O wyprawie
Bory Tucholskie i Kaszuby to świetne miejsca do uprawiania turystyki rowerowej. Gęsta sieć tras rowerowych z wygodnymi, dedykowanymi rowerzystom ścieżkami biegnącymi wśród malowniczych widoków i urozmaiconego krajobrazu, które tworzą wiekowe lasy Borów Tucholskich oraz pofałdowane, polodowcowe Kaszuby z licznymi jeziorami i urokliwymi, kaszubskimi wioskami tworzą przestrzeń wręcz idealną na tygodniowy, aktywny urlop na rowerze.
Pierwsze dwa dni wyprawy to przejazd po dedykowanych tylko rowerzystom trasach Kaszubskiej Marszruty przez samo serce Borów Tucholskich. Tutaj rządzi przyroda – gęstwina sosnowych lasów to prawdziwa enklawa ciszy i spokoju. Kolejne rowerowo dwa dni to przejazd przez środkową i najpiękniejszą część Kaszub - Szwajcarię Kaszubską. Tutaj czekają na nas krajobrazy łagodnych, morenowych wzgórz i polodowcowych rynien z błyszczącymi taflami setek czystych jezior, no i przede wszystkim żywa wciąż kultura kaszubska. Ostatni dzień wyprawy to przejazd północną częścią Kaszub do Gdańska - historyczno-architektonicznej perełki z ponad 1000 letnią tradycją, gdzie zakończymy wyprawę przez Bory Tucholskie i Kaszuby.
Program
Dzień 1: Chojnice
Wyprawę rozpoczynamy w Chojnicach "stolicy" Borów Tucholskich z ładnym, kolorowym rynkiem i kilkoma klasowymi zabytkami. Tam po zakwaterowaniu w jednej z tamtejszych restauracji zasiądziemy do pierwszej wyprawowej kolacji.
Dzień 2: Chojnice - Swornegacie ~ 65 km
Pierwszy dzień na rowerach to przejazd przez samo serce Borów Tucholskich trasami Kaszubskiej Marszruty – dedykowanymi rowerzystom ścieżkami poprowadzonymi po specjalnie wybudowanych traktach. Zaraz za Chojnicami wjeżdżamy w głęboki, puszczański las, którym dojedziemy do jednego z najpiękniejszych miejsc w parku narodowym Borów Tucholskich - Rezerwatu Siedmiu Jezior z drewnianymi kładkami poprowadzonymi wśród śródleśnych torfowisk. Dłuższa, obiadowa przerwa w Charzykowie, malowniczo położonej nad rozległym, śródleśnym jeziorem Charzykowskim miejscowości letniskowej, po której leśnym odcinkiem, trzymając się zachodniego brzegu jeziora dojedziemy do mostu Babilon na rzece Brda i dzikich plaż nad jeziorami Duże Łowne i Głuche. Przejazd świetnymi trasami Kaszubskiej Marszruty zakończymy tego dnia w położonej nad jeziorem Karsińskim kolejnej letniskowej wsi o śmiesznej nazwie Swornegacie.
Dzień 3: Swornegacie - Półwysep Lipa ~ 70 km
Przez pierwsze 20 km tego dnia będziemy trzymali się żółtego szlaku Kaszubskiej Marszruty poprowadzonego malowniczo wzdłuż rzeki Brda – niekwestionowanej królowej Borów Tucholskich, którym dojedziemy do zapory na Brdzie w Mylofie. Tu posilimy się w kultowej smażalni, a następnie ruszymy w stronę osady Brusy-Jaglie. Tam odwiedzimy fascynującą galerię sztuki twórcy ludowego Józefa Chełmońskiego „kaszubskiego Leonarda da Vinci” - kolorowy świat pełen osobliwych rzeźb i oryginalnych wynalazków. W Brusach opuszczamy Bory Tucholskie oraz trasy Kaszubskiej Marszruty i wjeżdżamy na Kaszuby Południowe. Mijamy Wiele z ładną plażą nad jeziorem Wielewskim i położoną na przyjeziornych wzgórzach kalwarią, do której od lat pielgrzymują Kaszubi i świetnym, widokowym klifem wzdłuż prawego brzegu rozległego jeziora Wdydzkiego, którego strome brzegi wznoszą się na tym odcinku na 10 metrów dojedziemy najpierw do letniskowych Wdzydz Tucholskich, a zaraz potem na otoczony z trzech stron wodami jeziora Półwysep Lipa z kąpieliskiem, ośrodkiem wypoczynkowym i restauracją.
