O wyprawie
Beskid Niski to ostatnie „dzikie” polskie góry. To kraina Łemków, rozłożyście złotych bań drewnianych cerkwi, nieistniejących już łemkowskich wiosek ukrytych w bezludnych dolinach malowniczych wzgórz, w któryś niegdyś tętniło życie.
Kiedy tak będziemy przemierzać rowerami drogi i bezdroża Beskidu Niskiego często nie spotkamy tu żadnego innego turysty. To tylko w tych górach możemy rozkoszować się wszechobecną ciszą i otaczającą nas przyrodą, szukając w opuszczonych dolinach, pośród leniwie płynących potoków śladów historii tej wyjątkowej krainy, zadziwiającej swoimi pejzażami, zabytkami i pogmatwaną przeszłością.
Krainę Łagodności, jak zwą ją zakochani w tej części Beskidów, będziemy poznawać bez pośpiechu... jadąc od dolin do przełęczy, od wsi do miasteczka. Poddając się jej urokowi tak łagodnemu jak zbocza tutejszych gór.
Program
Dzień 1: Kunkowa
Przyjazd do Kunkowej, dawnej, łemkowskiej wioski z zabytkową, drewnianą cerkwią św. Łukasza Apostoła, zakwaterowanie i obiadokolacja.
Dzień 2: Kunkowa - Zdynia ~ 55 km
To będzie dzień połemkowskich cerkwi. Na początek wyprawy Krainą Łagodności ruszamy wzdłuż potoku Przysłupianki mijając po drodze ładnie położone dawne wioski Łemków Leszczyny i Nowicę z drewnianymi cerkwiami. Następnymi ciekawymi miejscowościami na trasie będzie Kwiatoń z wpisaną na listę zabytków Unesco, uznawaną za najładniejszą z cerkwi łemkowskich drewnianą cerkwią św. Paraskewy oraz Hańczowa z cerkwią Opieki Bogarodzicy. Z Hańczowej widokowym odcinkiem przez Przełęcz Hutniańską mijając na trasie kilkudomową wioskę Ropki dojedziemy do Wysowej-Zdroju, beskidzkiego uzdrowiska, gdzie urządzimy sobie obiadową przerwę. Z Wysowej przez jedną z najbardziej malowniczych, bezludnych wiosek Łemkowszczyzny Regietów Wyżny ze stadniną koni huculskich dojedziemy do rzeki Zdynianki i trzymając się jej lewego brzegu do Zdyni z kolejną dzisiaj piękną, drewnianą cerkwią.
Dzień 3: Zdynia - Bartne ~ 55 km
To będzie dzień nieistniejących już połemkowskich wiosek. Najpierw Radocyna i Lipna z symbolicznymi drzwiami na miejscu dawnych wsi. Za wsią Krzywa wjedziemy na odludny odcinek z kolejnymi śladami po wioskach, w których niegdyś tętniło życie. W Jasionce pozostały przydrożne krzyże i kapliczki, w Czarnym odnajdziemy ślady dawnych domostw i zdziczałe drzewa owocowe, a w Nieznajowej miejsce po cerkwi i cmentarzu. Od Nieznajowej czeka nas kilkukrotne przekraczanie w bród potoku Zawoi, aż dojedziemy do Wołowca z kolejną zabytkową, drewnianą cerkwią. Ten odludny dzień z najbardziej charakterystycznymi dla Beskidu Niskiego miejscami po nieistniejących, łemkowskich wioskach zakończymy w Bartnym, jednej z najciekawszych beskidzkich wiosek z kolejną zabytkową cerkwią i tradycyjnymi, łemkowskimi chyżami.
Dzień 4: Bartne - Krempna ~ 45 km
Kontynuujemy naszą podróż po beskidzkich osobliwościach. Zaraz po starcie Świerżowa Ruska, leżąca w malowniczej dolinie, dawna wieś nad potokiem Świerżówka. Za Świerżową dwie wybitne łemkowskie cerkwie, których przegapić nie możemy – cerkwie w Kotani oraz Świątkowej Wielkiej. Kolejne kilometry to dawna wieś Rozstajne, za którą znowu wjedziemy na odludny, ale bardzo widokowy odcinek z typowo beskidzkimi krajobrazami na dolinę po nieistniejącej już wioskach Ciechania i Żydowskie. Ten najkrótszy dystansowo dzień wyprawy zakończymy w Krempnej z kolejną na naszej trasie perełką - XVIII wieczną, klasyczną, zachodniołemkowską cerkwią św. Kosmy i Damiana.
