O wycieczce
Południowa część Jury Krakowsko-Częstochowskiej poprzecinana jest licznymi potokami. Tworzą one malownicze doliny tworzące park krajobrazowy Dolinek Podkrakowskich. Park ten położony jest na zachód od Krakowa, od którego bierze swoją nazwę, a zajmuje niewielki obszar niespełna 200 km².
Dolinki Podkrakowskie - kraina malowniczych dolin, niewielkich potoków, jaskiń i wąwozów to wyborne miejsce dla turystów rowerowych. Na terenie parku wytyczono wiele znakowanych tras rowerowych biegnących przez widokowe plenery, osobliwe ostańce skalne Dolin Prądnika i Będkowskiej, unikatowe na Jurze wodospady, prehistoryczne jaskinie, a także majestatyczne zamki Pieskowej Skały, Ojcowa i Tenczyna.
W czasie kilkudniowej wycieczki przejedziemy przez najładniejsze doliny parku. Pierwszy dzień wycieczki to przejazd przez Ojcowski Park Narodowy najbardziej znaną w Dolinkach Podkrakowskich i najpiękniejszą z nich Doliną Prądnika. Drugi dzień rozpoczniemy od Doliny Kluczwody, aby przez kolejne malownicze, podkrakowskie dolinki Bolechowicką, Kobylańską i jedna z najbardziej urokliwych Dolinę Będkowską dotrzeć nad Dolinę Szklarki. Ostatni dzień wycieczki to Dolina Eliaszówki, która zaprowadzi nas pod zamek w Tenczynie, a stamtąd przez lasy Tenczyńskiego Parku Krajobrazowy i mniej znane, krótkie dolinki Grzybowską i Rudawy do Krakowa, gdzie zakończymy naszą wycieczkę.
Program
Skalny Dwór/Pieskowa Skała
Na początek do wyboru mamy dwie opcje. Albo od razu po przyjeździe pod zamek w Pieskowej Skale wsiądziemy na rowery i wyruszymy na trasę wycieczki, albo po przyjeździe zakwaterujemy się w leżącym niedaleko Skalnym Dworze, odpoczniemy po podróży, a wieczór spędzimy na miłej integracji. Tak czy inaczej wycieczkę rozpoczynamy w Ojcowskim Parku Narodowym przy jednym z najcenniejszych w Polsce renesansowych zamków w Pieskowej Skale i słynnym ostańcu będącym symbolem Jury Krakowsko-Częstochowskiej - Maczudze Herkulesa.
Dzień 1: Pieskowa Skała - Tomaszowice ~ 40 km
Pierwszy dzień wycieczki to Ojcowski Park Narodowy i Dolina Prądnika – najpiękniejsza z dolin i kwintesencja Dolinek Krakowskich. Ale po kolei... Początek trasy to pofałdowane, wąskie, widokowe dróżki, które zaprowadzą nas do Ojcowa z ruinami zamku Kazimierza Wielkiego. Stamtąd wjeżdżamy w samo serce Ojcowskiego Parku Narodowego - najmniejszego parku narodowego w Polsce z cudną Doliną Prądnika, ogromnymi, różnokształtnymi skałami kryjącymi w sobie kilkudziesięciometrowe jaskinie, a także urokliwymi wąwozami. To tutaj w dwóch krasowych dolinach Prądnika i Sąspówki oraz w ich najbliższym otoczeniu natura „zgromadziła" prawdziwe cuda: prawie 600 (!) jaskiń z najbardziej znaną jaskinią Ciemną na czele, różnorodne formy skalne w postaci iglic, maczug czy bram, a na jurajskiej wierzchowinie fantazyjne ostańce skalne. To wszystko przed nami dlatego w tempie nieśpiesznym przejedziemy przez samo serce Ojcowskiego PN. Trasa rowerowa Doliną Prądnika to jest po prostu rowerowa bajka!
Dzień 2: Tomaszowice - Paczółtowice ~ 50 km
Ten dzień będzie niezwykle intensywny, bowiem przejedziemy aż przez sześć Dolinek Krakowskich. Na sam początek Dolina Kluczwody z najdłuższą (ok. 1 km) udostępnioną do zwiedzania jaskinią w Polsce – Jaskinią Wierzchowską. Jeśli będą chętni przejdziemy się ponad godzinną trasą oświetlonymi korytarzami jaskini i ruszymy w stronę bardzo atrakcyjnych widokowo dwóch dolin - Doliny Bolechowickiej oraz krętego, skalistego wąwozu Doliny Kobylańskiej. To dopiero początek najlepszych atrakcji tego dnia bowiem za Kobylańską dedykowana rowerzystom ścieżka doprowadzi nas do pięknej Doliny Będkowskiej z wodospadem Szum oraz uwielbianymi przez wspinaczy ostańcami skalnymi - Sokolicą i ostańcu o dźwięcznej nazwie Dupa Słonia, a także osławioną Brandysówką, gdzie zrobimy sobie dłuższy, obiadowy pit-stop. Po przerwie kierujemy się ku drugiemu pod względem wysokości wzniesieniu na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej – Grodzisku Skała (513 m. n.p.m.). Chętni będą mogli zdobyć szczyt, a Ci, którzy zostaną na dole mogą w tym czasie odwiedzić malowniczą, leżącą u podnóża Grodziska Jaskinię Nietoperzową. Końcówka tego "festiwalu" wąwozów i dolinek to Dolina Szklarki z imponującymi Słonecznymi Skałami i Dolina Racławki z Powroźnikową Skałą, jednym z ładniejszych, jurajskich ostańców.
