leżącej na skraju Puszczy Białowieskiej wsi Dubicze Cerkiewne z typową dla podlaskich wiosek drewnianą zabudową.

Dzień 2: Dubicze Cerkiewne - Zabuże ~ 65 km

Trasa pierwszego dnia na rowerach poprowadzi nas tuż przy samej granicy z Białorusią (przez kilka kilometrów nawet przy samym pasie drogi granicznej) nad rzekę Bug do nadbużańskiego Zabuża. Początek wyprawy to wioski zamieszkane przez Podlaszuków - prawosławną ludność ruską w których doświadczymy swoistego "cofnięcia się w czasie" oraz spokojny, sielankowy miejscami podlaski krajobraz, który łączy Puszczę Białowieską z Puszczą Mielnicką. Na trasie oprócz drewnianych chałup o bogato zdobionych szczytach zobaczymy także drewniane cerkwie, z których najpiękniejszą jest wyjątkowej urody, zagubiona gdzieś w puszczańskim lesie na uroczysku Koterka błękitna cerkiew Wszystkich Strapionych Radość. W Mielniku po raz pierwszy zobaczymy Bug, który będzie nam towarzyszył przez następne dni wyprawy, tam promem przekroczymy rzekę na jej lewy brzeg do wsi Zabuże, gdzie czeka na nas nocleg.

Dzień 3: Zabuże - Malowa Góra ~ 65 km

Po śniadaniu ruszamy wzdłuż Bugu do Gnojna, gdzie z wysokiej, 30 metrowej skarpy czekają na nas pyszne widoki meandrującego w szerokiej dolinie Bugu. Kolejne kilometry to przejazd przez nadbużańskie wioski do Janowa Podlaskiego z najsłynniejszą w Polsce stadniną koni czystej krwi arabskiej, gdzie urządzimy sobie dłuższą obiadową przerwę. Od Janowa Podlaskiego wciąż towarzyszyć nam będą malownicze, nadbużańskie wioski i krajobrazy, których kulminacją będzie dojazd do parku krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu i rezerwatu Szwajcarii Podlaskiej z urokliwymi wąwozami, urwiskami i starorzeczami.

Dzień 4: Malowa Góra - Kodeń ~ 40 km

Na początek IV dnia wyprawy oddalimy się od granicznej rzeki, aby po 25 km mijając forty twierdzy brzeskiej i stary, tatarski mizar w Zastawku powrócić znowu nad Bug i tereny przygraniczne. Trzymając się rzeki najpierw zawitamy do Kostomłot z jedyną na świecie czynną parafią neounicką obrządku bizantyjsko-słowiańskiego oraz zabytkową, drewnianą cerkwią św. Nikity, a kilka km dalej do Kodnia z najcenniejszym zabytkiem sakralnym Podlasia - XVII wiecznym kościołem św. Anny i obrazem Madonny de Guadalupe wykradzionym niegdyś przez Sapiehę, właściciela Kodnia z watykańskich komnat. W Kodniu spędzimy kolejną noc.

Dzień 5: Kodeń - Włodawa ~ 65 km

Zaraz za Kodniem piaszczysta plaża na nadbużańskiej skarpie w rezerwacie Sugry, skąd dojedziemy do Jabłecznej – miejsca pielgrzymek ludności prawosławnej z całej Polski, gdzie w pięknej scenerii nadbużańskich starorzeczy i łąk, niejako na wyspie wznosi się prawosławny monastyr "na końcu świata” z dwoma urokliwymi, drewnianymi kapliczkami oraz murowaną cerkwią św. Onufrego kryjącą w sobie zabytkowe ikony. Dalsza część trasy tego dnia prowadzić nas będzie wzdłuż Bugu przez ciche, nadbużańskie wioski - Sławatycze, Hannę z drewnianą cerkwią unicką z XVIII wiecznymi polichromiami, malowniczo położone na poprzecinanej wąwozami nadbużańskiej skarpie Stawki oraz Różankę do Włodawy, miasta „Trzech Kultur”. To leżące na trójstyku granicy polsko-białorusko-ukraińskiej jest nieduże, ale kryje w sobie liczne zabytki, m.in. XVIII wieczną Wielką Synagogę oraz klasztor Paulinów z barokowym kościołem św. Ludwika.

