O wyprawie
Mazury - kraina tysiąca jezior i malowniczych krajobrazów to jeden z najatrakcyjniejszych krajobrazowo regionów Polski kuszący podróżnych swoją naturalną urodą i spokojem. Mazury to kilka tysięcy jezior lśniących jak klejnoty wśród rozległych lasów i gładkich wzgórz, to niemal nieskażona cywilizacją sama natura. To raj dla lubiących odpoczynek nad wodą i na wodzie, a także idealne miejsce na wyprawę rowerową, bowiem Mazury to jedna wielka trasa rowerowa.
Startujemy z Giżycka - stolicy Mazur i przez 7 dni trzymając się Mazurskiej Pętli Rowerowej zobaczymy wszystko to co Mazury mają najpiękniejszego. Przede wszystkim wspaniałe jeziora! Na naszej trasie mijać będziemy ponad 30 mazurskich jezior tych znanych i największych jak Śniardwy i Mamry i tych bardziej cichych, kameralnych. Odwiedzimy najsłynniejsze mazurskie kurorty jak Giżycko i Mikołajki, ale także leżące na uboczu stare, mazurskie wioski. Dotkniemy także historii tych ziem bowiem na trasie czekają na nas krzyżackie zamki, zabytkowe dworki, barokowe i gotyckie kościoły, a także pruskie twierdze i poniemieckie bunkry.
Aby urozmaicić wyprawę IV dnia przesiądziemy się z rowerów na kajaki i spłyniemy malowniczym odcinkiem Krutyni, jednym z najpiękniejszych nizinnych szlaków kajakowych w Europie.
Program
Dzień 1: Giżycko
Przyjazd do Giżycka, zakwaterowanie i odpoczynek po podróży. Wieczorem zapraszamy na krótki spacer po stolicy Mazur połączony z obiadokolacją w jednej z giżyckich restauracji.
Dzień 2: Giżycko - Sztynort ~ 55 km
Po śniadaniu wsiadamy na rowery i ruszamy na wyprawę po Krainie Tysiąca Jezior. Zaczynamy od Giżycka i najważniejszych punktów na mapie miasta - XIX wiecznych fortyfikacji twierdzy Boyen mającej niegdyś chronić Prusy przed Rosją i oryginalnego mostu obrotowego na Kanale Łuczańskim. Z Giżycka wyjeżdżamy na północ w stronę Pozezdrza. Tam mijamy poniemiecki bunkier i wjeżdżamy na leśną szutrówkę po dawnym torowisku, która zaprowadzi nas do położonej na przesmyku między jeziorami Święcajty i Stręgiel wsi Ogonki. Odcinek z Ogonek do Węgorzewa to piękne plaże i świetne punkty widokowe. Na jednej z plaż urządzimy sobie dłuższy pit-stop, po którym mijając Węgorzewo dojedziemy nad drugie co do wielkości w Polsce jezioro Mamry, którego malownicze cyple i zatoki będą towarzyszyć nam do wsi Mamerki. Tam nie możemy przegapić dobrze zachowanych bunkrów kwatery głównej niemieckich wojsk lądowych z czasów II wojny światowej, a wyprawę zakończymy kilka km dalej w Sztynorcie z barokowym pałacem rodu von Lehndorff, największym portem jachtowym na Mazurach i kultową Tawerną Zęza.
Dzień 3: Sztynort - Mikołajki ~ 70 km
Zaraz po starcie towarzyszyć nam będą ładne panoramy jezior Łabap i Dobskiego. Dojeżdżamy do Doby, gdzie pierwsza okazja tego dnia na odpoczynek na plaży z widokami na wyspę Glima oraz imponująca aleja lipowa. Kolejne ciekawe miejscowości na trasie to położona nad jeziorem Dejguny wieś Bogacko z XIX wiecznym domem pod numerem 10, stanowiącym przykład tradycyjnej mazurskiej chałupy drewnianej oraz miasteczko Ryn, gdzie zobaczymy odrestaurowany zamek krzyżacki, w którym obecnie urządzono elegancki hotel i gdzie zrobimy sobie dłuższą, obiadową przerwę. Za Rynem Wejdyki z kolejną zachęcającą do odpoczynku i kąpieli plażą nad jeziorem Ryńskim, a stamtąd wzdłuż rozległego, rynnowego jeziora Tałty dojeżdżamy do Perły Mazur - Mikołajek z jednym z najładniejszych portów jachtowych na Mazurach oraz rynkiem z zabytkowymi kamienicami i brukowanymi uliczkami, gdzie znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy z pamiątkami.