Dzień 4: Półwysep Lipa - Szymbark ~ 65 km
Po śniadaniu leśnym odcinkiem kierujemy się do Wdydz Kiszewskich, letniskowej wsi malowniczo położonej nad jeziorem Gołuń z najstarszym w Polsce, ponad 100 letnim skansenem. Z Wdydz kolejny, leśny odcinek zaprowadzi nas do uroczej wsi Juszki – oazy spokoju z dawnym układem zabudowy typowej wioski kaszubskiej i zabytkowymi drewnianymi domami krytymi jeszcze strzechą. Dłuższą, obiadową przerwę urządzimy sobie w połowie trasy tego dnia na ładnym rynku w Kościerzynie, skąd szeroką szutrówką po dawnej linii kolejowej dojedziemy do Sikorzyna, gdzie warto zobaczyć zabytkowy dworek rodziny Wybickich. Za Sikorzynem i Stężycą wjedziemy na trasę rowerową Kaszebsko Stegna, którą dość pofałdowanym odcinkiem dojedziemy do Pierszczewka z pysznymi widoczkami na jezioro Patulskie oraz Szymbarku - mety IV dnia wyprawy. A dla tych, dla których za mało tego dnia kilometrów i atrakcji proponujemy krótki (2 km w jedną stronę) podjazd pod Wieżycę – najwyższy na Pomorzu i całych polskich nizinach szczyt o wysokości 329 m n.p.m. i wejście na wieżę widokową z pięknymi panoramami Pojezierza Kaszubskiego.
Dzień 5: Szymbark - Kartuzy ~ 50 km
Tego dnia na trasie czekają na nas krajobrazy i jeziora Pojezierza Kaszubskiego. Najpierw rynnowe jezioro Ostrzyckie i letniskowe Ostrzyce, gdzie przy ładnej pogodzie urządzimy sobie chwilę relaksu na piaszczystej plaży, którą chętni mogą także wykorzystać na odwiedziny oryginalnego, ostrzyckiego Cactusarium z prawie 5 tysiącami kaktusów. Za Ostrzycami Góra Sobótka, kolejny świetny punkt widokowy na jeziora Szwajcarii Kaszubskiej, a na jej szczycie odrestaurowany wiatrak-koźlak, w którym urządzono kawiarnię. Kolejne kilometry zaprowadzą nas do cudnie położonego pomiędzy trzema jeziorami Chmielna. Tutaj możemy odwiedzić słynną pracownię ceramiki kaszubskiej Neclów, gdzie oprócz muzealnej ekspozycji będzie możliwość zakupu niebanalnych i oryginalnych pamiątek z Kaszub oraz osławioną Czeczę u Kaszebe - restaurację położoną nad brzegami jeziora Białego. Za Chmielnem kolejne panoramy z rozległymi widokami na Jeziora Chmieleńskie i dojeżdżamy do Kartuz - stolicy Kaszub.
Dzień 6: Kartuzy - Gdańsk ~ 70 km
Ostatni rowerowo dzień zaprowadzi nas do Gdańska. Ale po kolei… Zaraz po starcie Łapalice z niedokończonym, współczesnym zamkiem-widmo o 12 basztach. Następną ciekawą, kaszubską miejscowością na trasie będzie Pomieczyńska Huta – wieś położona na wysokim wzgórzu z tradycyjną, kaszubską zabudową, a kilka km dalej Pomieczyno z ładnym, drewnianym kościółkiem. Kolejne 30 km to przejazd przez spokojne wioski Północnych Kaszub do Lasów Oliwskich i malowniczej trasy rowerowej przez Trójmiejski Park Krajobrazowy, którą wjedziemy do Oliwy, jednej z dzielnic Gdańska. Tam warto odwiedzić gotyckie opactwo pocysterskie ze wspaniałą katedrą i XVII wieczny Pałac Opatów, po czym wzdłuż potoku Oliwskiego dojedziemy nad Zatokę Gdańską. Tam nad wodami Bałtyku pit-stop, po którym odbijemy na gdańską starówkę. Po zakwaterowaniu i odpoczynku ruszamy na podbój Gdańska! Proponujemy spacer traktem królewskim, który ongiś pokonywali królowie. Przemierzając niespiesznie Drogę Królewską będziemy mieli okazję podziwiać najwyższej klasy zabytki Gdańska - okazałe kamienice, ratusz, fontannę Neptuna, słynną Bazylikę Mariacką, Żurawią Bramę, reprezentacyjne targi i ulice miasta. Spacer zakończymy kolacją w jednej z licznych pysznych, oryginalnych restauracji na gdańskiej starówce.
