O wyprawie
Jedna ścieżka, dwie rzeki, trzy kraje... od źródeł Nysy w pobliżu wsi Nova Ves w Czechach do niemieckiej Żytawy i od Żytawy wzdłuż polsko-niemieckiej granicy do Frankfurtu nad Odrą. Nadgraniczna trasa wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry to świetna propozycja dla wszystkich miłośników przyrody oraz historii bowiem trasa ta łączy w sobie rozległe, łużyckie krajobrazy porozsiewane pośród malowniczych wiosek ze starymi, zabytkowymi miastami. To propozycja świetna także dla wszystkich, którzy najbardziej cenią sobie spokojną jazdę wśród idyllicznych krajobrazów po wygodnych, bezpiecznych, odseparowanych od samochodowego ruchu ścieżkach rowerowych. Trzeba przyznać, że pod względem infrastruktury rowerowej Niemcy zrobili wręcz pokazową inwestycję robiąc przy nadgranicznych rzekach Nysie i Odrze kapitalną robotę!
Największymi atrakcjami tej trasy jest cisza i natura, ale po drodze takie miasta jak Liberec, Żytawa i Görlitz zachwycą każdego miłośnika zabytkowych, starych miast. Z kolei Bad Muskau ze swoim wpisanym na listę Unesco Parkiem Mużakowskim i Forst z ogrodem różanym zdobędą serca wszystkich miłośników przyrody.
Trasa jest zupełnie płaska i dlatego możemy śmiało polecić ją wszystkim, nawet początkującym rowerzystom i po lekkiej modyfikacji dystansów także rodzinom z dziećmi.
Program
Dzień 1: Nova Ves nad Nisou (Źródła Nysy)
Przyjazd do Nowej Wsi nad Nysą, niewielkiej, uroczej miejscowości w Górach Izerskich, położonej u źródeł Nysy Łużyckiej. Zakwaterowanie oraz kolacja.
Dzień 2: Nova Ves nad Nisou - Żytawa (Zittau) ~ 55 km
Pierwszy dzień na rowerach prowadzi nas głównie przez Czechy, od źródeł Nysy w Nowej Wsi do czesko-niemieckiej granicy w Hartau i dalej po stronie niemieckiej do Żytawy. Pierwszy dłuższy przystanek w Libercu, największym mieście w północnych Czechach z zabytkową starówką ze wspaniałym, neorenesansowym ratuszem. Mijamy Chrastavę i dojeżdżamy do górującego nad czesko-niemieckim pograniczem XVI wiecznego zamku Grabstejn z rozległym parkiem. Po jego odwiedzinach tuż przed samą granicą Hradek z ładnym rynkiem, dobrym, czeskim piwem, kąpieliskiem nad jeziorem Kristyna i trójstykiem granic Polski, Czech i Niemiec. Dzień zakończymy w niemieckiej Żytawie (Zittau), gdzie po zakwaterowaniu warto pospacerować po jej starówce i odnaleźć tam zabytkowe kamienice oraz kościół św. Krzyża z robiącą duże wrażenie, ponad 500 letnią wielką zasłoną wielkopostną.
Dzień 3: Żytawa - Görlitz/Zgorzelec ~ 45 km
Ścieżką rowerową wyjeżdżamy z Żytawy i dojeżdżamy do wsi Hirschfelde z zabytkowymi domami przysłupowymi, skąd wjedziemy na piękny, leśny odcinek biegnący przy samej Nysie, którym dojedziemy pod bramy istniejącego prawie 800 lat wiekowego klasztoru cystersów Mariental. Kolejny postój w porze obiadowej urządzimy sobie po polskiej stronie w Radomierzycach w Winnicy Hanna z dobrą restauracją i winiarnią. Dalej trasa biegnie przy jeziorze Berzdorfer See, gdzie warto urządzić sobie przy słonecznej pogodzie kolejną dłuższą przerwę na jednej z tamtejszych plaż. Tuż przed Görlitz wiadukt kolejowy - najdłuższy kamienny most Niemiec, pod którym wjedziemy do miasta z ponad 4000 zachowanymi zabytkami i pięknymi kamienicami poprzecinanymi brukowanymi uliczkami. Po zakwaterowaniu zapraszamy na spacer po magicznym Görlitz nazywanym także Gorliwood z jego średniowieczną atmosferą przyciągającą filmowców z całego świata. Wspaniale odrestaurowana starówka jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych w Niemczech i oferuje różnorodność zabytków z różnych epok.
