O wyprawie
Podlasie jest magiczne, urzeka i zniewala. Tylko w tej części Polski zobaczymy tak dziewiczą przyrodę i tak otwartych, gościnnych i uśmiechniętych mieszkańców. Tylko tutaj patrząc po horyzont nie widać żadnej cywilizacji, a drewniane domki i wioski w przedziwny sposób wtapiają się w ten cudowny region.
Trasa, którą będziemy podążać prowadzi przez najciekawsze przyrodniczo zakątki Polski i aż trzy parki narodowe: Białowieski, Narwiański oraz Biebrzański. Jednym słowem The best of Podlasie. Zaczniemy od królewskiej Puszczy Białowieskiej, zawitamy do Krainy Otwartych Okiennic z tradycyjną podlaską drewnianą zabudową, będziemy jechać doliną Narwi rzeki-labiryntu do magicznego miasteczka Tykocin, które oczaruje każdego, a wyprawę zakończymy w samym sercu biebrzańskiej krainy...
Zapraszamy wszystkich, którzy są spragnieni piękna krajobrazów, przestrzeni, ciszy, kontaktu z naturą i gościnnymi, otwartymi ludźmi i pragną aktywnie odpocząć z dala od zgiełku wielkich miast i hucznych zabytków na wyruszenie razem z nami trasą tej wyjątkowej pod względem przyrodniczym i nie tylko rowerowej podróży!
Program
Dzień 1: Białowieża
Wyprawę rozpoczynamy w Białowieży, starej, puszczańskiej osadzie. Po zakwaterowaniu proponujemy krótką, dziesięciokilometrową wycieczkę po jej najbliższych okolicach, w czasie której odwiedzimy ścieżkę Żebra Żubra.
Dzień 2: Białowieża - Kraina Otwartych Okiennic ~ 60 km
II dnia wyprawy trasa prowadzić nas będzie Puszczą Białowieską oraz dolinami Narewki i Narwi do Krainy Otwartych Okiennic, podlaskich wiosek, które śmiało możemy nazwać żywymi skansenami. Po drodze dłuższy postój zrobimy sobie wśród malowniczych rozlewisk Narwi w Odrynkach, gdzie odwiedzimy jedyny w Polsce prawosławny skit-pustelnię. Nazwa Krainy Otwartych Okiennic nawiązuje do wyglądu tutejszych drewnianych domków z niezwykle bogato zdobionymi szczytami, narożnikami, okiennicami i innymi dekoracyjnymi detalami. W Trześciańce i Puchłach oprócz świetnie zachowanych domów mieszkalnych zobaczymy także pyszniące się snycerskimi zdobieniami kolorowe cerkwie. Nocujemy w samym sercu tej cudnej krainy, a dojedziemy do niej wymarzonymi na rower spokojnymi i cichymi podlaskimi drogami.
Dzień 3: Kraina Otwartych Okiennic - Suraż ~ 45 km
Po śniadaniu ruszymy w dół Narwi odkrywać kolejne wioski-skanseny w Krainie Otwartych Okiennic: Soce, Puchły, Ciełuszki, Kaniuki, Wojszki i Kożany. Na całej trasie tego dnia towarzyszyć nam będzie Narew, bowiem aż do Suraża, gdzie zakończymy ten najkrótszy dystansowo dzień wyprawy będziemy jechać wzdłuż rzeki. Narew to ewenement w skali światowej - zmieniające się nieustannie koryta i cieki łączą się ze sobą w istny labirynt. Nie bez powodu nazywana jest Polską Amazonką! Zanocujemy w Surażu nad samym brzegiem Narwi.
Dzień 4: Suraż - Tykocin ~ 50 km
Trasa IV dnia wyprawy prowadzić nas będzie wciąż dziewiczą, nieskażoną niczym przyrodą doliny Narwi do Tykocina, najpiękniejszego miasteczka wschodniej Polski. W połowie trasy przy ładnym dworku Orsettich w Kurowie nad samą Narwią urządzimy sobie dłuższą przerwę aby przejść się kilometrową ścieżką przyrodniczą poprowadzoną drewnianymi kładkami i pomostami nad rozlewiskami rzeki z wieżami obserwacyjnymi i krajobrazami ciągnącymi się aż po horyzont. Metą IV dnia wyprawy będzie Tykocin, małe, podlaskie miasteczko, które obecnie zamieszkuje niespełna 2000 osób. W Tykocinie, który ze względu na urodę, klimat i zabytki nazywany jest podlaskim Kazimierzem będziemy mogli poczuć ten specyficzny, senny kresowy nastrój podlaskiej prowincji, który oczarowuje każdego! Tam poczujemy się tak jakbyśmy przenieśli się w czasie, bowiem Tykocin jest jakby z dawnych czasów i rzucony gdzieś przypadkowo, z dala od głównych dróg i utartych szlaków na sam skraj podlaskiej krainy.