Dzień 3: Paczółtowice - Kraków ~ 50 km
Zaraz po starcie dojeżdżamy do Czernej z kompleksem klasztoru Karmelitów Bosych – wysokiej klasy XVII wiecznym zabytkiem atrakcyjnie położonym na zalesionych zboczach Doliny Eliaszówki, a za dolinką do Krzeszowic z okazałym pałacem Potockich. Za Krzeszowicami mijamy Tenczynek i wspinamy się ponad dwukilometrowym podjazdem na górujące nad Dolinkami Krakowskimi majestatyczne ruiny zamku Tenczyn. Tam dłuższa przerwa, po której zjeżdżamy na ścieżkę rowerową przez lasy Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, która zaprowadzi nas do mniej znanych, podkrakowskich dolinek - Dolin Brzoskwinki i Grzybowskiej. Do Krakowa wjedziemy ostatnią z dolinek Doliną Rudawy i tam do wyboru mamy dwie opcje. Albo jeszcze tego samego dnia pakujemy rowery i wyruszamy w drogę powrotną do naszych domów, albo zostajemy jeszcze jedną noc w Krakowie poddając się jego klimatowi, a do domów wyruszymy następnego dnia po śniadaniu.
Kraków
Po śniadaniu pożegnamy piękny Kraków i wyruszymy w drogę powrotną do naszych domów.
Informacje
Transport
Zapewniamy transport busem z Warszawy i Lublina na start wycieczki do Pieskowej Skały, a także po jej zakończeniu z Krakowa do Warszawy i Lublina. Rowery uczestników transportujemy na przyczepce przystosowanej do przewozu rowerów.
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdą grupą indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.
Trasa zatacza prawie pętlę możemy więc dojechać własnym autem do Krakowa i pozostawić go na parkingu strzeżonym na czas wyprawy. Z Krakowa zapewniamy transport do Pieskowej Skały na start wycieczki (30 km).
Kraków ma także dobre połączenia kolejowe z innymi miastami. Polecamy i zachęcamy uczestników do transportu kolejowego jako najbezpieczniejszego, ekologicznego i bardzo wygodnego. Z dworca kolejowego w Krakowie zapewniamy transport do Pieskowej Skały na start wycieczki.
Trasa
Ze względu na podjazdy klasyfikujemy wycieczkę Dolinkami Podkrakowskimi jako średnio-trudną. Polecamy ją dla bardziej zaawansowanych rowerzystów lub dla tych, którym nie straszną są podjazdy w granicy rozsądku. Wycieczka będzie też świetną propozycją dla osób, które nie miały jeszcze doświadczenia, a chciałyby się sprawdzić w bardziej urozmaiconym terenie.
Wysokość min. 200 m./max. 479 m.
Całkowita długość trasy 140 km
Noclegi i wyżywienie
Uczestników kwaterujemy w pensjonatach w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.
Wyżywienie zawarte w cenie wycieczki to śniadania. Pozostałe posiłki (obiady i obiadokolacje) zamawiamy sobie indywidualnie wg gustu i uznania. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy dłuższą przerwę na obiad. Na miejscu noclegu także będzie możliwość zamówienia obiadu lub kolacji w miejscach, gdzie będziemy nocować lub w pobliskich restauracjach.
Noclegi na tej wycieczce możemy także zorganizować we własnych namiotach na dobrze wyposażonych, w pełen węzeł sanitarny kempingach. Jest to opcja dużo tańsza niż noclegi w pensjonatach.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
e-mail:
Świadczenia
Na wycieczce zapewniamy:
- 2,3 lub 4 noclegi w pensjonatach w pokojach dwuosobowych z łazienkami *¹
- 2,3 lub 4 śniadania *¹
- Transport uczestników z Warszawy i Lublina na miejsce startu wycieczki do Pieskowej Skały, a po jej zakończeniu z Krakowa do Warszawy i Lublina
- Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
- Ubezpieczenie
- Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wycieczki wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *²
*¹ ilość noclegów i posiłków do uzgodnienia (zobacz program)
*² w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wycieczki jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wycieczki nie zawiera:
- Biletów wstępu
- Pozostałych posiłków poza śniadaniami
Terminy i cena
Termin:
wycieczka na zamówienie
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wycieczkę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.
Cena:
Cena wycieczki uzależniona jest od wielkości grupy, ilości noclegów/posiłków i jest ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym grupę
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 200 zł
Zapisy i płatności
Zapisy:
Aby zapisać się na wycieczkę prosimy o wysłanie e-maila na adres
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wycieczki na nasz rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Santander Bank Polska
nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801
z dopiskiem "imię i nazwisko - Dolinki Podkrakowskie"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wycieczki bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem
Mapa i profil
Na trasie