Dzień 4: Gorlitz/Zgorzelec - Mużaków (Bad Muskau)/Łęknica ~ 70 km
To będzie najdłuższy dystansowo dzień całej wyprawy. Trasa ze Zgorzelca do Mużakowa (Bad Muskau) i Łęknicy wiedzie przez senne wiejskie okolice, gdzie króluje tylko natura, a ścieżkę może przebiec nam stado owiec. W wielu miejscach droga rowerowa biegnie przy samym brzegu rzeki, a liczne miejsca odpoczynku zachęcają do postojów. Atrakcją i urozmaiceniem na trasie będzie park rozrywki Kulturinsel – bajkowe osiedle z hotelem w domkach na drzewach oraz Rothenburg z ładnym parkiem i muzeum lotnictwa. Szczególną atrakcją na zakończenie tego dnia jest wpisany na listę Unesco transgraniczny Park Mużakowski, wzorowany na modelu angielskim genialne dzieło hrabiego Hermanna von Pucklera ze wspaniałym pałacem i oranżerią. Park Mużakowski oferuje niezwykłe przeżycia związane z naturą: rozległe łąki, majestatyczne drzewa, kręte ścieżki, malownicze jeziora i rzeki, niepowtarzalne mosty i budynki. Ten przyrodniczy raj zwiedzimy na fakultatywnej, rowerowej przejażdżce po parku.
Dzień 5: Mużaków/Łęknica - Guben/Gubin ~ 65 km
Piąty dzień wyprawy wzdłuż polsko-niemieckiego pogranicza rozpoczniemy od przejazdu przez Park Mużakowski wśród jego starych drzew. Ścieżkami przez park wyjedziemy za Mużaków i zaraz pierwszy przystanek bowiem dotrzemy do koziej farmy w Pusack, fajnego miejsca na odpoczynek z dobrym winem i specjałami z koziego sera. Kolejne kilometry to odcinek przy samej rzece i królestwo natury. Na tym odcinku mijać będziemy tylko kilka małych wiosek aż dojedziemy do Forst z pięknym ogrodem różanym i kilkoma dobrymi restauracjami. W Forst warto urządzić sobie obiadową przerwę po której czeka nas jeden z najpiękniejszych fragmentów łużyckiej, nadgranicznej trasy, który wiedzie po części torowiskiem dawnej kolei, następnie po wysokim, nadrzecznym wale, który to zaprowadzi nas na polską stronę do jednego z najstarszych, łużyckich miast - Gubina z kilkoma klasowymi zabytkami.
Dzień 6: Guben/Gubin - Frankfurt nad Odrą/Słubice ~ 65 km
20 km po stracie do ostatniego dnia wyprawy w okolicach Ratzdorfu pożegnamy się z Nysą Łużycką, w miejscu, w którym wpływa ona do Odry. Zaraz po ujściu Nysy koniecznie musimy wstąpić do kompleksu klasztornego Cystersów Neuzelle zwanego barokowym cudem Branderburgii. Tam piękne budynki klasztorne, browar klasztorny, park i karczma zachęcają do zatrzymania się na dłużej. Kontynuujemy podróż w kierunku Eisenhüttenstadt - zbudowanego w latach 50-tych XX wieku pierwszego „socjalistycznego miasta NRD”. To zaplanowane, hutnicze miasto może być dużą atrakcją dla zainteresowanych nowszą historią. Miejscem docelowym ostatniego dnia wyprawy jest uniwersyteckie miasto Frankfurt nad Odrą. W mieście słynnego, niemieckiego pisarza Kleista jest wiele do odkrycia: liczne parki, muzea, teatry, obiekty sakralne i wiele dobrych restauracji, a w jednej z nich usiądziemy do pożegnalnej kolacji.
Dzień 7: Frankfurt nad Odrą/Słubice
Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do naszych domów.