Dzień 5: Krempna - Królik Polski ~ 50 km
Kolejny dzień rozpoczniemy od obfitującego w widoki przejazdu z Myscowej do Polan przez grzbiet Suchani. Następnym będzie uroczy Olchowiec z tradycyjnymi chałupami łemkowskimi i cerkwią. Z Olchowca bardzo malowniczy odcinek do Tylawy przez bezludne tereny dawnych wsi łemkowskich – Wilszni i Smereczna. Z Tylawy trzymamy się lewego brzegu rzeczki Jasiółka, która zaprowadzi nas do Jaślisk, dawnym miasteczku z bogatą przeszłością, dzisiaj niewielkiej osady z kilkoma ciekawymi zabytkami, drewnianą zabudową małomiasteczkową i kultowym barem "Czeremcha". Przed wizytą w Jaśliskach polecamy obejrzeć film Dariusza Jabłońskiego „Wino truskawkowe”. To tam kręcono większość zdjęć do filmu, który dobrze oddaje klimat i atmosferę Jaślisk. W Jaśliskach wjedziemy na przyjemny szuterek z cudownymi panoramami Beskidu, który zaprowadzi nas do Szklar, a stamtąd szybki zjazd na miejsce noclegu do wsi Królik Polski.
Dzień 6: Królik Polski - Dukla ~ 55 km
Po śniadaniu ruszamy nad Wisłokę. 10 km trasy VI dnia wyprawy to piękny, przełomowy odcinek Wisłoki, wzdłuż której dojedziemy do Beska. Na tym odcinku Rudawka Rymanowska z urwistymi brzegami Wisłoki tworzącymi tutaj głęboki, niezwykle widokowy jar z miejscami do kąpieli oraz malownicze krajobrazy skalnego przełomu Wisłoka w Mymoniu. Z Beska kierujemy się do słynnych, beskidzkich uzdrowisk. Najpierw Rymanów z okazałą, odbudowaną XVIII wieczną synagogą i wartym odwiedzin żydowskim kirkutem skąd odkrytym grzbietem wzgórza z rozległymi widokami przez rymanowską Kalwarię dojedziemy do Rymanowa-Zdroju z zabytkową uzdrowiskową zabudową, gdzie urządzimy sobie obiadowy pit-stop. Z Rymanowa-Zdroju atrakcyjna widokowo trasa spacerowa z rozległymi widokami na Beskid Niski i Bieszczady zaprowadzi nas do Iwonicza-Zdroju z efektowną grupą 22 zabytkowych budynków uzdrowiskowych. Zaraz za Iwoniczem kolejne świetne panoramy ze szczytu Żabiej Góry, po których wjedziemy już na ładny rynek w Dukli, gdzie spędzimy ostatnią noc wyprawy.
Dzień 7: Dukla
Po śniadaniu i 260 km podróży rowerowej przez Krainę Łemków ruszymy w drogę powrotną do naszych domów.
Informacje
Transport
Zapewniamy transport busem z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Kunkowej, a także po jej zakończeniu z Dukli do Warszawy i Lublina. Rowery uczestników jadą na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce.
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.
Trasa
Wyprawa po Beskidzie Niskim to propozycja dla tych, którzy mają bardzo dobrą kondycję fizyczną. To wyprawa dla tych, którzy lubią się na rowerze bardziej zmęczyć i są gotowi odkrywać miejsca, do których na rowerze docierają nieliczni. Beskid Niski możemy także polecić początkującym rowerzystom górskim, osobom, które nie boją się jazdy z podjazdami oraz wszystkim, którzy szukają cichych, zapomnianych, odludnych miejsc bez natłoku turystów. Polecany na wyprawę rower to rower typowo górski lub solidny rower trekkingowy.
Wysokość min. 282 m./max. 776 m.
Całkowita długość trasy 260 km
Noclegi i wyżywienie
Na noclegi wybraliśmy miejsca, które mają beskidzki klimat i urok. Uczestników kwaterujemy w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.
Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań i 6 obiadokolacji . W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy godzinną przerwę na obiad w restauracjach, zajazdach lub jeśli takich na trasie nie ma przy wiejskich sklepikach.
Dla grup zorganizowanych noclegi na tej wyprawie możemy także zorganizować we własnych namiotach na dobrze wyposażonych, w pełen węzeł sanitarny studenckich bazach i kempingach. Jest to opcja dużo tańsza niż noclegi w pensjonatach.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
e-mail:
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
- 6 noclegów w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych z łazienkami
- 6 śniadań oraz 6 obiadokolacji
- Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Kunkowej, a po jej zakończeniu z Dukli do Warszawy i Lublina
- Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
- Ubezpieczenie
- Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *
* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wyprawy nie zawiera:
- Biletów wstępu
Terminy i cena
Termin:
wyprawa na zamówienie - wybierz termin
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.
Cena dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych 6-7 osobowych:
2380 zł/os. - wyprawa bez pilota
2650 zł/os. - wyprawa z pilotem
Cena dla grup zorganizowanych 8-20 osobowych:
W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) cena ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 360 zł
Zapisy i płatności
Zapisy:
Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na nasz rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Santander Bank Polska
nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801
z dopiskiem "imię i nazwisko - Beskid Niski"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem
Mapa i profil
Na trasie