Dzień 6: Włodawa - Wola Uhruska ~ 50 km

Z Włodawy wyjeżdżamy jadąc wciąż przy samej granicy trzymając się ścieżki wzdłuż granicznej rzeki. Na początek wioska Orchówek i urokliwe starorzecze Bugu, które zaprowadzi nas na trójstyk granic Polski, Białorusi i Ukrainy. Stamtąd odjedziemy od Bugu i do końca dnia będzie jechać w niewielkim oddaleniu od rzeki. Za trójstykiem jezioro Białe w Okunince. Tam jeśli tylko pozwoli nam na to pogoda zrobimy sobie dłuższy pit-stop na piaszczystej plaży i wykąpiemy się w tym jednym z najpiękniejszych i najczystszych poleskich jezior. Po przerwie wjedziemy na leśne dukty Sobiborskiego Parku Krajobrazowego, którego lasy będą towarzyszyć nam przez kolejne kilometry, kiedy to powrócimy znowu nad graniczny Bug. Ostatnią noc wyprawy spędzimy w malowniczej, nadbużańskiej osadzie Wola Uhruska.

Dzień 7: Wola Uhruska

Po śniadaniu i tygodniowej rowerowej podróży doliną Bugu przez wschodnią Polskę ruszymy w drogę powrotną do naszych domów.

Informacje


Transport

Zapewniamy transport busem z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Dubicz Cerkiewnych, a także po jej zakończeniu z Woli Uhruskiej do Warszawy i Lublina. Rowery uczestników jadą na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.

Trasa

❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩

Trasa wyprawy jest całkowicie płaska i przez całą niemal długość prowadzi doliną rzeki Bug. Wzdłuż rzeki jechać będziemy na przemian Nadbużańskim Szlakiem Rowerowym i trasą GreenVelo o zerowym lub znikomym ruchu samochodowym. Nawierzchnia na wyprawie zróżnicowana – od asfaltowych ścieżek rowerowych i drugorzędnych asfaltów po nadbużańskie trakty i ubite drogi polne. Z uwagi na sporą ilość dróg terenowych na wyprawę zalecamy rower trekkingowy lub rower typowo górski.

Wysokość min. 116 m./max. 216 m.

Całkowita długość trasy 285 km

Noclegi i wyżywienie

Uczestników kwaterujemy w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań oraz 6 obiadokolacji. Na trasie zawsze robimy godzinną przerwę obiadową w porze lunchu przy dobrej restauracji lub jeśli takiej nie ma przy wiejskim sklepiku.

Dla grup zorganizowanych noclegi na tej wyprawie możemy także zorganizować we własnych namiotach na dobrze wyposażonych, w pełen węzeł sanitarny kempingach. Jest to opcja dużo tańsza niż noclegi w pensjonatach.

Pozostałe informacje

tel. (+48) 607 328 093

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Świadczenia


Na wyprawie zapewniamy:

  • 6 noclegów w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • 6 śniadań oraz 6 obiadokolacji
  • Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu do Dubicz Cerkiewnych, a po zakończeniu z Woli Uhruskiej do Warszawy i Lublina
  • Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
  • Ubezpieczenie
  • Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *

w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie

Cena wyprawy nie zawiera:

  • Biletów wstępu

Terminy i cena


Termin:

wyprawa na zamówienie - wybierz termin

Terminy na zamówienie:

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.

Cena dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych 6-7 osobowych:

2650 zł/os. - wyprawa bez pilota

2850 zł/os. - wyprawa z pilotem

Cena dla grup zorganizowanych 8-20 osobowych:

W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) cena ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.

Opcje dodatkowe:

Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru - 360 zł

Zapisy i płatności


Zapisy:

Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093

Płatności:

Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na nasz rachunek bankowy:

VELOTUR Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Santander Bank Polska

nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801

z dopiskiem "imię i nazwisko - Doliną Bugu"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem

Mapa i profil


Na trasie


KONTAKT

ul. 11 Listopada 62/2, 21-200 Parczew

tel. (+48) 607 328 093

kontakt@podrozerowerowe.pl