Dzień 4: Mikołajki - Krutyń ~ 25 km i spływ kajakowy Krutynią
15 km za Mikołajkami opuszczamy trasę Mazurskiej Pętli Rowerowej i z ładnej wsi Wygryny z drewnianymi chatami mazurskimi kierujemy się w stronę otoczonej rezerwatem przyrody z 200 letnimi dębami Krutyni. Tam robimy sobie przerwę od rowerowego siodełka i przesiadamy się na kajaki. Spłyniemy bardzo popularnym, malowniczym i bezpiecznym 15 km odcinkiem Krutyni do wsi Ukta. Podczas spływu czeka nas zróżnicowana przyroda Krutyni, która na tym odcinku niejednokrotnie zmienia swój charakter, a także wiejskie plaże i smażalnie, gdzie będziemy mogli odpocząć od wiosłowania i zjeść świeżą, smażoną rybę. Czas spływu to ok. 3-4 godziny.
Dzień 5: Krutyń - Karwik ~ 70 km
Z Krutyni wracamy na trasę Mazurskiej Pętli Rowerowej zatrzymując się jeszcze w uroczym Wojnowie, wiosce założonej przez Filiponów, staroobrzędowców będących odłamem prawosławia, gdzie odwiedzimy pięknie położony nad jeziorem Duś XIX wieczny monastyr. Kontynuując naszą rowerową podróż docieramy do jednego z największych kompleksów leśnych w Polsce – Puszczy Piskiej i rynnowego Jeziora Nidzkiego, którego brzegi towarzyszyć nam będą przez następne 25 km. Na tym odcinku przejeżdżać będziemy przez kilka ciekawych, śródleśnych miejscowości - Rucianą-Nidę z zabytkowymi drewnianymi willami, leśniczówkę Pranie w której często bywał wybitny polski poeta Konstanty Ildefons Gałczyński i gdzie urządzono muzeum pisarza, starą mazurką wioskę Krzyże i letniskową Karwicę z ładną plażą. Dzień zakończymy przejazdem ścieżką rowerową biegnącą wzdłuż najdłuższego na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich Kanału Jeglińskiego łączącego Jezioro Seksty z Jeziorem Roś, która zaprowadzi nas do wioski Karwik na miejsce noclegu.
Dzień 6: Karwik - Giżycko ~ 65 km
Zaraz za Karwikiem wioska Zdziory, gdzie warto zboczyć z trasy do jednego z najbardziej znanych punktów widokowych Mazur - klifu w Szerokim Ostrowiu. Mijamy jaz na kanale Śniardwy-Roś i zaczynamy przejazd wzdłuż wschodniego brzegu największego w Polsce jeziora Śniardwy. Ten 15 km odcinek zaprowadzi nas dawnym traktem prowadzącym niegdyś z Pisza do Orzysza do Nowych Gut, ładnie położonej osady z plażą i świetnymi widokami na jezioro. Za Nowymi Gutami zostawiamy Śniardwy i widokowym odcinkiem biegnącym wzdłuż brzegów połączonych ze sobą jezior Tykło, Buwełno i Wojnowo kierujemy się do Kleszczewa, skąd zaczniemy kolejny objazd, tym razem znanego z krystalicznie czystej wody jeziora Niegocin. Na tym odcinku znajdują się liczne, zachęcające do odpoczynku i kąpieli plaże, warto więc z nich skorzystać! Wyprawę po Mazurach zakończymy w Giżycku, skąd zaczęła się nasza tygodniowa przygoda przez tę malowniczą krainę.
Dzień 7: Giżycko
Po śniadaniu żegnamy gościnne Mazury i wyruszamy w drogę powrotną do naszych domów.
