O wyprawie
W poszukiwaniu egzotyki odbywamy nieraz dalekie podróże, przemierzamy tysiące kilometrów. Tymczasem wystarczy udać się na wschodnie rubieże Polski, aby w przygranicznych, oddalonych od centrów cywilizacyjnych wioskach i miasteczkach wśród otaczających je malowniczych krajobrazów odnaleźć to co fascynujące i nieznane.
Kresowa wielokulturowość, prawosławni Białorusini, muzułmańscy Tatarzy i "tutejsi". Liczne drewniane cerkwie i kościoły, stare synagogi, meczety, mizary i żydowskie kirkuty to wszystko tworzy klimat Polski Egzotycznej - trasy biegnącej od granicy z Litwą przez Sejneńszczyznę i Puszczę Augustowską wzdłuż wschodniej granicy Polski do Jeziora Siemianowskiego i Puszczy Białowieskiej.
Nieodłącznym elementem klimatu Polski Egzotycznej jest krajobraz i przyroda: otwarte pejzaże Białostocczyzny, pełne ciszy doliny przygranicznych rzek i ogrom puszcz Augustowskiej i Białowieskiej. Pełne uroku są także oddalone od centrów cywilizacyjnych wioski, w których czas jakby się zatrzymał, bo ludzie zachowali tam do dzisiaj dawne zwyczaje, tradycje i nieśpieszny styl życia, a także senne, przygraniczne miasteczka szczycące się szacownymi dziejami. I w żadnym już chyba innym regionie kraju nie zetkniemy się z tak serdeczną gościnnością miejscowych ludzi, niezależnie od ich narodowości czy wyznania.
Gwarantujemy czyste powietrze, idylliczne krajobrazy, spokojne, nie odwiedzane przez turystów wioski i miasteczka i spotykaną na każdym kroku egzotyczną wielokulturowość. Tutaj czas płynie wolniej, a serdeczni i gościnni mieszkańcy tych terenów tworzą wspaniałą atmosferę trudnego do opisania klimatu tej trasy. Daj mu się porwać!
Program
Dzień 1: Jezioro Hołny
Wyprawę rozpoczynamy nad jeziorem Hołny leżącym na Ziemi Sejneńskiej przy samej granicy z Litwą. Po przyjeździe i zakwaterowaniu obiadokolacja.
Dzień 2: Jezioro Hołny - Lipsk nad Biebrzą ~ 70 km
Piękny krajobraz pogranicza polsko-litewskiego znalazł odbicie w twórczości Czesława Miłosza, który prawie każde młodzieńcze wakacje spędzał w modrzewiowym dworku Krasnogruda położonym nad jeziorem Hołny, od którego po śniadaniu rozpoczniemy naszą wyprawę. Kolejne kilometry to malownicza Ziemia Sejneńska z błękitnymi płaszczyznami rozlanych w niej jezior, która zaprowadzi nas do wielokulturowych Sejn, przygranicznego, polsko-litewskiego miasteczka z górującą nad nim XVII wieczną bazyliką św. Jerzego. Z Sejn kierujemy się na południe i wjeżdżamy na leśne dukty biegnące przez sam środek Puszczy Augustowskiej, jednego z największych i najciekawszych pod względem przyrodniczym obszarów leśnych w Polsce. Ogromne lasy Puszczy Augustowskiej i śródleśne wioski nierzadko z wiekowymi, drewnianymi chałupami towarzyszyć nam będą już do końca tego dnia, a zanocujemy w położonym nad Biebrzą Lipsku.
Dzień 3: Lipsk nad Biebrzą - Sokółka ~ 50 km
W tym dniu wjedziemy już na Białostocczyznę i będziemy przejeżdżać przez charakterystyczne dla tego regionu polsko-białoruskie wioski, gdzie miejscowi mówią oryginalną, spotykaną jedynie na tych terenach typowo podlaską gwarą. Oprócz klimatycznych, podlaskich wiosek z drewnianą zabudową na trasie tego dnia odwiedzimy także niegdyś ważne miasteczka Różanystok i Sidrę, teraz małe osady zapomniane przez czas i historię. Nocujemy w Sokółce, niespełna 20 tysięcznym, jednym z większych miast Podlasia, które po trasie tego dnia wyda nam się prawdziwą metropolią!
Dzień 4: Sokółka - Kruszyniany ~ 60 km
IV dnia wyprawy będziemy mogli poczuć niepowtarzalny klimat polskiego Orientu, bowiem w tym dniu przejedziemy się przez serce Białostocczyzny i tereny, które niegdyś zamieszkiwali Polscy Tatarzy osiedleni na Podlasiu w XVII wieku za sprawą króla Jana III Sobieskiego. Najpierw zawitamy do Bohonik, gdzie do dziś żyje kilka rodzin tatarskich i gdzie znajduje się jeden z kilku zaledwie meczetów w Polsce. Z Bohonik przy samej granicy z Białorusią ruszymy do Krynek, jednego z najładniejszych kresowo-wielokulturowych miasteczek na całej trasie Polski Egzotycznej. W Krynkach zawsze panuje ten specyficzny, trudny do opisania "nostalgiczno-kresowy" nastrój, któremu ciężko się oprzeć! Z Krynek już tylko 10 km do kolejnej tatarskiej wioski - Kruszynian, kolebki kultury tatarskiej i islamu w Polsce z drewnianym, XVIII wiecznym meczetem. Wieczorem w Kruszynianach obiadokolacja, na której będziemy mogli spróbować przysmaków kuchni tatarskiej.