Wzdłuż Odry z Frankfurtu nad Odrą do Świnoujścia
Kontynuację nadgranicznej trasy D12 na odcinku z Frankfurtu nad Odrą nad Bałtyk do niemieckiego Ahlbeck i Świnoujścia możemy także zorganizować na zamówienie dla grup co najmniej 6 osobowych. Aby otrzymać szczegóły i dokładny program wyprawy z Frankfurtu wzdłuż Odry nad Bałtyk prosimy o
Dzień 1: Frankfurt nad Odrą
Dzień 2: Frankfurt nad Odrą - Lebus - Kustrin Kietz - Letschin ~ 55 km
Dzień 3: Letschin - Schwedt/Oder ~ 65 km
Dzień 4: Schwedt/Oder - Penkun - Löcknitz ~ 75 km
Dzień 5: Löcknitz - Hintersee - Ueckermünde ~ 60 km
Dzień 6: Ueckermünde - Mönkebude - Usedom - Ahlbeck - Świnoujście ~ 65 km
Dzień 7: Świnoujście
Informacje
Transport
Zapewniamy transport busem z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Nowej Wsi nad Nysą, a także po jej zakończeniu z Frankfurtu nad Odrą do Warszawy i Lublina. Rowery uczestników jadą na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce.
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.
Nova Ves nad Nisou i Frankfurt nad Odrą mają połączenia kolejowe z Polską. Polecamy i zachęcamy uczestników do transportu kolejowego jako najbezpieczniejszego, ekologicznego i bardzo wygodnego.
Trasa
Trasa wyprawy Wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry jest częścią długodystansowej, nadgranicznej trasy rowerowej D12 Oder-Neiße-Radweg. Cała trasa liczy około 610 kilometrów - od czeskiej Nowej Wsi nad Nysą u podnóża Gór Izerskich aż do niemieckiego Ahlbeck nad Morzem Bałtyckim na wyspie Uznam. Jest to wręcz pokazowa, niemiecka inwestycja. Niemal cała trasa biegnie dedykowanymi rowerzystom wyasfaltowanymi ścieżkami rowerowymi o zerowym ruchu samochodowym najpierw przy granicznej Nysie Łużyckiej, a od okolic Ratzdorfu przy granicznej Odrze. Trasa niemal w całości biegnie w dół i za wyjątkiem pierwszego, 30 km odcinka z Nowej Wsi do Chrastavy jest niemal całkowicie płaska i śmiało możemy polecić ją wszystkim, nawet mało doświadczonym rowerzystom, a także po lekkiej modyfikacji dystansów (w tym celu prosimy o kontakt z nami) także rodzinom z dziećmi.
Wysokość min. 21 m./max. 644 m.
Całkowita długość trasy 300 km
Noclegi i wyżywienie
Uczestników kwaterujemy w hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.
Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy godzinną przerwę na obiad w restauracjach, zajazdach lub jeśli takich na trasie nie ma przy wiejskich sklepikach.
Dla grup zorganizowanych noclegi na tej wyprawie możemy także zorganizować we własnych namiotach na dobrze wyposażonych, w pełen węzeł sanitarny kempingach. Jest to opcja dużo tańsza niż noclegi w hotelach i pensjonatach.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
e-mail:
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
- 6 noclegów w hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych z łazienkami
- 6 śniadań
- Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Nowej Wsi nad Nysą w Czechach, a po jej zakończeniu z Frankfurtu nad Odrą w Niemczech do Warszawy i Lublina
- Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
- Ubezpieczenie
- Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *
* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wyprawy nie zawiera:
- Biletów wstępu
- Pozostałych posiłków poza śniadaniami
Terminy i cena
Termin:
wyprawa na zamówienie - wybierz termin
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.
Cena dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych 6-7 osobowych:
2850 zł/os. - wyprawa bez pilota
3100 zł/os. - wyprawa z pilotem
Cena dla grup zorganizowanych 8-20 osobowych:
W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) cena ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 360 zł
Zapisy i płatności
Zapisy:
Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na nasz rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Santander Bank Polska
nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801
z dopiskiem "imię i nazwisko - Wzdłuż Nysy i Odry"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem
Mapa i profil
Na trasie