Mazury - wersja dłuższa 8 dniowa przez Mrągowo
Wyprawę przez Mazury możemy także zorganizować dla grup co najmniej 6 osobowych wersją dłuższą, 8 dniową przez Mrągowo. Program jest niemal identyczny jak w wersji 7 dniowej, zmienia się jedynie 3 i 4 dzień wyprawy o pętlę do Mrągowa. Aby otrzymać szczegóły i dokładny program wyprawy 8 dniowej prosimy o
Dzień 1: Giżycko
Dzień 2: Giżycko - Sztynort ~ 55 km
Dzień 3: Sztynort - Ryn - Mrągowo ~ 65 km
Dzień 4: Mrągowo - Mikołajki ~ 35 km
Dzień 5: Mikołajki - Krutyń ~ 25 km i spływ kajakowy Krutynią
Dzień 6: Krutyń - Ruciane Nida - Karwik ~ 70 km
Dzień 7: Karwik - Giżycko ~ 65 km
Dzień 8: Giżycko
Informacje
Transport
Zapewniamy transport busem z Lublina oraz Warszawy na start wyprawy do Giżycka, a także po jej zakończeniu z Giżycka do Lublina i Warszawy. Rowery uczestników transportujemy na przyczepce przystosowanej do przewozu rowerów.
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.
Trasa zatacza pętlę ze startem i metą w Giżycku można więc dojechać tam własnym autem i pozostawić go na parkingu strzeżonym na czas wyprawy.
Giżycko ma dobre połączenie kolejowe z innymi miastami. Polecamy i zachęcamy uczestników do transportu kolejowego jako najbezpieczniejszego, ekologicznego i bardzo wygodnego.
Trasa
Trasa wyprawy po Mazurach biegnie szlakiem Mazurskiej Pętli Rowerowej, otwartej w 2023 roku sieci tras rowerowych łączących najpiękniejsze zakątki Mazur. Trasa przebiega drogami z zerowym lub znikomym ruchu samochodowym o zróżnicowanej nawierzchni - drugorzędnymi drogami asfaltowymi, szutrowymi i drogami polnymi o nawierzchni utwardzonej, a także dedykowanymi rowerzystom ścieżkami rowerowymi.
Na trasie będą czekać na nas wspaniałe widoki mazurskich krajobrazów z wszechobecnymi tutaj jeziorami, których będziemy mijać ponad 30. W ciągu dnia będzie więc wiele okazji do dłuższych plażowych odpoczynków i kąpieli. Na Mazurskiej Pętli Rowerowej czekać będzie na nas także kilka niezbyt forsownych podjazdów, ale osoby, które lubią wyłącznie jazdę po płaskim powinny wziąć to pod uwagę.
Wysokość min. 112 m./max. 186 m.
Całkowita długość trasy 285 km
Noclegi i wyżywienie
Na noclegi wybraliśmy miejsca, które położone są w bliskości mazurskich jezior. Uczestników kwaterujemy w hotelach, pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.
Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy dłuższą przerwę na obiad. Na noclegu także będzie możliwość zamówienia obiadu lub kolacji w miejscach, gdzie będziemy nocować lub w pobliskich restauracjach.
Dla grup zorganizowanych noclegi na tej wyprawie możemy także zorganizować we własnych namiotach na dobrze wyposażonych, w pełen węzeł sanitarny kempingach. Jest to opcja dużo tańsza niż noclegi w hotelach i pensjonatach.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
e-mail:
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
- 6 noclegów w hotelach, pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych z łazienkami
- 6 śniadań
- Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu do Giżycka, a po zakończeniu z Giżycka do Warszawy i Lublina
- Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
- Spływ kajakowy Krutynią IV dnia wyprawy w kajaku dwuosobowym
- Ubezpieczenie
- Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *
* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wyprawy nie zawiera:
- Biletów wstępu
- Pozostałych posiłków poza śniadaniami
Terminy i cena
Termin:
wyprawa na zamówienie - wybierz termin
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.
Cena dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych 6-7 osobowych:
2720 zł/os. - wyprawa bez pilota
2950 zł/os. - wyprawa z pilotem
Cena dla grup zorganizowanych 8-20 osobowych:
W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) cena ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 360 zł
Zapisy i płatności
Zapisy:
Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na nasz rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Santander Bank Polska
nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801
z dopiskiem "imię i nazwisko - Mazury"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem
Mapa i profil