Dzień 5: Tykocin - Goniądz ~ 60 km
Początek kolejnego dnia wyprawy to wciąż trasa wzdłuż Narwi, która zaprowadzi nas do Laskowca, gdzie wjedziemy na słynną Carską Drogą, inaczej zwaną Aleją Łosi. Droga ta usypana niegdyś wśród bagien na rozkaz carski mającą wtedy duże znaczenie strategiczne jako trasa do twierdzy w Osowcu to obecnie idealna na rower, nie uczęszczana asfaltówka biegnąca pomiędzy bagnami i lasami przez Biebrzański Park Narodowy, czasami wyglądająca jak tunel, pełna ciszy i spokoju, na której często szczególnie po zmroku wylegują się...łosie! Na zakończenie 25 km przejazdu Carską Drogą wstąpimy jeszcze do Osowca ze słynną twierdzą i czterema fortami, będącymi niegdyś częścią carskich fortyfikacji na zachodnich granicach imperium rosyjskiego skąd już blisko do malowniczo położonego nad Biebrzą Goniądza, gdzie spędzimy kolejną noc.
Dzień 6: Goniądz - Woźnawieś/Biebrzański Park Narodowy ~ 65 km
Pierwsza część trasy tego dnia prowadzić nas będzie doliną Biebrzy przez urokliwe, nadbiebrzańskie wioski na drewniany, kabłąkowy most "donikąd" w Starym Dolistowie, którym przekroczymy Biebrzę na jej prawą stronę i wjedziemy w samo serce biebrzańskiej krainy. Kolejne kilometry to przede wszystkim sama Biebrza, jej rozlewiska i starorzecza z charakterystycznymi sylwetkami drewnianych łódek i...wszechobecna, majestatyczna cisza. Malownicza droga wzdłuż Biebrzy zaprowadzi nas na zabytkową śluzę w Dębowie, jedną z 18 śluz Kanału Augustowskiego, gdzie pożegnamy się z leniwie płynącą Biebrzą. Druga część trasy zaprowadzi nas w miejsce szczególne pod względem przyrodniczym oraz krajobrazowym - na sam skraj rozległego Czerwonego Bagna, najstarszego rezerwatu przyrody w Polsce, gdzie spędzimy ostatnią noc wyprawy. Okolice Czerwonego Bagna to cicha, dziewicza, podlaska kraina, gdzie króluje tylko natura.
Dzień 7: Woźnawieś/Biebrzański Park Narodowy
Po śniadaniu i tygodniowej rowerowej podróży przez Podlasie pożegnamy poznanych na wyprawie przyjaciół i ruszymy w drogę powrotną do naszych domów.
Informacje
Transport
Zapewniamy transport busem z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Białowieży, a także po jej zakończeniu ze wsi Woźnawieś w Biebrzańskim Parku Narodowym do Warszawy i Lublina. Rowery uczestników jadą na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce.
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.
Trasa
Trasa wyprawy po Podlasiu jest zupełnie płaska i dla każdego kto chciałby spędzić wymarzony urlop aktywnie i w drodze, przemierzając rowerem najpiękniejsze zakątki Podlasia. Trasa przebiega Podlaskim Szlakiem Bocianim prowadzącym wzdłuż Narwi i Biebrzy przez trzy parki narodowe: Białowieski, Narwiański i Biebrzański. Nawierzchnia na trasie w większości asfaltowa, ale zdarzają się także odcinki szutrowe, ruch samochodowy na całym odcinku jest zerowy lub znikomy.
Wysokość min. 100 m./max. 185 m.
Całkowita długość trasy 280 km
Noclegi i wyżywienie
Na noclegi wybraliśmy miejsca, które mają podlaski klimat i urok. Uczestników kwaterujemy w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.
Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań. Obiadokolację będziemy zamawiać indywidualnie w miejscach noclegu. Wszystkie miejsca, gdzie zanocujemy posiadają restauracje, w których każdy zamówi sobie to na co ma ochotę.
Na trasie w porze lunchu zawsze robimy godzinną przerwę obiadową w restauracji, zajeździe lub jeśli takich na trasie nie ma przy wiejskim sklepiku.
Dla grup zorganizowanych noclegi na tej wyprawie możemy także zorganizować we własnych namiotach na dobrze wyposażonych, w pełen węzeł sanitarny kempingach. Jest to opcja dużo tańsza niż noclegi w pensjonatach.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
e-mail:
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
- 6 noclegów w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych z łazienkami
- 6 śniadań
- Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu do Białowieży, a po zakończeniu z Woźnejwsi do Warszawy i Lublina
- Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
- Ubezpieczenie
- Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *
* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wyprawy nie zawiera:
- Biletów wstępu
- Pozostałych posiłków poza śniadaniami
Terminy i cena
Termin:
wyprawa na zamówienie - wybierz termin
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.
Cena dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych 6-7 osobowych:
2480 zł/os. - wyprawa bez pilota
2700 zł/os. - wyprawa z pilotem
Cena dla grup zorganizowanych 8-20 osobowych:
W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) cena ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 360 zł
Zapisy i płatności
Zapisy:
Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na nasz rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Santander Bank Polska
nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801
z dopiskiem "imię i nazwisko - Podlasie"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem
Mapa i profil
Na trasie