Dzień 7: Gdańsk
Po śniadaniu wyruszamy w drogę powrotną do naszych domów. A jeśli nie byłeś(aś) jeszcze w Gdańsku i chcesz zostać tutaj dłużej z przyjemnością pomożemy Ci zarezerwować dodatkową noc, abyś mógł/mogła wciąż cieszyć się wyjątkowym klimatem tego miasta.
Informacje
Transport
Zapewniamy transport busem z Warszawy i Lublina na start wyprawy do Chojnic, a także po jej zakończeniu z Gdańska do Warszawy i Lublina. Rowery uczestników transportujemy na przyczepce przystosowanej do przewozu rowerów.
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych za dodatkową opłatą możemy także zorganizować transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin.
Fajną opcją jest dojazd własnym samochodem i pozostawienie go na parkingu strzeżonym w Gdańsku na czas wyprawy. Z Gdańska bez problemu dojedziemy do Chojnic na start wyprawy pociągiem - podróż trwa ok. 2 godzin.
Gdańsk i Chojnice mają także dobre połączenia kolejowe z innymi miastami. Polecamy i zachęcamy uczestników do transportu kolejowego jako najbezpieczniejszego, ekologicznego i bardzo wygodnego.
Trasa
Trasa wyprawy po Borach Tucholskich i Kaszubach jest łatwa technicznie, ale miejscami pagórkowata z kilkoma większymi podjazdami i wymaga od uczestników posiadania podstawowej kondycji fizycznej. W Borach Tucholskich trasa prowadzi dedykowanymi rowerzystom trasami rowerowymi Kaszubskiej Marszruty, a na Kaszubach oficjalnymi, lokalnymi trasami rowerowymi o nawierzchni zróżnicowanej - drugorzędnymi drogami asfaltowymi i szutrowymi oraz ubitymi drogami polnymi i leśnymi. Na całym odcinku ruch samochodowy jest zerowy bądź znikomy.
Wysokość min. 0 m./max. 275 m.
Całkowita długość trasy 320 km
Noclegi i wyżywienie
Uczestników kwaterujemy w hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.
Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy godzinną przerwę na obiad. Na noclegu także będzie możliwość zamówienia obiadu lub kolacji w miejscach, gdzie będziemy nocować lub w pobliskich restauracjach.
Dla grup zorganizowanych noclegi na tej wyprawie możemy także zorganizować we własnych namiotach na dobrze wyposażonych, w pełen węzeł sanitarny kempingach. Jest to opcja dużo tańsza niż noclegi w hotelach i pensjonatach.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
e-mail:
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
- 6 noclegów w hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych z łazienkami
- 6 śniadań
- Transport uczestników z Warszawy i Lublina na miejsce startu wyprawy do Chojnic, a po jej zakończeniu z Gdańska do Warszawy i Lublina
- Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
- Ubezpieczenie
- Opiekę doświadczonego pilota - prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą i podstawowy serwis techniczny *
* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona, a w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wyprawy nie zawiera:
- Biletów wstępu
- Pozostałych posiłków poza śniadaniami
Terminy i cena
Termin:
wyprawa na zamówienie - wybierz termin
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w dowolnym terminie prosimy o kontakt.
Cena dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych 6-7 osobowych:
2620 zł/os. - wyprawa bez pilota
2900 zł/os. - wyprawa z pilotem
Cena dla grup zorganizowanych 8-20 osobowych:
W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) cena ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 360 zł
Zapisy i płatności
Zapisy:
Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 30% ceny wyprawy na nasz rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Santander Bank Polska
nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801
z dopiskiem "imię i nazwisko - Bory Tucholskie i Kaszuby"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem
Mapa i profil
Na trasie