Dzień 5: Kruszyniany - Narewka ~ 70 km
Ruszamy na stepy nad Świsłoczą! W tym dniu nasze oczy uraduje otwarty krajobraz z łagodnie sfalowanymi pagórkami i łąkami ciągnącymi się ku granicznej rzece. Trasa tego dnia biegnie wzdłuż szerokiej doliny Świsłoczy, przez długie wioski tonące w zieleni starych drzew, które zamieszkuje prawosławna ludność białoruska. Większość domów w Chomontowcach, Świsłoczanach, Mostowlanach, Dublanach i Kondratkach to stare, drewniane chałupy często z pięknymi zdobieniami. To kolejne miejsca na naszej trasie w których "zatrzymał się czas". Popołudniowy lunch zjemy w Jałówce, a stamtąd okrążając Jezioro Siemianowskie, jedne z największych jezior zaporowych w Polsce o powierzchni ponad 32 km² dojedziemy do Narewki, wioski o bogatej historii i "północnej bramy" Puszczy Białowieskiej.
Dzień 6: Narewka - Dubicze Cerkiewne ~ 60 km
Dziś wjedziemy do Puszczy Białowieskiej zwanej Krainą Żubra i puszczańskim lasem przez urokliwe leśne dukty przejedziemy tego dnia prawie 45 km! Mieszanina drzew o niespotykanych rozmiarach, posępność i dzikość wszechobecnej natury nadają tej puszczy swoiste piękno oraz specyficzny nastrój. Puszcza Białowieska jest kwintesencją polskich puszcz i jedną z największych obszarów leśnych w Europie. Pierwsza część trasy przez puszczański las zaprowadzi nas do Białowieży, miejscowości o wielokulturowej historii z kilkoma ciekawymi zabytkami i ładnym parkiem. Po przerwie obiadowej jadąc wciąż wygodnym, leśnym, puszczańskim duktem dotrzemy do otoczonej śródleśnymi stawami wsi Topiło, a stamtąd do położonej na skraju puszczy wsi Dubicze Cerkiewne z typową dla podlaskich wiosek drewnianą zabudową, gdzie zakończymy wyprawę północną częścią Polski Egzotycznej.
Dzień 7: Dubicze Cerkiewne
Po śniadaniu i tygodniowej rowerowej podróży przez wschodnią Polskę ruszymy w drogę powrotną do naszych domów.
Informacje
Transport
Zapewniamy transport busem z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Hołny Mejera nad jeziorem Hołny, a także po jej zakończeniu z Dubicz Cerkiewnych do Warszawy i Lublina. Rowery uczestników jadą na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce.
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.
Trasa
Trasa Polski Egzotycznej jest łatwa, płaska i dla każdego kto chciałby spędzić wymarzony urlop aktywnie i w drodze, przemierzając rowerem i odkrywając uroki Polski Egzotycznej, czyli wschodnich rubieży naszego kraju z ich wielokulturową przeszłością i dziewiczą przyrodą. Trasa wyprawy w większości będzie przebiegała drogami asfaltowymi o znikomym natężeniu ruchu samochodowego oraz drogami szutrowymi lub drogami polnymi o nawierzchni utwardzonej.
Wysokość min. 106 m./max. 222 m.
Całkowita długość trasy 310 km
Noclegi i wyżywienie
Uczestników kwaterujemy w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.
Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań oraz 6 obiadokolacji. Na trasie zawsze robimy godzinną przerwę obiadową w porze lunchu przy dobrej restauracji lub jeśli takiej nie ma przy wiejskim sklepiku.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
e-mail:
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
- 6 noclegów w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych z łazienkami
- 6 śniadań oraz 6 obiadokolacji
- Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu do Hołny Mejera nad jeziorem Hołny, a po zakończeniu z Dubicz Cerkiewnych do Warszawy i Lublina
- Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
- Ubezpieczenie
- Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *
* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wyprawy nie zawiera:
- Biletów wstępu
Terminy i cena
Termin:
wyprawa na zamówienie - wybierz termin
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w dowolnym terminie prosimy o kontakt
Cena dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych 6-7 osobowych:
2500 zł/os. - wyprawa bez pilota
2700 zł/os. - wyprawa z pilotem
Cena dla grup zorganizowanych 8-20 osobowych:
W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) cena ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 360 zł
Zapisy i płatności
Zapisy:
Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na nasz rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Santander Bank Polska
nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801
z dopiskiem "imię i nazwisko - Polska Egzotyczna"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem
Mapa i profil
Na trasie